Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • David Jan Žák - Návrat Krále Šumavy

  Úterý 19.11 19:00 - Volyně, Městské muzeum

  O legendárním šumavském převaděči.

 • Kavárnička

  Úterý 19.11 14:00 - Volyně, Pošumavská tržnice

  Posezení pro seniory.

Zobrazit všechny události
 

Základní škola Zborovská v Táboře slavila padesátiny

TÁBOR – ZŠ a MŠ Zborovská slavila abrahámoviny. Včera si pedagogové, žáci, absolventi, hosté i další návštěvníci připomněli 50. výročí školy dnem otevřených dveří. Nahlédneme-li do historie, pak především vojákům, kteří přišli do Tábora v rámci Západního vojenského okruhu koncem padesátých let, vděčí město za rozvoj své severozápadní části. Došlo totiž k podstatnému rozšíření posádky a bylo třeba pro tyto nové táborské občany zajistit nejen bydlení, ale vše, co k němu patří. V prostoru mezi kasárnami postavenými začátkem třicátých let a Klokoty začalo v šedesátých letech minulého století s vyrůstat moderní Pražské sídliště s veškerou občanskou vybaveností. Kromě jiného byla postavena i škola ve Zborovské ulici, která své dveře žákům otevřela 1. září 1969. V roce 1977 pak následovala dostavba nových pavilonů.


„V současné době jsme se 830 žáky určitě největší školou v okrese a patně nebudeme mít ani velkou konkurenci v kraji. Snad i proto přišlo určitě několik stovek zájemců o den otevřených dveří, ať již bývalých absolventů, rodičů dětí a přivítali jsme i hosty. Byli jimi senátor Jaroslav Větrovský, místostarostky Michaela Petrová a Olga Bastlová, ale také třeba bývalá ředitelka Zuzana Pečmanová, ještě nedávný ředitel Zdeněk Mlčkovský a další," pochlubil se ředitel školy Petr Vašíček, kterého zájem o tuto akci docela překvapil.

Pro všechny návštěvníky škola připravila bohatý program doplněný mapkou, protože stará i nová část všech budov a jejich pavilony jsou pro neznalého příchozího doslova bludištěm. K vidění byla školní družina, retrokoutek, práce s interaktivní tabulí a samozřejmě prezentace výuky, moderních pomůcek, a to včetně matematiky či robotiky. Rodiče také hodně zaujala ukázka práce se třídou při zážitkovém programu. V učebně šéfovala zdejší psycholožka Veronika Kalášková a dospěláci se dobrovolně ponořili do aktivit a her, které v rámci rozvoje osobnosti běžně hrají žáci.

Ředitel školy spolu s kolegy nelitovali času i práce a společnými silami oslovili knihovnu, táborský i třeboňský archiv. Získali tak celou řadu dokumentů a fotografií z historie školy.

Ve středečním Táborsku přineseme vzpomínky pamětníků a chybět nebudou ani další plány této školy.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • lib 

  Reagovat

   

  Před 50 lety zahájila provoz 6. ZDŠ (ředitel J. Buriánek) a jeden pavilon 7. ZDŠ (ředitel Hrabánek), tedy jen část dnešní základní školy ve Zborovské ulici. Za osm let - 1. září 1977, byla otevřená sousední 5. ZDŠ (ředitel J. Šafránek) a zanikla 7. ZDŠ, jejíž jediný pavilon se stal součástí nové školy. Číslem pět byla označena proto, že šlo o základní školu, která do té doby sídlila v budově gymnázia a do nové školy přešel učitelský sbor i žáci.
  Obě školy sídlily ve stejné ulici - tehdy Mladé gardy, lišila se jen čísla popisná, ale zatímco "šestka" byla na Pražském sídlišti, "pětka" měla oficiálně sídlo na Náchodském sídlišti. Tyto dvě školy byly spojené až v rámci optimalizace školství, kdy oblast školství byla v gesci místostarostky Zuzany Pečmanové, tedy až v 21. století.

  Vloženo 4.11.2019 18:07:37

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace