Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Začarovaný les

    pondělí 22.7 10:00 - Protivín, KD

    Loutková pohádka.

  • Kašpárek a prasátko

    pondělí 22.7 15:00 - Protivín KD

    Loutková pohádka.

Zobrazit všechny události
 

Někdy je nutné změnit profesi, práci to ale nezaručí

JIŽNÍ ČECHY – Rekvalifikační kurzy jsou pro nezaměstnané často jedinou možností, jak znovu najít šanci na novou práci. V jihočeském regionu se vloni rekvalifikovalo 2842 lidí. O jaké profesní kurzy je zájem?

 

Jak uvedla mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková, nejčastěji mění profesi lidé mezi dvaceti a čtyřiadvaceti lety, další velkou skupinou jsou lidé od pětatřiceti do devětatřiceti let. Nejvíce zastoupeni jsou uchazeči s výučním listem, maturitou a základním vzděláním.V Jihočeském kraji se na rekvalifikace v roce 2014 celkem vyčerpalo 18 361 128 korun.

 Aby rekvalifikační kurz skutečně splnil svůj účel, je třeba ho takzvaně ušít na míru konkrétnímu uchazeči. Jeho skladba a zaměření musí odpovídat nejen požadavkům doby, ale také konkrétní situaci na trhu práce. Pracovníci úřadu práce průběžně komunikují se zaměstnavateli i místními samosprávami, sledují vývoj a potřeby trhu práce tak, aby rekvalifikační kurzy odrážely potřebu praxe. „V tomto ohledu stále komplikuje situaci současný zákon o veřejných zakázkách, podle kterého musí úřad práce vysoutěžit dodavatele rekvalifikací,“ vysvětlila Kateřina Beránková. Kvůli tomu často dochází ke zpoždění zahájení takového kurzu. „Místo toho, aby kurzy už běžely a operativně odpovídaly potřebám trhu práce, musíme čekat na jejich otevření, dokud neskončí výběrové řízení. Pro nás je podstatná kvalita kurzu, nemůžeme tedy brát ohled pouze na finanční výhodnost konkrétní nabídky,“ sdělila ředitelka Odboru zprostředkování a poradenství Věra Kolmerová.

Úřad práce může plně nebo částečně financovat tři varianty rekvalifikací – ty, které zajišťuje sám, zvolené rekvalifikace a kurzy u zaměstnavatelů. „ Člověk, který má zájem o kurz hrazený ze strany úřadu práce, musí splnit několik podmínek. Musí tam být zaevidovaný, přičemž délka evidence roli nehraje. Dotyčný také musí mít odpovídající předpoklady požadované v rámci konkrétního kurzu. Například stupeň vzdělání, určité dovednosti a znalosti, jako je třeba práce s počítačem nebo třeba řidičský průkaz. Rekvalifikace musí být potřebná a také účelná. A také je důležité, aby byl zájemce zdravotně způsobilý, a to nejen pro absolvování kurzu, ale také pro výkon nové profese,“ upřesnila Kateřina Beránková.

„Já jsem si rekvalifikací prošla. Původně jsem vystudovala pedagogickou fakultu, hudební obor. Jenže po mateřské jsme nikde žádné místo nenašla. Zkoušela jsem všechno. Dostala jsem možnost udělat si rekvalifikační kurz - účetnictví, ale nakonec jsem stejně skončila ve školství. Bohužel ne přímo ve svém oboru. Pracuju jako asistentka v mateřské škole. A stejně jsem braná jako nekvalifikovaná, protože mám diplom na učitelství druhého a třetího stupně. Do dalšího studia už ale nejdu, na to nemám sílu. A občas pochybuju, že mi k něčemu bude i ta rekvalifikace. Mám sice kurz, ale bez praxe a s malými dětmi mě stejně zřejmě nikdo nezaměstná. Jsem z toho všeho už docela otrávená. Je ale pravda, že aspoň trochu věřím tomu, že se mi jednou rekvalifikační kurz hodit třeba bude. Člověk přece jenom nikdy neví,“ sdělila sedmatřicetiletá Jana. Účetnictví právě patří mezi jedny z nejvyhledávanějších rekvalifikačních kurzů. Pak také ty, které se zaměřují na základní a speciální počítačové dovednosti, a svářečské kurzy.  Zájem je také o získání řidičských průkazů včetně těch profesních.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace