Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • O prrincezně, Liciášovi a makových buchtách

  neděle 22.9 15:00 - Milevsko - amfiteátr

  Pohádka

 • Lollipopz - Tábor

  neděle 22.9 16:00 - Tábor, hotel Palcát

  Zábavná hudební show, jehož součástí jsou mimo jiné oblíbené soutěže a spousta písniček ze všech doposud vydaných alb.

Zobrazit všechny události
 

Slovo do pranice: Zákaz heren v obcích nepřinesl pokles sázení, tvrdí Unie herního průmyslu ČR

JIŽNÍ ČECHY - Unie herního průmyslu ČR vydala tiskovou zprávu, kterou zpochybňuje smysl obecních vyhlášek, zakazujících herny. Počet heren významně poklesl i v Jihočeském kraji. Podle Unie však to neznamená pokles hraní a sázení. Zprávu uvádíme níže:

Podle údajů Ministerstva financí ČR poklesl v Jihočeském kraji na začátku roku 2018 skokově počet automatů na hazardní hry ze 3600 na 2300, tedy o třetinu. A to ministerská statistika nezahrnuje tzv. výherní hrací přístroje, které povolují obce a které musely všechny do konce roku 2017 skončit. To jsou další stovky svítících skříní, které byly instalovány hlavně v hospodách a barech. Nový zákon o hazardních hrách tak měl na hazard v Jihočeském kraji větší vliv než všechny vyhlášky, které zatím obce a města k regulaci hazardu vydaly.

V krajském metropoli, Českých Budějovicích, klesl hazard rovněž o jednu třetinu. Skokový pokles vyniká i na celorepublikové statistice počtu automatů registrovaných Ministerstvem financí ČR. Na konci roku 2017 se jich evidovalo 51 600, aktuálně počet klesl už pod 30 000.

Za skokovým úbytkem skříní s hazardními hrami se ale skrývá jedna podstatná skutečnost: Nový zákon o hazardu sice zreguloval kamenné herny, ale povolil bez omezení hazardní hry na internetu. Tam dříve mohly být legálně jen sportovní sázky. Od roku 17 ale toto omezení zmizelo a na internetu jsou ty samé válcové hry se symboly ovoce, jaké dříve mohly být jen v kamenné herně nebo casinu. A to s nejvyšším možným limitem sázek.

Andrej Čírtek, mluvčí Unie herního průmyslu ČR, vysvětluje: „Do kamenné herny musí člověk dojít, registrovat se a při každé návštěvě znovu ukazovat občanku. Při hře ho sleduje kamerový systém, po dvou hodinách se mu hra automaticky na 15 minut zablokuje na všech automatech v herně. Hraní přes internet je pohodlné a všude k dispozici, protože přístup na internet se nikomu zakázat nedá."

Není divu, že dle statistik Ministerstva financí ČR se hraje v České republice za čím dál vyšší sázky, ale tento nárůst tvoří právě hraní přes internet. „Kamenné herny a casina si ještě drží velký kus celkového koláče, ale postupně budou kvůli nástupu internetové generace klesat," uvádí Čírtek a dodává: „Nejen podnikatelé v loterním průmyslu, ale už i odborníci na závislosti si kladou otázku: Je větším problémem dobře regulovaná kamenná herna nebo daleko dostupnější internetové casino?"

Pro města hraje roli ještě jeden faktor: Z hraní v kamenné provozovně se daň dělí tak, že 65 procent výnosu dostanou města a obce, 35 procent si nechá stát. U hraní na internetu je poměr opačný: Stát si nechává 70 procent a jen 30 procent přerozdělí obcím, i když každý český hráč v nějaké obci bydlí.

Není divu, že některá města již přikročila k dříve nevídanému kroku, kdy ruší regulační vyhlášky. Ukázalo se, že nový zákon zreguloval kamenné herny daleko účinněji.

Porovnání hraní sázkových her v herně a na internetu

Herna - má zákaz vnější reklamy, je tam kontrola identity při každé návštěvě, člověk musí fyzicky přijít do herny, počet herních míst je daný počtem strojů, většina výnosu jde obcím

Internet - reklama je povolena i na vstupní stránce, možnost hrát 90 dní bez prokázání identity, je možné hrát kdykoliv a kdekoliv, počet herních míst je neomezený a většina daní jde státu


Diskuse k článku - 7 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Vasek 

  Reagovat

   

  V mlade vozici si herny jen poridily kvizomaty a jede se i prez mistni zakaz dale

  To same hospody s kourenim dve na zakaz kaslou a huli se dal
  Skoda ze to nekdo nekontroluje cilene

  Vloženo 27.2.2018 16:21:17

 • Václav 

  Reagovat

   

  Článek by měl mít označení Komerční sdělení.

  Vloženo 26.2.2018 12:16:39

  • Václav 

   Reagovat

    

   V hospode u kachlika se normalne i huli trava a nikdo s tim nic nedela

   Vloženo 27.2.2018 16:22:57

   • kk 

    Reagovat

     

    Vy musíte být rudej jak opičí pr.el!

    Vloženo 27.2.2018 17:13:59

    • ss 

     Reagovat

      

     Palec nahoru !!! :-)

     Vloženo 28.2.2018 18:20:41

 • marie 

  Reagovat

   

  Unie jsou pěkný vykukové. Podle jejich mínění by asi obce měly vrátit automaty zpátky do svých ulic. Úplně ve své zpráva opomíjejí ty jevy, které herny přinášejí včetně vražd v hernách kvůli penězům, kde personál je první na ráně. Jestli se hraje na internetu, ať se hledá omezení i tam.

  Vloženo 26.2.2018 09:21:21

  • Věra 

   Reagovat

    

   A´t si každý hraje a dělá co chce, co chcete omezovat?

   Vloženo 26.2.2018 12:35:50

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace