Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Pletky s Vlastou

  středa 13.11 9:00 - Písek, Senior Point

  Tvořivé setkání.

 • Country tancování

  středa 13.11 10:00 - Písek, KD

  Výuka old time amerických tanců, moderních country tanců a řeckých kolových tanců.

Zobrazit všechny události
 

Stávkující učitelé sestavili v táborské kavárně prohlášení ke stávce

 Autor: Eva Výborná

    Autor: Eva Výborná

AKTUALIZOVÁNO - 6.11.2019 21:22

TÁBOR - Ve středu 6. listopadu se uskutečnila stávka pedagogických pracovníků. V Táboře se učitelé sešli v kavárně Jednota kafe knihy. Dostavili se zástupci čtyř táborských škol, dvou středních a dvou základních škol. Nejvíce učitelů bylo z Gymnázia Pierra de Coubertina, přišel zástupce Střední průmyslové školy stavební a strojní Tábor, zástupci Základní školy Husova Tábor a Základní školy Zborovská Tábor. V diskuzi zaznívaly různé názory, například požadujeme dostatek kvalifikovaných učitelů, stávkujeme za koncepci ve školství, nejdeme proti našim ředitelům, chceme pro naše děti co nejkvalitnější vzdělávání. Z diskuze vyplynulo prohlášení, které stávkující učitelé budou adresovat ministru školství, zřizovateli školy, ředitelům škol, svým kolegům, rodičům a studentům.

 

Z prohlášení stávkujících zaměstnanců táborských škol:

Důvody, proč se připojujeme ke středeční stávce.

Stávkujeme
- za důstojné ohodnocení naší práce, které by zajistilo dostatek kvalifikovaných učitelů
- za dlouhodobou ucelenou koncepci školství, nezávislou na aktuální politické situaci
- proti nedodržování slibů vlády
- proti způsobu jednání ze strany vlády, které je degradováno na nedůstojné handrkování
- proti účelovému zkreslování důvodů stávky v médiích

Nestávkujeme
- proti své škole
- proti rodičům; ani si za rukojmí nebereme děti, ale požadujeme takové podmínky, aby se dětem dostalo toho nejlepšího vzdělání

Obracíme se
- na ministra školství, aby hájil zájmy pedagogů za všech okolností a nevystupoval proti nim
- na zřizovatele a vedení škol, o aby respektovali právo na stávku a nebránili svobodnému rozhodnutí pedagogů se k ní připojit (jak je garantováno v Listině základních práv a svobod) o aby nebránili šíření informací směrem k pedagogům
- na všechny učitele, aby nezávisle na členství v odborech našli odvahu k podpoře našich společných zájmů
- na rodiče a veřejnost, aby podpořili naše požadavky a postoj, protože všem nám jde o stejnou věc: zkvalitnit vzdělávání našich dětí
- na média, aby informovala objektivně, nestranně a pravdivě a nepředkládala veřejnosti zkreslený obraz situace ve školství

V diskuzi také zaznělo, že asi dostatečně neproudily na některých školách informace. Na SPŠ Tábor informace proudily. Jak se rodilo na této škole rozhodnutí pro stávku, popsal předseda odborů na škole Petr Paštěka:

„Jako předseda základní odborové organizace na Střední průmyslové škole strojní a stavební dostávám aktuální informace o dění v českém školství z pohledu odborů. Ředitel naší školy Marcel Gause svolal na pondělí 4. listopadu do sborovny schůzi. Vyzval nás učitele, abychom se svobodně rozhodli, zda chceme stávkovat, či ne. Po demokratické diskuzi jsme hlasovali. Ze 34 zúčastněných učitelů 24 hlasovalo pro stávku, sedm proti stávce, tři zástupci vedení se hlasování zdrželi. Na základě toho pan ředitel Gause rozhodl, že za stávajících podmínek není možné zajistit kvalitní plnohodnotnou výuku na SPŠ Tábor a škola bude dne 6. listopadu z důvodu stávky učitelů zavřená. Osobně si vážím všech svých kolegů, kteří se stávky zúčastnili i těch, kteří mají své osobní důvody se jí neúčastnit. Je to jejich demokratické právo. Poznání, že na SPŠ Tábor je pestrá škála učitelů různých názorů, které se nebojí svobodně vyjádřit, je pro mě a snad i pro rodiče, tou nejlepší reklamou v rozhodování, kam umístit své dítě po základní škole," uvedl Petr Paštěka.

Již 1. listopadu Českomoravský odborový svaz pracovníků školství posílal ředitelům škol dopis, ve kterém je informoval o důvodech, proč Českomoravský odborový svaz pracovníků školství přistupuje k vyhlášení stávky na středu 6. listopadu.

ZŠ Zborovská Tábor byla ve středu 6. listopadu zavřená celá. Na Gymnáziu Pierra de Coubertina starší děti dostaly ředitelské volno. Žáci primy až kvarty měli v gymnáziu zajištěný pedagogický dohled. „Na ZŠ Husova Tábor na prvním stupni učitelé, kteří nestávkují, tak učí. Ve třídách, kde pedagogové stávkují, měly děti zajištěný pedagogický dohled. Na druhém stupni je to obdobné, tady stávkuje více učitelů. Proto děti jsou třeba z více tříd v jídelně s pedagogickým dozorem," uvedla učitelka Radka Mihalíková.

Dále se učitelé chtějí scházet. Do konce listopadu by rádi utvořili síť kontaktů na školách. V prosinci budou dávat dohromady vizi, kam by mělo školství podle jejich názoru směřovat.

Diskuse k článku - 94 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3 4 5  | Starší příspěvky »
 • Lenka 

  Reagovat

   

  Když čtu to prohášení je mi smutno, že tito učitelé učí mé dítě. Vždy jsem dávala učitele za vzor a jak je důležité vzdělání. Teď jim ukazují, že pokud chtějí něčeho dosáhnout, tak stávkuj! Myslím si, že jsou tu jiní, kteří mají bojovat za učitele. Ale vyzívat ke stávce, je špatný příklad pro budoucí vstup do pracovního procesu.

  Vloženo 10.11.2019 09:39:12

 • lada 

  Reagovat

   

  Je mi proti mysli, aby určité profese si braly rukojmí pro prosazování svých požadavků. Ať páni učitelé se pochlubí kolik mají v penězích za odučenou hodinu. Možná bychom se divili. A příprava na hodinu? Vždyť připravit se na práci musí každý řemeslník!

  Vloženo 8.11.2019 10:30:20

 • Naďa 

  Reagovat

   

  Já myslím, že chtějí, abych jejich povolání patřilo mezi ta nejvíce prestižní i s patřičným ohodnocením. Ale odbouralo mě, když v rádiu jedna paní učitelka bouřila, že ministerstvo má zařídit, aby učitelé měli prestiž. Asi vůbec nechápou, že o svou prestiž bojují denně svou prací a jestli ji nemají, měli by se sami zamyslet. Jsou totiž zbabělí. Nedokážou vyházet ze středních škol líné děti ignorantských rodičů, radši si je tam drží, aby měli na svoje výplaty. Na pátý pokus jim dají i tu maturitu. Tak za co si jich má člověk vážit? Že zdegradovali úroveň maturity na cár papíru podle kterého se dneska žádný zaměstnavatel neřídí?

  Vloženo 8.11.2019 06:39:35

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Mě by to neodbouralo. Vždyť je to jenom profesně deformovaná "úča". Mnohokrát když jedu MHD, tak pokud se v mém dosahu baví dvě nebo více žen, tak to, že se zrovna jedná o úči poznám se 100% jistotou. Dnes je tolik zbytečných soukromých škol nevalné úrovně, že z nich vycházejí s maturitou absolventi, kteří by před 40-50 roky s problémy zvládali tehdejší učňáky. Tímto způsobem, jejich projevy a nesmyslnými stávkami, tedy těžko dosáhnou toho, aby jejich povolání mělo v očích veřejnosti kredit, prestiž a úctu. Škoda, že si to při svém, pro mnohé z nich nepřekonatelném špičkovém vzdělání, neuvědomují a ztrapňují a diskreditují se svými názory na veřejných fórech.

   Vloženo 8.11.2019 08:24:31

 • petr 

  Reagovat

   

  Odboráři udělali chybu. Velká část veřejnosti sympatizovala do této chvíle s učiteli. Nesmyslná stávka to ale změnila. Místo věcné diskuse o zvýšení kvality vzdělávání se teď lidé handrkují o 2 % platu do tarifu nebo do odměn.

  Vloženo 7.11.2019 20:11:17

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Máte naprostou pravdu!!! Jenomže zde diskutujícím pod nickem "stávkující učitel" , "pozorovatel" a jim podobným, kteří se tady ohánějí principy a obecnými koncepcemi, nejde ani tak o zvýšení kvality vzdělávání, jako o osobní profit. Jinak by pochopili, že takto narychlo zfušovaná stávka žádný přínos nemá a svým přístupem na popud odborů proti sobě pouze popudí zdravým rozumem přemýšlející většinu veřejnosti. Naštěstí těch opravdových učitelů, kteří to pochopili, bylo více.

   Vloženo 7.11.2019 21:51:30

 • b 

  Reagovat

   

  .... stále se řeší plat jako takový. Spočítejme průměr na hodinu, to bude zajímavější číslo.
  Plat : (odučené hodiny + podle ČESTNÉHO vlastního svědomí hodiny věnované přípravě) = ??
  .... a teď porovnávejme...

  Vloženo 7.11.2019 11:56:28

  • stávkující učitel 

   Reagovat

    

   za odučené hodiny včetně těch normovaných, věnovaných přípravě, pobírám 130kč/hod...porovnejte si to se skladníkem, pokladníkem, masáží, kadeřnictvím či řemeslníkem; učitel dle statistického úřadu bere 64% půrměrného platu vysokoškoláka - a to je skutečně nedůstojné

   Vloženo 7.11.2019 17:11:06

   • B 

    Reagovat

     

    Mohu znat váš pocet oducenych a "normovanych" (tedy ne skutecne odpracovanych hodin) za měsíc? A vas měsíční plat? Dekuji

    Vloženo 7.11.2019 18:04:29

« Novější příspěvky 1 2 3 4 5  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace