Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Tradiční benefiční vánoční koncert

    pondělí 16.12 18:00 - Písek, Trojice

  • Izrael - Po stopách Ježíše Krista

    pondělí 16.12 10:00 - Písek, Senior Point

    Přednáška.

Zobrazit všechny události
 

Na táborské hvězdárně bude v pondělí živo. Kolik přání splní jejím návštěvníkům Perseidy?

TÁBOR – Nejbližší pondělní večer nemusí být vždy tak všední, jak by se mohlo zdát. Jistotu jeho výjimečnosti nabízí obyvatelům i návštěvníkům města táborská hvězdárna, která sídlí v budově knihovny v Jiráskově ulici. Právě tam se od 21 hodin ocitne v hlavní roli jeden z nejznámějších jevů na noční obloze: meteorický roj Perseid. Slzy svatého Vavřince, jak se tento úkaz lidově nazývá, protínají letní oblohu už zhruba od poloviny července, ale právě kolem 12. srpna dosahuje jejich aktivita maxima.


Pozorovat tyto „ohnivé padající hvězdy" mohou lidé z Tábora a okolí právě na táborské hvězdárně, kde jim budou pro umocnění zážitku k dispozici vesmírné dalekohledy, ale také neúnavní hvězdáři. Návštěvníci se od nich mohou dozvědět všechno nejen o Perseidech, které každoročně přitahují pozornost lidí na celé planetě, ale i o vesmíru jako takovém. Díky tomu neodejdou s prázdnou ani v případě nechtěné nepřízně počasí.
 „Moc se na pondělí těšíme," nechal se slyšet Václav Vondruš, popularizátor astronomie působící na hvězdárně v Táboře. „Je krásné pozorovat světelné záblesky, které se vynořují z jednoho místa souhvězdí Persea. Hlavou se nám mohou honit myšlenky, kolik přání nám vlastně tenhle roj může splnit," dodal s úsměvem.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace