Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • David Jan Žák - Návrat Krále Šumavy

  Úterý 19.11 19:00 - Volyně, Městské muzeum

  O legendárním šumavském převaděči.

 • Kavárnička

  Úterý 19.11 14:00 - Volyně, Pošumavská tržnice

  Posezení pro seniory.

Zobrazit všechny události
 

Mléka je nadbytek. Ovlivňuje to ceny?

Ilustrační foto

Ilustrační foto

JIŽNÍ ČECHY – Ještě tomu není rok, co sankce vůči Rusku zkomplikovaly výrobu a odbyt mléčných výrobků také největší jihočeské mlékárně Madeta. Situaci ztěžuje i nadbytek mléka. Zaměstnanci se ale propouštění zatím bát nemusí. Hledání nových trhů pokračuje.

 

„Kromě ruských sankcí působí problémy na trhu také loňský i letošní nadbytek mléka, a to nejen u nás, ale i v Evropě,“ uvedla mluvčí Madety Marta Faktorová. Souvisí to nejen s embargem v Rusku, ale i se zrušením mléčných kvót, které platí od 1. dubna. Snížila se tak výkupní cena mléka. „Souvisí to s tím, že jak máme dlouhodobé smlouvy se zemědělci, od kterých vykupujeme mléko, tak smlouvy platí dál. Mléka odebíráme stále stejné množství. Denně tak máme zhruba o 150 tisíc litrů mléka víc, než je třeba. To se musí zpracovat, a je jasné, že mléčné výrobky nevydrží dlouho. Takže se to řeší především výrobou trvanlivého a sušeného mléka a podobně. Netýká se to jen naší mlékárny, potýkají se s tím všechny. Produktů jsou plné sklady,“ dodala Marta Faktorová. Odráží se nadbytek v cenách mléka? Cena výkupu mléka od zemědělců se snížila. Klesla o sedmdesát haléřů, na 7,63 korun za litr. Konečnou cenu pro spotřebitele pak určují řetězce a obchodníci. „Ceny si stanovují obchodní řetězce, ale co jsem si všimla, tak se často mléko a výrobky z něj často točí v akcích,“ řekla Marta Faktorová s tím, že výroba v podniku nadále funguje.  Zaměstnanci se propouštět nebudou. Jejich počet se neměnil. „Důležité je, že stav zaměstnanců se neměnil. Nikdo kvůli embargu a dalším problémům nepřišel o práci, ani do budoucna se s tím nepočítá. Nebylo by dobré propustit je ve chvíli, kdy je míň práce, a pak je zas nabírat a složitě zapracovávat nové a všechno je učit, až problémy pominou. Je to dlouhodobý proces,“ doplnila Marta Faktorová s tím, že situace je skutečně komplikovaná, a to i pro farmáře a zemědělce.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • hezká fotka 

  Reagovat

   

  Bůů :)

  Vloženo 19.6.2015 16:49:40

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace