Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Tradiční benefiční vánoční koncert

    pondělí 16.12 18:00 - Písek, Trojice

  • Izrael - Po stopách Ježíše Krista

    pondělí 16.12 10:00 - Písek, Senior Point

    Přednáška.

Zobrazit všechny události
 

Veselá kola ve Veselí inspirovala Lomnici

 Autor: Eva Výborná

    Autor: Eva Výborná

LOMNICE NAD LUŽNICÍ – Letos mají v Lomnici také ozdobená kola jako ve Veselí nad Lužnicí. Říká se jim Veselá, protože tak je ve Veselí loni při prvním ročníku nazvali. A Lomničtí se inspirovali právě ve Veselí.

„Když jezdíme směrem na Tábor a Prahu, tak nejezdíme po dálnici, ale přes města. A vloni jsme viděli ve Veselí nad Lužnicí kola plná květin. Moc se nám líbila. Domluvila jsem se s paní Lenkou Horejskovou z veselského infocentra, jestli se k nim můžeme připojit. Souhlasila. Tak letos Veselá kola pořádáme také my v Lomnici. Ovšem u nás budeme hodnotit od 1. do 31. října. A hodnotit budou občané buď na facebooku kultura Lomnice na stránkách města nebo bude ještě možnost hodnotit přímo v infocentru, kde budou fotografie kol vystavené," řekla Kristýna Božovská z informačního a kulturního střediska. A jaké mají květiny na kolech před starou radnicí, kde IKS sídlí spolu s městskou knihovnou, uvedla vedoucí knihovny Marcela Božovská: „Na dětské kolo jsem za knihovnu dala muškát a zelené rostliny jako pozadí a na velkém kole infocentra jsou surfinie, hvozdík a opět zeleň."

Nyní mají v Lomnici asi 32 kol a k tomu i tři koloběžky. „Zatím jsme nedali žádný stop stav, ten vyhlásíme někdy v půlce září. Květiny v nádobách na kolech zaléváme ráno, když na ně ještě nesvítí přímé slunce," doplnila Kristýna Božovská. První kola se ve městě objevila už z jara. Dalším impulzem pustit se do této činnosti bylo, že z Veselí dostali lomničtí i kalendář s Veselými koly. Kola si zdobí každý podle svého uvážení, podle toho, jaké má k dispozici stanoviště. Od toho se odvíjí i druh použitých rostlin. Každý samozřejmě chce, aby je měl co nejdéle hezké.

„Lidem, jak cyklistům, tak pěším, se ozdobená kola moc líbí. Dokonce se u nich i fotí. Ovšem lépe je sednout si vedle kola na bobek než na kolo s květinami. Už se nám stalo, že si na kola lidé sedají a u jednoho nám také neopatrností zlomili kvetoucí muškát. Tak snad narostou brzy další květy. Jsou to zkrátka křehké rostliny," uvedla Kristýna Božovská.

Kvetoucích kol je po Lomnici přes 30 a jedno z nich má před svým antikvariátem také Vratislav Melcer. „Květiny na kolo jsem vybíral já, mám tam třeba afrikány, ale jinak se v kytkách příliš nevyznám. Inspiroval jsem se ve Veselí nad Lužnicí. Jejich Veselá kola se mi líbila, tak jsem to zkusil také," sdělil Vratislav Melcer.

Před pekárnu dal ozdobené kolo starosta Petr Baštýř, který v budově dříve pracoval.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace