Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Trash Nightmare festival - Vol. 7

    sobota 19.10 17:00 - Písek, Divadlo pod čarou

    Hudební festival.

  • Barbora Poláková - Tour 2019

    sobota 19.10 19:00 - Strakonice, MěKS

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Název umělecké skupiny Hala-Bala vznikl v bratislavském baru

 Autor: Eva Výborná

    Autor: Eva Výborná

PLANÁ NAD LUŽNICÍ – V současnosti čítá skupina Hala-Bala 20 členů. A není to tak, že by umělci různých uměleckých oborů tvořili jen tak halabala. Právě že jsou různí a každý má svou osobitou techniku, i to vyjadřuje název Hala-Bala. Mezi 20 členy jsou malíři i sochaři. Většina je ze Slovenska, ale mají mezi sebou také tři Čechy. Je to vlastně česko-slovenské nebo slovensko-české uskupení. Scházejí se jednou za měsíc v Bratislavě a dokonce si již vedou také kroniku.

 

A název? Loni, rok po vzniku ještě nebyl na světě. Tehdy se sešli v Hala-Bala baru v Bratislavě, nu a slovo dalo slovo a název vybrali. „Řekli jsme si, proč ne Hala-Bala?" uvedla s úsměvem Viera Ráčková, která píše kroniku uskupení.

Od pátku, kdy se uskutečnila vernisáž, mohou lidé navštívit v plánské Galerii Fara výstavu tří členů uskupení. Své obrazy přivezli Josef Šarman, jako zakládají člen skupiny, její ředitelka Viera Ráčková a absolventka Univerzity Komenského v Bratislavě Daniela Mlynaričová.

Jejich práce jsou skutečně různorodé. Posledně jmenovaná Daniela Mlynaričová ve své tvorbě čerpá z byzantské ikonografie. „Vytvářím obrazy na dřevě, které ponechávám v původní podobě, aby dotvořilo a umocnilo výsledek. Motivy detailů z ikon zase maluji na plátno," řekla Daniela Mlynaričová.

Viera Ráčková maluje akrylem a používá pouze základní barvy: bílou, žlutou, modou a červenou. Na jejích vystavených obrazech převládá žlutá barva a také zelená. „Zelenou barvu si míchám sama ze základních barev. Zelené, které jsou k dispozici, mi nevyhovují odstínem. Jsou příliš fádní," zmínila Viera Ráčková.

Čechoslovák Josef Šarman, který je Čech a žije na Slovensku, na Žitném ostrově, má dokonce dvojí občanství. Na výstavě jeho obrazy znázorňují zasněženou Šumavu. Jako vzpomínku na dětství. „Dětství jsem prožil v Českých Budějovicích u babičky a dědy. Jezdili jsme často na Šumavu. Nyní žiji v oblasti rovinaté, kde není téměř žádný sníh. Tak rád vzpomínám na sníh na Šumavě," sdělil Josef Šarman.

Hudebně doprovodilo vernisáž klarinetové duo ve složení Karel Biško a Jan Perník.
Výstava je prodejní a určitě stojí za zhlédnutí. V prostorách galerie Fara bude k vidění do 1. listopadu.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace