banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vojenský den 2019 v Libořezích

  sobota 20.7 9:30 - po celé obci Libořezy

  Účastnit se budou kluby vojenské historie s dobovou technikou, uniformami a vybavením převážně z druhé světové války.

 • Malý princ - pohádka Víti Marčíka pro celou rodinu

  sobota 20.7 15:00 - Suchdol nad Lužnicí, Na farní zahradě

  Pohádka.

Zobrazit všechny události
 

Na jednotné přijímačky se čeká. V kraji si je vyzkouší na čtyřech školách

Ilustrační foto , Autor: Archiv

Ilustrační foto     Autor: Archiv

JIŽNÍ ČECHY – Jednotnou maturitu studenti už skládají, nově můžou středoškoláky čekat i jednotné přijímací zkoušky. Letos poprvé si je vyzkouší v pilotním projektu, do kterého se školy mohly dobrovolně zapojit. V Jihočeském kraji tuto možnost využily jen čtyři.

 

Patří mezi ně gymnázium ve Vodňanech, českobudějovická Soukromá střední a jazyková škola v Jeronýmově ulici a Střední škola služeb, obchodu a podnikání – Kněžskodvorská - a táborská Střední škola obchodu, služeb a řemesel a jazyková škola v Bydlinského ulici.

Zkoušky mají fungovat obdobně jako státní maturity. Na test z každého předmětu – matematiky a češtiny – mají mít studenti šedesát minut a za každý můžou získat padesát bodů.

„Přihlásili jsme se, protože se mluvilo o tom, že nás jednotné zkoušky můžou povinně čekat už příští rok, tak abychom si to vyzkoušeli ještě nanečisto a pak netápali. Nakonec se přihlásily jen čtyři školy v kraji a zřejmě se vše ještě odloží, couvnout jsme ale už nemohli. Zapojili jsme se ovšem jen v jednom maturitním oboru – ekonomika a podnikání. Co si budeme povídat, rodiče i děti jdou cestou nejmenšího odporu. Matematika i český jazyk jsou strašákem a žáci často volí stejné obory na jiné škole, kde je vezmou třeba bez přijímaček. Uvidíme, kolik žáků se nakonec přihlásí. Dalším kritériem vedle uvedených přijímaček je u nás ještě průměrný prospěch žáka za první i druhé pololetí osmého ročníku a první pololetí devátého ročníku. Možná kdybychom věděli, že se termín zavedení jednotných přijímaček bude zase oddalovat a že budeme jen čtyři v kraji, tak bychom si to nekomplikovali a nechali stejně jako loni jako kritérium jen prospěch a test všeobecně vzdělávacích předpokladů. Určitě je to jednodušší než dělat matematiku a český jazyk,“ uvedl Miroslav Petrovský, ředitel Střední školy služeb, obchodu a podnikání.

Jednotné přijímací zkoušky na střední školy musí projednat parlament a stvrdit podpisem prezident. Jak potvrdila mluvčí ministerstva školství Klára Bílá, do současného třetího čtení novely školského zákona jednotné přijímací zkoušky zařazené nejsou. „Předpokládá se, že budou zařazeny do další novely zákona. Zatím jsou vedeny v pilotním programu,“ uvedla.

Letos startující pilotní projekt si klade za cíl především vypořádat se s organizační složkou. „Pilotní projekt řeší organizaci. Dá nám podklad k tomu, abychom mohli vytvořit prováděcí vyhlášku. Ta už se nemusí schvalovat parlamentem, ale ministerstvem školství,“ uvedl Jan Pohůnek z Cermatu, který stejně jako maturity přijímací zkoušky zaštiťuje. Dodal, že do pilotáže se přihlásilo dostatečné množství škol, aby se s uvedeným počtem dalo pracovat. „Celkově v rámci republiky to je zhruba třiapadesát procent škol s maturitními obory, které evidujeme. Polovina je už dostatečný počet a dokážeme na tom vysledovat logistiku a organizaci jednotných přijímacích zkoušek. Dá se na tom určit, jak je to dané, jestli je to v pořádku, nebo se ten proces bude muset nastavit trochu jinak.“

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Eva Horova 

  Reagovat

   

  Nechápu, proč se ty povinné přijímačky zas oddálí. Je na čase, aby se už všechno vrátilo do dřívějších kolejí a vzdělání zas dostalo trochu úroveň. Jedna ztracená generace, která neumí gramatiku a počítat, by už snad mohla stačit.

  Vloženo 29.1.2015 22:48:48

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace