banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Léto na Kampě - PPB a Zropuch

    sobota 24.8 18:00 - Klub Kampa, kampus JU, České Budějovice

    Festival.

  • Pivní slavnosti Myslkovice

    sobota 24.8 13:00 - Zámecký park, Myslkovice

Zobrazit všechny události
 

Včely zkosila infekce. Med zřejmě podraží

Ilustrační foto

Ilustrační foto

JIŽNÍ ČECHY – Chov včel v Jihočeském kraji silně poznamenala varroáza, infekční onemocnění napadající plod i dospělé jedince. S razantním úbytkem včelstev se potýkají včelaři napříč regionem. Podle nich jde o největší plošný úhyn za poslední roky. Některým včelařům vyhynul celý chov. Vzhledem k tak rozsáhlému úbytku včel je pravděpodobné, že letos cena medu poroste.

 

Podle oslovených včelařů je úhyn mnohem vyšší než v posledních letech. K množení varroázy přispělo i počasí loňského léta a mírná zima. „Ten pokles je skutečně rapidní. Potrvá, než se včelstva zase obnoví. Nejhorší je, že se nám do svazu přihlásilo velké množství mladých včelařů a těm, kteří budou potřebovat, budeme dost těžko včelstva zajišťovat. Je jich málo. Uvidíme, jaký bude letošní rok. Ten loňský nebyl příznivý. Varroáze a jejímu množení nahrávalo počasí,“ sdělil předseda českobudějovického svazu včelařů Stanislav Havlíček. Ačkoliv se snažili onemocnění varroázy mírnit, úbytku včel se zabránit nepodařilo. „Snažili jsme se ji samozřejmě tlumit a léčit, ale bohužel se to v mnoha případech nepovedlo,“ dodal Stanislav Havlíček s tím, že se dá očekávat nárůst ceny medu. Jeho produkce bude pravděpodobně nižší než v minulých letech.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace