Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • O prrincezně, Liciášovi a makových buchtách

  neděle 22.9 15:00 - Milevsko - amfiteátr

  Pohádka

 • Lollipopz - Tábor

  neděle 22.9 16:00 - Tábor, hotel Palcát

  Zábavná hudební show, jehož součástí jsou mimo jiné oblíbené soutěže a spousta písniček ze všech doposud vydaných alb.

Zobrazit všechny události
 

Lokalita Nad Hejtmanem v Plané hlásí: Parcely vyprodány! Co teď ale se zápachem z kachní farmy?

Anna Franková říká, že problém zápachu se bude zřejmě týkat jen části lokality. Sama u svého domu nikdy nic necítila. , Autor: Vít Řezáč

Anna Franková říká, že problém zápachu se bude zřejmě týkat jen části lokality. Sama u svého domu nikdy nic necítila.     Autor: Vít Řezáč

AKTUALIZOVÁNO - 13.6.2019 10:42

PLANÁ NAD LUŽNICÍ - Plánští zastupitelé schválili prodej posledních parcel k výstavbě rodinných domů v lokalitě Nad Hejtmanem. Rozhodovalo se o jedenácti parcelách a u jedné se rozhodnutí o měsíc odložilo, protože zájemce z Tábora i přes podepsanou smlouvu na dvě parcely zatím nezaplatil. Pokud tak neučiní do měsíce, dostanou šanci další. Zájem je podle starosty Jiřího Šimánka stále velký. A to nejen přímo z Plané. Z jedenácti parcel schvalovaných k prodeji jsou čtyři pro Táboráky, dvě pro zájemce ze Sezimova Ústí a jeden zájemce je z Prahy. Rozjednány jsou ještě tři úplně poslední parcely.

 

Přibližně od roku 2007 vyrůstá Nad Hejtmanem velký komplex rodinných domů. Vyměřeno tu bylo 270 parcel o průměrné velikosti 860 metrů čtverečních, ale výjimkou nejsou ani větší parcely o velikosti až 1 200 metrů. Za pozemek platí jeho nabyvatelé jednotnou cenu 910 Kč za metr čtvereční a za ty, které jsou zasíťovány, si připlatí rovněž jednotně 47 000 Kč.

Dva problémy Nad Hejtmanem

Z diskuse občanů na zastupitelstvu ale vyšly najevo dva problémy, se kterými se v tomto obytném celku obyvatelé potýkají. Tím prvním je stav komunikací. Václav Krásný apeloval na zastupitele, aby se konečně něco dělalo se silnicemi, které jsou samá díra, zejména v části Na Černé. Ptal se, zda se silnice vyřeší alespoň poté, co bude hotova revitalizace centra Plané. Reagoval starosta Šimánek, podle kterého za špatný stav silnic může především stavba teplovodu teplárny, kdy se na stavu komunikací podepsala těžká nákladní auta. „Budeme teplárnu intenzivně tlačit k tomu, aby silnice dala do pořádku. Zároveň se připravuje projekt, který by měl řešit dopravu Nad Hejtmanem komplexně, včetně náhrady povrchů z žulových kostek na staré hejtmanské silnici za kvalitnější materiál," uvedl starosta. Jak ale podotkl stavební referent Milan Mařík, opravy a rekonstrukce se samozřejmě budou provádět, s výstavbou nových komunikací se nvšak epočítá. Důvod je jednoduchý, není pro ně prostě místo.

Druhým problémem je zápach, který se do této lokality dostává z nedaleké kachní farmy. „Odér je nárazový, farma tu funguje mnoho let a město bohužel není všemohoucí," vyjádřil se před časem v tisku starosta Šimánek a jeho výrok vzbudil řadu nesouhlasných reakcí i mezi veřejností na zastupitelstvu. Jeden z občanů poznamenal: „Všichni, kdo si tam koupili pozemky, věděli, do čeho jdou, tak proč si teď stěžují?" Faktem je, že kachní farma je v provozu již šedesát let, kdežto obytný komplex začal vznikat relativně nedávno.

Zápach se zřejmě projevuje výrazněji v nižší části lokality u rybníka. „Tam chodím běhat a občas to cítím. Ale u nás na kopci s tím problém nemáme, a to tu bydlím devět let," říká Anna Franková, které přizvukoval také soused Miroslav Křížovský. „Snad jsem to za tu dobu vůbec u našeho domu necítila," dodala Anna Franková.

Do boje proti zápachu

Město v boji proti nepříjemnému zápachu a zamezení jeho šíření do obytné zóny Nad Hejtmanem nesložilo ruce do klína. Hned druhý den po zastupitelstvu odjížděl místostarosta Stanislav Vyhnal na exkurzi do obce Kněžice, kde je již tři roky v provozu německé zařízení na zbavení vzduchu od zápachu bioplynové stanice. „Zkušenosti mají výborné, myslím, že by něco podobného ku prospěchu věci mohlo pracovat i u nás," říká místostarosta Vyhnal. Jde zjednodušeně o nasávání vzduchu hadicemi, které jdou do filtrovacího agregátu, a ten vypouští již vzduch zbavený veškerého zápachu. Jak místostarosta uvedl, připravují zkoušky stejného zařízení přímo na místě u kachní farmy a věří, že by mohlo být v provozu ještě letos.

Pomoci by měl i projekt Zelené vrchy. Město chce mezi zemědělský podnik a domy navézt 45 tisíc kubíků zeminy a vytvořit ochranný val. V současné době se pracuje na navážení zeminy a na místě by měly vyrůst terénní vlny, kopce osm až deset metrů vysoké. „Hotovo mělo být již loni, ale počítali jsme s navážením zeminy z obchvatu Chýnova, který se však dosud nestaví. Ještě nám chybí navézt asi 15 000 kubíků. Letos by mohla být ukončena modulace terénu, ale kdy bude celý projekt hotov včetně cest a zázemí, to si odhadnout netroufám," říká místostarosta Vyhnal.

Zda tato dvě opatření zabezpečí pro obytný celek Nad Hejtmanem vzduch bez zápachu, to se uvidí až po jejich realizaci. Pesimisté včetně některých zastupitelů ovšem tvrdí, že to zřejmě nebude absolutní řešení. Zápachu prý sice ubyde, ale v obytné lokalitě, především v jejích nižších polohách, se ho zejména večer lidé úplně nezbaví.

 

 

Diskuse k článku - 7 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Přátelé chce to trochu symbiosy s přírodou, v Táboře zase žijí s havrany.....

  Vloženo 15.6.2019 21:49:48

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Tak se v lokalitě složte na obří obecní deodorant a grilovačka bude vonět. Kachny jsou v tom nevině, byly tam dřív, stavitele trestaji, že jim berou klid a tak se nemyji a více zapáchají, cíleně.

  Vloženo 14.6.2019 15:16:10

 • Karel 

  Reagovat

   

  Někdo si postaví barák vedle kachní farmy, která tam funguje 60 let a stěžuje si na zápach? To je už úchylka. A ještě o tom psát do novin...

  Vloženo 13.6.2019 13:52:56

  • Dagmar 

   Reagovat

    

   No bydlíme Na Strkově už desátý rok a je zvláštní, že ten zápach je takto hrozný až tak poslední 3-4 roky, před tím to tu nebylo. Nejspíš tu nebydlíte p. Karle a nevíte o čem mluvíte.

   Vloženo 16.6.2019 23:01:04

 • petr 

  Reagovat

   

  Není to nic příjemného, když si večer uděláte na terase s přáteli grilovačku a line se k vám nepříjemný zápach.

  Vloženo 13.6.2019 13:18:27

  • Tom 

   Reagovat

    

   To mělo dojít každému ještě před tím než tam začal stavět. To je jako postavit barák vedle prasečáku a potom si stěžovat že to tam smrdí. Nebo ať kachní farmu zlikvidují. Když zlikvidovali obří prasečák v Letech u Písku za 500 mega, tak proč ne malou kachní farmu v Plané za pár set tisíc korun? Oboje přece některým občanům vadí a máme demokracii. Nebo ne?

   Vloženo 13.6.2019 16:09:15

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Nemám slov. Jako maji kvůli vaší grilovačce zavřít farmu co tam stojí 60 let? Neměl jste tam stavět, dobře vam tak.

   Vloženo 13.6.2019 22:54:08

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace