banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Písecká čtyřka

  pondělí 19.8 19:30 - Lázně Vráž u Písku

  Hudební kapela Josefa Nováka.

 • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

  pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

  Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

Pirát Martin Kákona žaloval soběslavského starostu a ředitele kulturního domu za články v Hlásce. Dohodli se na omluvě

Jindřich Bláha a Petr Valeš se radí se svým právním zástupcem Alešem Janů. , Autor: L. Kolářová

Jindřich Bláha a Petr Valeš se radí se svým právním zástupcem Alešem Janů.     Autor: L. Kolářová

SOBĚSLAV - Incident ze soběslavských městských slavností v září roku 2015 měl dnes dohru u Okresního soudu v Táboře. V září 2015 vykázala městská policie zastupitele Pirátské strany Martina Kákonu od soběslavského hradu při sběru podpisů pod petici za lepší řešení centra města a vypsání architektonické soutěže. Strážníci zastupitele odvedli a případ předali do správního řízení jako přestupek s tím, že Piráti údajně zneužili slavnosti pro politickou akci.

 

Věc skončila u soudu a krajský soud rozhodl, že zásah městské policie byl nezákonný, město dostalo k úhradě veškeré náklady. Podle soudu k výkonu petičního práva není třeba povolení státního orgánu a nelze ho ani vnímat jako zábor veřejného prostranství. Město podalo kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně, ale neuspělo, tato instance rozsudek krajského soudu potvrdila.

Mezitím ale starosta města Jindřich Bláha (ODS) a ředitel kulturního domu Petr Valeš napsali v listopadu 2015 články do městského zpravodaje Soběslavská hláska, kde jednak stálo, že Martin Kákona porušil legislativu a zazněly i další invektivy na jeho adresu. Právě obsah těchto článků nyní zastupitel Pirátů zažaloval a požadoval omluvu a náhradu nemajetkové újmy. 

Soudkyně Jaroslava Novotná v úvodu dnešního jednání konstatovala, že spor se dotýká oblasti politiky, kde zainteresovaní musí snést víc než běžný občan. Vyzvala obě strany, zda nejsou schopny se dohodnout na smíru. Advokát žalobce Martina Kákony Filip Hajný uvedl, že k omluvě byli starosta i ředitel kulturního domu vyzýváni opakovaně, ale vždy ji odmítli s tím, že pro omluvu nevidí důvod. Advokát Hajný řekl, že o znění omluvy je jeho klient ochoten v rámci smíru jednat. Právní zástupce Jindřicha Bláhy a Petra Valeše Aleš Janů namítl, že žaloba zní i na nemajetkovou újmu a pokud by tedy šlo pouze o omluvu, musí se se svými klienty poradit. Soudkyně pak jednání přerušila, aby se protistrany pokusily domluvit. Odhadla přerušení zhruba na deset minut, dohadování na chodbě ale trvalo skoro hodinu. 

Na textu omluvy se protistrany dohodly celkem hladce. Starosta Jindřich Bláha se Martinu Kákonovi omluví za zveřejnění nepravdivé informace a způsobenou újmu na jeho cti a vážnosti. Petr Valeš se omluví za dehonestující výrazy použité na jeho adresu v Soběslavské hlásce.

Martinu Kákonovi se ale nelíbilo, že by mu neměli oba uhradit jeho výlohy s tímto soudem, pokud zároveň uznávají, že pochybili. Nakonec ale přistoupil na to, že si každá strana uhradí své náklady, protože jinak by musela o nákladech rozhodnout soudkyně a zahájit tedy ve věci řádné jednání. Nedospělo by se ke smíru a rychlému ukončení sporu. 

Starosta Bláha a ředitel kulturního domu Valeš podle podepsaného smíru zveřejní na své vlastní náklady omluvu dohodnutého znění v nejbližším vydání Soběslavské hlásky do jednoho měsíce od právní moci tohoto usnesení. Právní moci usnesení nabyde doručením písemného vyhotovení. Opravný prostředek je nepřípustný. 

Po skončení se k uzavřené dohodě starosta města a zastupitel Kákona vyjádřili, Jindřich Bláha a Petr Valeš mimo jiné řekli, že náklady tohoto sporu uhradí ze svých soukromých peněz, nebude je hradit město. "Ani já jsem nechtěl dávat žalobu na město, protože by to jinak zaplatili poplatníci," řekl Martin Kákona. K případu se vrátíme v příštím vydání Táborska. 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace