Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • ABC spotřebitele pro seniory - aneb jak se vyznat

    pondělí 16.9 10:00 - Písek, Senior Point - klubovna DFŠ

    Přednáška Sdružení českých spotřebitelů a Poradny při finanční tísni.

  • Jiří Smrž

    pondělí 16.9 18:00 - Farní charita Milevsko

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Kresby krojovaných žen a lidové architektury vystavují v galerii Smrčkova domu

 Autor: Eva Výborná

    Autor: Eva Výborná

SOBĚSLAV – Dalšího výtvarníka regionálního charakteru představili v galerii Smrčkova domu. Vernisáž v budově Blatského muzea na náměstí Republiky proběhla ve středu 5. června. U příležitosti 120. výročí narození ji připravili Františku Svobodnému z Bošilce. Na svých kresbách a akvarelech zachycoval ženy v blatských krojích a také vesnické stavby. Tím tematicky souzní s hlavním programem Smrčkova domu - Život na Blatech a Kozácku. Ovšem nechybí ani portréty, krajiny a zátiší. A také obrázky z Podkarpatské Rusi, kam Františka Svobodného za první republiky zaválo zaměstnání. Postavy na kresbách výtvarníka jsou jako živé, jakoby lehce nahozené.

Vernisáže se zúčastnili příbuzní malíře, třeba jeho dcera s rodinou. Vnuk Marek Švehla návštěvníkům sdělil: „Žil jsem v blízkosti svého dědy asi dva roky. Tenkrát jsem ani netušil, že maluje. Už v té době se svému koníčku asi nevěnoval." K dobré náladě setkání přispěla svou hrou dvojice hudebníků Kozlíci z Bošilce a také příjemné občerstvení. 

Výstava ve druhém patře budovy potrvá do 11. srpna. Stojí za to ji navštívit. Působí osvěžujícím dojmem a na některé akvarely se můžete podívat dokonce pod lupou. Nádavkem pro návštěvníka je pohled z okna budovy na soběslavské náměstí. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin, mimo polední pauzu od 12 do 12.30 hodin.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace