Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Geraldine Aron - Můj báječný rozvod

  Úterý 15.10 19:00 - Písek, Divadlo pod čarou

  Divadelní komedie.

 • Život na jihočeském venkově v 19. století

  Úterý 15.10 17:00 - Strakonice, sál knihovny

  Přednáška s Jankem Koubou.

Zobrazit všechny události
 

Povolební ozvěny. S Vojtěchem Filipem o KSČM na rozcestí

Vojtěch Filip

Vojtěch Filip

JIŽNÍ ČECHY - Celostátně utrpěla KSČM ve volbách do Poslanecké sněmovny citelnou ztrátu a připsala si nejhorší výsledek od roku 1990. Oproti celostátnímu výsledku 7.76 procent ale v Jihočeském kraji uspěla lépe a jihočeský výsledek 9,32 byl třetí nejlepší v českých a moravských krajích. Předseda KSČM a lídr jihočeské kandidátky Vojtěch Filip se navíc díky 4691 preferenčním hlasům stal u jihočeských voličů druhým nejoblíbenějším politikem po Janu Zahradníkovi z ODS. Jak tedy Vojtěch Filip vidí výsledek, jeho příčiny a co bude dál, na to odpovídá v rozhovoru dalších povolebních ozvěn.


Kde vidíte příčiny volebního propadu KSČM?

Děkuji za otázku, příčin jistě bude víc, nebudu uvádět žádné objektivní příčiny, které jsou zřejmé podle výsledků v celé Evropě. KSČM, bude dělat kritickou analýzu voleb na prosincovém zasedání a budeme postupovat od základních organizací přes okresy až po centrum. Hodnotit budeme jak program, jednotlivé kandidáty, tak prezentaci programu a odvedenou práci v místech. Jisté je, že ne všichni dokázali využít prostor a čas k tomu, aby ve svém okolí ukázali, co KSČM dělá a o co se zasazuje a že své sliby plní. Prostě jsme svou práci neuměli u lidí "prodat". A i když jsme ji odvedli, tak si ji jiní mediálně přivlastnili. Jako příklad se může uvést třeba kauza Lithium, kde jsme iniciovali mimořádnou schůzi sněmovny, ale zisk z toho brali jiní. Škoda, že lidé neocenili náš bezpečnostní program, který byl skutečně orignální a bude velmi brzy znovu aktuální. Stejně tak jsem přesvědčen, že až lidé opět budou ztrácet sociální jistoty tak pochopí, že to byla právě KSČM, která každou vládu nutila , aby na potřebné nezapomínala.

Vaši voliči vám preferenčními hlasy zřejmě dávají mandát, abyste problém propadu strany řešil. Co s KSČM chcete dělat?

Jsem rád, že i když Jihočeský kraj je malý, tak jsem v procentech i absolutně v KSČM získal největší počet preferencí a mohu tedy dál plnit to, co jsme lidem slíbil. Nakonec to bylo znát i na pátečním stranickém jednání, kdy o návrhu, abych ve funkci skončil, hlasovalo sotva 10 % členů ÚV a ostatní mi dali podporu a mohu tedy organizovat sjezdové jednání tak, aby se naše práce dále zhodnotila. K výměně členů nejužšího vedení jistě dojde a navrhnu jiné perspektivnější lidi. Budeme zejména pracovat na tom, abychom více a moderními metodami zaujali jak tradiční, tak nové voliče, a upřednostňovali témata, která jsou pro občany nejzásadnější, prostě nehledět do minulosti, z té se jen poučit, ale řešit budoucnost. Tedy zásadní potřeby občanů naší země.

Na Radiožurnálu jste řekl, že podmínkou případné podpory jednobarevné vlády ANO pro KSČM bude naplnění Ústavy zavedením referenda a zdanění církevních restitucí. Před volbami jste deklaroval, že referendum je třeba k vyjádření občanů o setrvání v NATO a EU. Myslíte, že najdete partnery a sílu pro vyhlášení těchto referend?

Pokud bude hnutí ANO 2011 a Andrej Babiš osobně stát o to, aby jeho menšinová vláda vůbec vznikla, tak jistě bude muset do vládního prohlášení dát záruky, že priority některé z jiných stran do takového dokumentu zahrne a KSČM má priority dány. Jsem přesvědčen, že tentokrát referendum projde a že se některé i uskuteční. Podle toho můžeme tolerovat vládu. Nikoli podporovat,.

Jste právník - vidíte v obchodní smlouvě, kterou stát stihl s církvemi uzavřít těsně před minulými volbami, možnost pro zpětné zdanění restitucí, aniž by se stát vystavoval riziku sankcí?

Smlouvy jsou sice utajené, ale myslím, že žádná smlouva mezi státem a jinou institucí nemůže vzdorovat zákonu, zejména když víme, že zákon je v rukou Parlamentu a nikoli církví a úředníků.

Letošní hubený volební výsledek znamená výpadek příjmů KSČM o 35 milionů proti minulým volbám. Zmínil jste v médiích, že nastane zeštíhlení stranických kanceláří. Současně jste ale mluvil o tom, že strana potřebuje víc a jinak komunikovat s voliči, přes sociální sítě a podobně. Jak to chcete dělat, když zaměstnanců v kancelářích ubyde?

Ano, jsem připraven vyhlásit reorganizaci a na místo zaměstnanců se budeme muset spolehnout na dobrovolný aktiv, který díky široké členské základně stále máme.

 

Diskuse k článku - 40 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • Julie 

  Reagovat

   

  Co kdybyste to nechali na každým, ať se orientuje, jak je mu libo? Proč si někteří (bohužel jsou to většinou ti momentálně in a jakoby pravicoví) myslí že mají někoho poučovat a umravňovat a štěkat po něm, sotva projeví jiný názor. Vůbec bych se dnešním mladým nedivila, kdyby se stavěli k současnému zřízení kriticky. Co mají na očích? Můžete jim stokrát mlátit do hlav minulost, jim připadá odporná současnost. Zbabělý lidi, korupce, protekce, snad ani nebudu pokračovat.

  Vloženo 1.11.2017 21:20:01

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   To záleží na tom, co z té minulosti jim do hlav mlátíte. Tak jestli teď máte lidi za zbabělé, zkorumpované, protekční? Jací byli podle vás v minulosti?

   Vloženo 2.11.2017 06:28:51

 • Menšina 

  Reagovat

   

  Jsem také bývalý student VŠ a nepochopím, jak někdo s vyšším vzděláním může podporovat ,, levici ". Naštěstí v této sortě lidí to bude snad jen menšina. Pokud mají lidé aspoň trochu rozumu, tak volí pravici ( p.Kalousek, p. Schwarzenberg a spol., jsou správní lidé ). Negativní komentáře mě nezajímají, sice je respektuji ( ve jménu demokracie), ale blbců bylo v historii lidstva více než těch inteligentních ( Gallielo, Koperník a tisíce dalších ). Proto jsem rád, že se mezi menšinu neřadím.

  Vloženo 1.11.2017 20:58:58

  • Menšina 

   Reagovat

    

   Pardon, samozřejmě, že se mezi menšinu řadím.

   Vloženo 1.11.2017 21:00:24

 • Martin 

  Reagovat

   

  Jsem student vysoké školy, levicově orientovaný, budete se s tím muset smířit, že já a moji spolužáci to vidíme jinak než vy. O společnost zaměřenou na hamižnost a sobectví nestojíme.

  Vloženo 30.10.2017 21:12:06

  • Jendek 

   Reagovat

    

   Bohužel dnes z vás vychovávají stejná levicová netáhla jako za socialismu. Ono se ve školství téměř nic nezměnilo. Pedagogický sbor je stejný jako dříve. Nedivil bych se, kdyby ty a tvoji vrstevní jste volili "nehamižného" komunistu a estébáka Babiše. Vy levičáci si totiž stále protiřečíte. Nenávidíte hamižnost, ale kdo z vysoce postavených levičáků nebyl či není hamižný. Rovněž odsuzujete zločiny fašismu, ale zločiny komunismu pokrytecky tolerujete. Ty ses vyčlenil z řady slušných Čechů mezi levičáky preferující rovnostářství a podporu nemakačenků Pro slušné lidi jste nedůvěrní. Arogance s jakou se ČSSD postavila ke splácení dluhů byla jednou z příčin, které způsobily její politický pád.

   Vloženo 31.10.2017 16:41:27

   • Entroslav 

    Reagovat

     

    Kdo je ten slušný člověk podle vás, he? Pravicově orientovaný? To tedy určitě... :-) Negativních příkladů za uplynulé čtvrtstoletí bezpočet. A nejen v ČR.

    Vloženo 31.10.2017 17:03:15

    • Jendek 

     Reagovat

      

     Aha, tak oni neexistují slušní lidé. Podle vás jsou všichni zkažení. A hlavně ti zlí pravičáci, kteří se starají sami o sebe a od vedení státu nepožadují nic jiného, než aby je nechali v klidu pracovat žít. Komunisty a socialisty, kteří se po listopadu 89 prezentují jako pravičáci, mezi nás nezařaďte. Je mi osmdesát šest let. Jako školák jsem prožil válku. Studovat, kvůli politickéo odporu rodičů ke komunistické běsnění, jsem nemohl. Aspoň, že jsem se vyučil a celý život se řemeslem živil. Od komunistů nic nedostal, ani bych od těch zlodějů nic nežádal. Je dobře, že Gorbačov komunistickým zlosynům aspoň zatnul tipec ad té doby se chovají umírněněji. Bohužel stále se ještě najde mnoho primitivních komunistických zvrhlíků, kteří by opět odpůrce komunismu s radostí věšeli.

     Vloženo 31.10.2017 18:31:39

     • Entroslav 

      Reagovat

       

      Tak samozřejmě, že existují slušní lidé a někteří mají kupodivu levicevé názory. V současné době je však dělení na pravici, či levici trochu vyčpělé, neboť světovým děním a nakonec i děním u nás v globálu hýbají úplně jiní lidé. A EU? To je vrchol socialismu. Přerozdělování, zbytečné dotace pro zavázání států, určování co je dobré, co naopak špatné, bohatá podpora nemakačenků v Evropě kam se podíváte. Do rozpočtu EU jde od nás ročně zhruba 40 miliard korun. Za tyto peníze bychom zde nic nevybudovali? Ale ano. Jen globální šíbři s penězi (samozřejmě v mezích zákona) by utřeli, ale to je přece nepřípustné.

      Vloženo 31.10.2017 18:58:38

   • verča 

    Reagovat

     

    Máte pravdu. Mrkla jsem na příspěvek toho "vysokoškoláka" a žasla jsem nad jeho češtinou. Píše: Když pudou po krku! Ne, jak je správně, půjdou pokrku. To je nějaký starý nevzdělaný komouš. S takovým primitivním magorem je škoda ztrácet čas!

    Vloženo 31.10.2017 18:40:09

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Víte Věro, u nás na Plzeňsku se taky říká a píše "Jede to na Plzeň, na Písek, na Prahu a správně je do Plzně, do Prahy, do Písku." Jde vidět, že jste nikdy nebyla v Ostravě, Brně, Domažlicích, Třinci, atd., ale jezdíte jen okolo milevské či písecké věže.

     Vloženo 31.10.2017 19:13:37

     • verča 

      Reagovat

       

      No jo no, není vysoká jako vysoká. Vy, anonyme (Martine?) budete nejspíše vysokoškolák "studující" pomocnou školu a učebna je ve čtvrtém patře. Věta, tak jak jste ji napsal, dáva zcela jiný smysl než jaký jste měl na mysli. Odvolávat se na hovorovou češtinu z vás dělá diletanta. Já se na vás kvůli tomu nezlobím, vždyť jste komunista, levičák a u těch je nevzdělanost a jednoduchost spíše obvyklá.

      Vloženo 31.10.2017 19:41:32

  • petr 

   Reagovat

    

   Nebudete to mít s tímto názorem jednoduché. Mnoho lidí vzpomíná nostalgicky na divoká devadesátá léta, kdy politici "nechali zhasnout" a privatizoval se majetek státu. Morálka upadala, někteří vyvolení prudce bohatli a politici oblbovali národ řečmi o lásce a pravdě.

   Vloženo 31.10.2017 21:35:27

  • Pro Rudýho Martina 

   Reagovat

    

   Ty ,Filip a Vám podobný se ted divejte na Čt 2.... Ćechoslovaci v gulagu a zjistìte co jste za ho..da. Horši než fašouni.

   Vloženo 31.10.2017 21:40:09

  • Martine 

   Reagovat

    

   Zbal si saky paky a nasmèŕuj si to do KLDR Kim na tebe čeká s otevŕenou nāručì. Tady se zbytečně stresuješ.

   Vloženo 31.10.2017 21:59:57

  • Martina 

   Reagovat

    

   Studente, mám doma také vysoškoláky, oni, ani jejich spolužáci, to tak jako ty a tví spolužáci nevidí. Je to i o výchově. Takový Ondráček má také vysokou školu a protože byl vychován v rodině, kde jeho matka má názory, které má a jak uvedla: v 89 měli Prahu oplotit a lidi v ní nechat pochcípat, má i tento soudruh myšlení podivné a charakter pokřivený. Tak už to bývá. Tak se zkus dovzdělat anebo jdi a poslechni si i názory těch, kteří byli obětmi komunistů. Jestli si z Písku, tak by tě mohlo obohatit pro začátek zkusit třeba knihy o lidech, kteří tady bydleli: zkus , Byly jsme tam taky a třeba Písecká spojka krále Šumavy.

   Vloženo 1.11.2017 06:47:20

  • jája 

   Reagovat

    

   Ty si ale deb...!!

   Vloženo 1.11.2017 18:22:53

 • Dobrá víra 

  Reagovat

   

  Komunisti x nekomunisti x restituce... v r.2013 jsme přišli o pozemek u chaty,který jsme koupili,zaplatili daň z nemovitosti ( pův.majitel platil od r 1970,chatu prodával z důvodu toho,že pracuje pro charitu v Somálsku ) a přesto soused vedlejší chaty u všech soudů ČR uspěl, protože pozemek drze- bezplatně užíval víc jak 7 let v "dobré víře" - tudíž je jeho! /Převeden bezplatně do os.vlastnictvi,obratem přepsal na syna/!!!!! .V r. 2013 už u koryta komunisti nebyli ...Takže vše je jenom v lidech , mimochodem sestra souseda sedí na FU CB a kandidovala za ODS .... takže myslíte si, že za vším jsou jen komunisti??? Né, je to jenom v lidech..... V 89 se cinkalo klíči a vykřikovali" Nejsme jako oni" .... Né nejsme,jsme v 21 stol. ještě horší!!!! Možná,že se taky za 20 let dočkáme restituce..nebo naše vnoučata....doklady,výpisy z KU,smlouvy máme,složenky placené FU taky,ale.........

  Vloženo 30.10.2017 20:52:02

  • lukašenco 

   Reagovat

    

   Žasnu! Oni v roce 2013 nebyli komunisti o moci. Člověk se nediví, že ani po třiceti letech se nepodařilo, to co mělo být hlavním tématem listopadu 89, odstavení komunistů od vlády. Stupidním Čechům, aby se přestali vlka bát, stačí když si vlk navleče beránčí kůži. A tato společnost si říká vyspělý středoevropský národ! Chucpe.

   Vloženo 31.10.2017 16:51:20

 • Martin 

  Reagovat

   

  Když pudou po krku dementům jako jsi ty anonyme tak žádná škoda.

  Vloženo 30.10.2017 18:58:16

  • Ty jsi Martine primitiv 

   Reagovat

    

   Když víš o řádění komunistických zločinců kulové, tak se nezapojuj do diskuse. Samozřejmě, pokud jsi jedním z fašistických padouchů, je tvoje reakce příznačným projevem komunistického zmetka. Samozřejmě, že frňousové Babiš a Filip nikoho nezavraždili, ale jsou nebo byli členy fašistické organizace, která má na svědomí milony mrtvých! Jestliže se český polistopadový establishment nedokázal s komunisty vypořádat stejně jako s fašisty, tedy je zakázat, jsou jeho protagonisté stejní jako oni. Ukázalo se, že tady bylo, včetně členů KSČ s jejich rodinami a mnohdy i příbuznými, více než polovina komunistické pakáže. Proto tady stále komunisté vládnou. Po těchto volbách se zřejmě navrátíme před listopad k vládě jedné strany.

   Vloženo 30.10.2017 19:49:15

  • Ty jsi Martine 

   Reagovat

    

   komunistické dement, zřejmě větší než byl Klement

   Vloženo 30.10.2017 19:52:14

   • maria 

    Reagovat

     

    Martin bude spíše adolescent sotva odtržený od máminy sukně, který ví o životě kulové.

    Vloženo 30.10.2017 19:56:35

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace