banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Život v právu

    středa 18.9 10:00 - Písek, Senior Point - klubovna DFŠ

    Cyklus přednášek s Mgr. Jaroslavem Hávou - dlouholetým soudcem Okresního soudu v Písku.

  • Drahá legrace

    středa 18.9 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

    Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Starou táborskou radnici a gotický sál příští rok nepoznáte

Starou táborskou radnici letos částečně zakrývá lešení. Příští rok se zjeví v plné kráse. , Autor: Vít Řezáč

Starou táborskou radnici letos částečně zakrývá lešení. Příští rok se zjeví v plné kráse.     Autor: Vít Řezáč

TÁBOR - Zahalená věž a část fasády staré táborské radnice na Žižkově náměstí napovídají, že se tu po letech dostali ke slovu řemeslníci, aby pozdně gotickému skvostu Tábora vdechli novou krásu. Rekonstrukce a restaurování probíhají venku i uvnitř a práce mají trvat až do léta 2020. Předpoklad ovšem je, že se vše podaří zvládnout dříve. Návštěvníci města jsou ale ochuzeni jen o vnější pohled a o prohlídku gotického sálu. Expozice Husitského muzea i podzemí zůstávají po celou dobu rekonstrukce přístupné.

 

„Rekonstrukce naší národní kulturní památky se tentokrát týká střechy, krovů včetně věže a vnějších omítek, repasována budou i okna. V interiérech se pracuje v druhém nadzemním podlaží, tedy v gotickém sále a okolních galeriích," seznámil s rozsahem prací ředitel Husitského muzea Jakub Smrčka. Připomíná, že všechny práce se dělají velmi citlivě, jak opravy břidlicové střechy, tak i výměny částí trámoví. Tady přicházejí ke slovu i archeologové, kteří například odebírají vzorky trámů, aby mohlo být přesně zjištěno, ze kterých let pocházejí.

Samostatnou kapitolou je rekonstrukce podlahy v gotickém sále, kvůli které se musela stěhovat i Žižkova jezdecká socha. „Krytina podlahy pocházela z 80. let minulého století a nebyla z památkového hlediska úplně vhodná. Pálené dlaždice nevhodné materiálem i tvarem nahradí speciální cihelná dlažba, odpovídající historické situaci, tak jak ji zachytily obrazy a fotografie z 19. století. Jde o ruční výrobu tradiční české cihelny Polom," zmínil ředitel Smrčka.

V souvislosti s výměnou podlahové krytiny získají zajímavý bonus i návštěvníci akcí, pořádaných v zimních měsících v druhém největším gotickém sále České republiky. Bude tu instalováno podlahové topení. Atmosféru sálu i galerií by mělo ještě umocnit nové osvětlení. „Konečně snad vybředneme po rekonstrukci z věčných improvizací, což určitě ocení návštěvníci výstav, koncertů a dalších akcí," věří Smrčka.

Rozpočet této významné rekonstrukce historického dědictví Tábora, jejímž investorem je město Tábor, činil i s DPH 44,6 milionů korun. Výběrové řízení na dodavatele původní částku dokonce o čtyři miliony zlevnilo. Projekt je dotován z 90 procent z evropských fondů a městský rozpočet zaplatí jen zbytek. V tomto finančním rámci jsou i restaurátorské práce v interiérech sálu i galerií, zejména povrchu stěn. Ty si vyžádaly obrovské množství hodin práce odborníků. Dojde i na restaurování unikátního gotického kamenného znaku města z počátku 16. století a zachycujícího podobu Jana Žižky a Jana Husa.

Pár perliček z historie

Městský rychtář, to byl pán

Málokdo si všimne gotického portálku vchodu z gotického sálu do galerie. Historické kamenné žudro (rám dveří) vede do místnosti, kde úřadoval královský úředník - městský rychtář. Kromě jiného se staral o vymáhání práva ve městě a ukládal sankce za jeho porušení. Na žudru si můžeme prohlédnout jeho obličej s výhrůžným knírem a vedle vystrčenou obnaženou tu část člověka, kde končí záda. Asi dávala nejevo, co si mohou přestupníci proti zákonu na úřadu počít. Nejfešáčtější kriminál býval pro bohaté měšťany přímo za místností rychtáře. Potrestaní si mohli například posílat pro jídlo do hospod a měli i pohodlí včetně světla a tepla. V podzemí bývala šatlava, kam byly zavírány táborské hašteřivé ženy nižšího stavu. To jinde nebylo běžné. Zde dostávali odsouzení jen vodu a chleba si museli zabezpečit donáškou nebo zaplatit. Zato dosáhli v podzemí úniku před veřejnou pohanou. Nejhorším trestem totiž bývalo uvázání k pranýři před radnicí. Tam byl uvazován ten, kdo se porval na trhu nebo šidil na zboží. Trhové právo tehdy bylo přísné, až kruté. Kromě ostudy a urážek provinilec musel strpět také různé štulce a fyzické napadání. Nejhorší přestupníky ovšem posílal rychtáž do temnice hladomorny v kotnovské věži.

Malovaný strop byl po staletí ukryt

Z dnešního pohledu to nejzajímavější, co archeologický průzkum při rekonstrukci staré radnice odhalil, se nachází také v místnosti rychtáře. V barokní době zde byl zaklenut strop novou barokní klenbou. Původní pozdně gotickorenesanční dřevěný záklopový strop se totiž propadl a zřejmě bylo tehdy jednodušší vyzdít novou klenbu, než ho opravovat. Nyní se ukázalo, že poměrně velké části tohoto malovaného stropu se zachovaly a jsou přístupné z krovu. Architekt za svolení památkářů navrhl, aby části stropu byly vyňaty, doplněny a restaurovány. Po ukončení práce restaurátorů budou instalovány v jedné z místností galerie, kde z minulých zásahů ve 20. století zůstal jen jakýsi betonový strop.

Unikátní radniční věžní hodiny

V době před pseudogotickou úpravou radnice Josefem Niklasem nebyly radniční hodiny na věži, ale ve štítu radnice, jehož podobu známe ze starých fotografií. Do štítu byly přeneseny z farního chrámu roku 1656..Po Niklasově rekonstrukci radnice byly tyto hodiny ze štítu radnice přeneseny do čtvrtého patra věže, kterému se říká hodinové. Teprve tehdy vznikl unikátní ciferník s jednou rafií a 24 hodinovým cyklem. Okolní výzdoba ciferníku měla připomínat v té době populární orloje, ale jinou než estetickou funkci nemá. Přesto je tento hodinový stroj v rámci republiky opravdu unikátní a již léta se o něj pravidelně stará hodinář Pavel Kappler z Chýnova. Je předním specialistou na opravy a rekonstrukce věžních hodin. Kromě mnoha jiných kdysi po rekonstrukci budovy rozběhl i hodinový stroj v Tabačce.

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace