banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Milevské léto - Rightnow a Maddie

  Čtvrtek 18.7 18:00 - Milevsko, KD - amfiteátr

  Koncert.

 • Promítání filmu Obr

  Čtvrtek 18.7 - Na Lipníku, Kovářov

  Začátek po setmění.

Zobrazit všechny události
 

Stavba obchvatu Chýnova se stopla, o mýtné je spor

Chýnovským náměstím projíždějí kamiony jeden za druhým. A podle všeho se to hned tak nezmění. , Autor: L. Kolářová

Chýnovským náměstím projíždějí kamiony jeden za druhým. A podle všeho se to hned tak nezmění.     Autor: L. Kolářová

CHÝNOV - V závěru března zrušilo ministerstvo dopravy rozhodnutí, kterým předtím odbor dopravy krajského úřadu povolil zahájení stavby obchvatu Chýnova. Stavební povolení napadl právní zástupce majitelky pozemku sousedícího s plánovaným obchvatem a věc se vrací k novému projednání. Lidé v Chýnově jsou naštvaní, městem nadále budou projíždět kamiony jeden za druhým. Mezi bývalým starostou Pavlem Eybertem a novým vedením města se ale rozhořel spor o to, zda se má Chýnov připojit k jihočeské krajské iniciativě, aby se nezpoplatňovaly mýtným zamýšlené úseky včetně silnice I/19 od hranice s pelhřimovským okresem přes Tábor na Oltyni. Stát plánuje zpoplatnit 900 kilometrů silnic I. třídy pro vozidla nad 3,5 tuny.

 

Pavel Eybert coby krajský zastupitel na zasedání krajského zastupitelstva 11. dubna vystoupil s tím, že za Chýnov prosí, aby se kraj naopak snažil o zpoplatnění této části silnice I/19. Jako důvod uvedl, že obchvat Chýnova se kvůli napadení stěžovatelkou odsouvá na neurčito. Pokud by Chýnovem vedla zpoplatněná silnice I. třídy, kamiony by podle něj v Humpolci mířily na Plzeň přes Prahu a nikoliv přes jižní Čechy. "U nás náhradní trasa pro kamiony není a jsou tam dva kopce, které jsou v zimě často nesjízdné," apeloval Eybert s tím, že situace je v Chýnově neúnosná, denně přes jeho centrum prodeje až tři tisíce kamionů. Na toto vystoupení Pavla Eyberta, který je v Chýnově nyní jen řadovým zastupitelem, zareagoval místostarosta města Evžen Zadražil a upozornil, že radní v Chýnově přijali jednomyslně přesně opačné stanovisko. Zpoplatnění silnice I/19 nechtějí.

"Chýnovští radní tak rozhodli jen pár dní před termínem, kdy se měl začít stavět obchvat města. Mezitím bohužel přišla nečekaná a nemilá zpráva. Odbor pozemních komunikací ministerstva dopravy zrušil 27. března rozhodnutí odboru dopravy a silničního hospodářství krajského úřadu z 30. srpna 2018, kterým byla povolena stavba obchvatu Chýnova a vrací tuto záležitost k novému projednání. Tím se zahájení stavby může zhruba o půl roku oddálit. Stavební povolení bylo několikrát napadnuto právním zástupcem majitelky jednoho se sousedních pozemků obchvatu, a to hned v několika bodech, vztahujících se k úředním úkonům i několik let nazpět. Nicméně ani to nic nemění na tom, že vedení města Chýnova nesouhlasí se zařazením silnice I/19 v úseku Oltyně – Tábor – Pelhřimov do sítě zpoplatněných silnic I. třídy. Jednak by tato skutečnost rozhodně neprospěla ve věci urychlení stavby chýnovského obchvatu, kterou většina chýnovských obyvatel jednoznačně vítá. A nemá smysl zavádět další a další mýtné. Realizace tohoto systému by byla z peněz daňových poplatníků a jistě by se neblaze promítla i do cen dopravních služeb v regionu. Zcela reálné je též riziko, že si řidiči nákladních vozidel najdou cesty po silnicích II. a III. tříd. Pro tyto pozemní komunikace v majetku kraje by to bylo přímo katastrofické, o nebezpečnosti dopravy ani nemluvě," říká místostarosta.

Pavel Eybert oponuje, že ať se rozhodne o obchvatu jakkoliv, namítající strana se zřejmě obrátí na soud. "Tam je pak horizont konečného stanoviska v řádu několika let. Proto se domnívám, že je nutné omezit kamionovou dopravu přes Chýnov alespoň zpoplatněním, aby kamiony více využívaly dálnici D1 pro trasu Humpolec - Plzeň. Je mi líto, že to tak současné vedení radnice nevnímá. Na zasedání krajského zastupitelstva jsem vyslovil svůj názor opřený o zkušenosti z podobných situací a taky názor, opírající se o stanovisko řady občanů Chýnova, kteří už mají neúměrné nákladní dopravy v Chýnově dost," říká Eybert.

Obchvat hýbe Chýnovem. V dnešním Táborsku je i ohlas jednoho z občanů, který to názorně demonstruje. 

 

Diskuse k článku - 7 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Panička bude asi z Prahy ne?!!

  Vloženo 26.4.2019 15:14:31

  • Chýnovák 

   Reagovat

    

   Hele ne, pohází z Chýnova, ale dnes prý bydlí v Mladé Vožici.

   Vloženo 26.4.2019 22:45:57

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Tu ženskou co to blokuje,odstěhovat na Kamčatku a a ať si užívá klidu přírody.Nechápu jak v Chýnově může chodit mezi lid.?! Hanbou bych nevystrčil nos.Brzda zdravého Chýnova.Rozum někde zůstal stát a už se nehnul.......

  Vloženo 25.4.2019 11:50:41

  • Chýnovák 

   Reagovat

    

   Ona tam právě že nebydlí, ona tam jen jezdí na chalupu:-(

   Vloženo 26.4.2019 14:01:55

 • Petr 

  Reagovat

   

  Pan Eybert by už měl zmizet z očí všech lidí. Může být rád, že není trestně stíhaný za finanční machinace a dohazování kšeftíků kamarádům a příbuzným za působení ve vedení města.

  Vloženo 24.4.2019 18:49:07

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Pan Petr by mohl být rád, že není trestně stíhaný za ohrožování mravní výchovy mládeže. Například, že?

   Vloženo 25.4.2019 11:35:39

 • jiří 

  Reagovat

   

  Naprosto souhlasím s p. Eybertem. Investujeme do stavby a opravy dálnic, ale kamiony jezdí po silnici první třídy přes Chýnov. Zatěžují a ničí tím komunikace, takže to v závěru stojí daňové poplatníky více peněz. V zimě zablokují město v kopci, v létě se tvoří kolony, zplodiny ničí zdraví lidí, mnohdy není jak přejít na druhou stranu. Na silnicích první třídy jsou také častější a vážnější nehody při střetu s kamiony, při kterých umírají lidé. Škoda, že to někteří zastupitelé nevidí.

  Vloženo 24.4.2019 11:33:28

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace