Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vokální soubor X-TET

  sobota 7.12 18:00 - Kaple Nanebevzetí Panny Marie, Štítného ulice, Jindřichův Hradec

  Koncert.

 • Tim Rice, Andrew Lloyd Webber Evita

  sobota 7.12 19:00 - DK Metropol, České Budějovice

  Muzikál podle životního příběhu Evy Perónové.

Zobrazit všechny události
 

Městské muzeum v Blatné provoněla výstava růží

Výstava růží v Blatné. , Autor: Centrum kultury a vzdělávání Blatná

Výstava růží v Blatné.     Autor: Centrum kultury a vzdělávání Blatná

BLATNÁ - Výstavu k 125. výročí narození Jana Böhma, věhlasného šlechtitele růží, hostí Městské muzeum v Blatné. Od 13. srpna do 15. září zde na jednom místě naleznete odrůdy, které v minulosti sbíraly ocenění na výstavách po celém světě.

Prostřednictvím této výstavy můžete nahlédnout do zlatých časů pěstitelství růží v tomto regionu, a to do období mezi světovými válkami, kdy se do tehdy přibližně třítisícové Blatné při příležitosti výstav Böhmových růží pravidelně sjíždělo až třicet tisíc návštěvníků. Výstava tak připomíná šlechtitele, který díky své píli, pečlivosti, houževnatosti a obchodnímu talentu vybudoval prosperující firmu, která proslavila Blatnou daleko za hranicemi tehdejšího Československa.

V blatenském muzeu je možné vidět nejen ocenění Böhmových růží, původní plakáty k výstavám a nářadí používané v době 1. republiky při pěstování růží, ale především jsou zde k vidění různé odrůdy růží, které Jan Böhm vypěstoval. Připravena je také malá tvůrčí dílna, v rámci které si návštěvníci mohou „vypěstovat“ vlastní růži z papíru, a tematická soutěž pro pozorné návštěvníky. Vylosovaní výherci obdrží jednu z Böhmových růží.

Součástí této výstavy je i přednáška předního odborníka nejen v oboru růžařství, pracovníka Výzkumného ústavu pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích u Prahy, RNDr. Jiřího Žlebčíka.  Přednáška s názvem "Pěstujeme růže" proběhne ve středu 21. srpna od 16:00 do 17:40 v Městském muzeu Blatná.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Ludmila 

  Reagovat

   

  Jsem milovnice květin ale hlavně růží. Jezdila jsem do Kunratic kde jsem nakupovala několik stovek růží i pro spolupracovníky. Znám jméno pana Bohma v brožure kterou jsem dostala ve školce.Růže Nottigham, mne provází několik let a mám ji opět na svém záhonku u paneláku.Zahrady jsme měli 3 x a vzhledem k vysokému věku už nezahradničíme.Měla jsem i prodejnu květin celých 20 roků a nyní jen ten záhonek.Jak nynější tak předešlé zahrady byli obdivováni i starými zahradkáři.

  Vloženo 23.8.2019 21:43:04

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace