Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vokální soubor X-TET

  sobota 7.12 18:00 - Kaple Nanebevzetí Panny Marie, Štítného ulice, Jindřichův Hradec

  Koncert.

 • Tim Rice, Andrew Lloyd Webber Evita

  sobota 7.12 19:00 - DK Metropol, České Budějovice

  Muzikál podle životního příběhu Evy Perónové.

Zobrazit všechny události
 

Teplárny v Plané nad Lužnicí a v Písku mají zájem stavět spalovny odpadu

Spalovna v Chotíkově u Plzně.

Spalovna v Chotíkově u Plzně.

JIŽNÍ ČECHY - Od začátku roku 2024 bude zakázáno ukládat na skládky směsný komunální odpad, stejně jako recyklovatelné a využitelné odpady. Pro tyto odpady bude nutné najít jiné využití. Problematické je další využití zejména u odpadu, který nelze dále recyklovat. Přestože se hovoří o možném posunu termínu na rok 2030, je nutné začít o řešení této situace vést odbornou debatu. Jihočeský kraj proto v úterý 29. října hostil na krajském úřadu konferenci Komunální odpad po roce 2024. Cílem konference otevřít diskusi nad tímto tématem a ukázat možnosti a cesty, které by poskytly obcím řešení problematiky nakládání s odpady po roce 2024. Internetový portál oenergetice.cz zveřejnil z konference zajímavou zprávu, která bude zajímat jak Táboráky, tak Písečáky. Ze zprávy vyjímáme:

 

Firma C-Energy Planá chce v areálu v Plané nad Lužnicí postavit do roku 2026 zařízení pro energetické využití odpadu (takzvané Zevo). Odhad nákladů je 800 až 900 milionů Kč, roční kapacita by měla být 50 000 tun odpadu.

Firma také požádala o zkušební provoz menšího zařízení pro ekologicky šetrné využití plastového odpadu s roční kapacitou 2400 tun, do nějž investovala 52 milionů Kč. Spalováním plastů bude vyrábět teplo, a to podle firmy ekologičtěji než spalováním uhlí. Na včerejší konferenci Komunální odpad po roce 2024 generální ředitel C-Energy Planá Libor Doležal uvedl, že spalování uhlí bude čím dál nákladnější hlavně kvůli rostoucím cenám emisních povolenek. Odpad pro spalování chce firma svážet z okruhu 30 až 40 kilometrů.

Menší Zevo plánuje i písecká teplárna, která zásobuje 8173 bytů. Do deseti let by mělo částečně nebo zcela nahradit uhelný kotel, řekla na konferenci ředitelka teplárny Andrea Žáková.

Konference jednala mimo jiné o tom, že od roku 2024 bude zakázáno ukládat na skládky směsný komunální odpad, stejně jako recyklovatelné a využitelné odpady. Velké Zevo s kapacitou kolem 100 000 tun v Jihočeském kraji do roku 2024 postavit nelze. Projektový manažer firmy Plzeňská teplárenská Pavel Drápela se podělil o zkušenost, že trvalo devět let, že Plzeňská teplárenská prosadila projekt spalovny v Chotíkově u Plzně. Podobné stavby provázejí protesty okolních obyvatel a v Chotíkově firma čtyřikrát přišla o stavební povolení. Nakonec ale záměr dotáhla do konce a ve spalovně odpadu v Chotíkově u Plzně vyrobí ročně až 400 000 gigajoulů (GJ) tepla. 

Loni se v Jihočeském kraji vyprodukovalo 2,05 milionu tun odpadů, z toho 334 000 tun komunálního. Ze všech odpadů se jich loni energeticky využilo 0,01 procenta. Z čísel plyne, že kapacita plánované plánské spalovny včetně menší spalovny v Písku jsou řešením je pro nepatrnou část produkovaného odpadu. V dřívějších debatách Jihočeský kraj předpokládal, že část odpadu se bude muset vozit do spaloven buď v jiných částech republiky nebo i v zahraničí. 

 

 

Diskuse k článku - 5 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Kublaj 

  Reagovat

   

  Určitě je to skvělý nápad, jen je třeba lidem vysvětlit, že spalovna není nic šíleného, ale naopak pro přírodu a lidi to nejlepší.

  Vloženo 31.10.2019 17:08:01

  • mojmír 

   Reagovat

    

   Jo jó. Jiná cesta nyní není.
   Ještě nás čeká na naší, vlastně nepříliš velké planetě etapa omezování osobní spotřeby. To už bude fakt bolet.

   Vloženo 2.11.2019 11:21:38

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Teď jenom co na to řekne Greta ...

  Vloženo 31.10.2019 17:00:54

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Nejvíc odpadu, lidského, bylo a je mezi komunisty. Na ty však Češi na jejich mentální a charakterové úrovni nedají dopustit a sedmdesát let je drží u moci.

  Vloženo 31.10.2019 07:50:26

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Taky je nemám rád, ale výrazy byste mohl krotit. Nejsme jako voni, v tom je ten rozdíl.

   Vloženo 31.10.2019 19:22:46

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace