Kdy a kam

 • Penziopolis Dva dopisy o Písku

  středa 19.12 17:30 - Písek, Městská knihovna Písek

  Uvedení nové knihy autorů Jiřího Vogla a Petra Mano.

 • Koncert pro seniory se souborem Lego

  středa 19.12 14:00 - Milevsko

  Pořádá ZUŠ Milevsko – Klub důchodců, ul. Gen. Svobody.

Zobrazit všechny události
 

Tragédie na leteckém dni ve Strunkovicích nad Blanicí. Při havárii letounu zahynul pilot. Doplněny informace z místa

AKTUALIZOVÁNO - 11.8.2018 18:44

PRACHATICKO - Při leteckém dni, který prachatický aeroklub připravoval pečlivě celý rok, došlo dnes 11. srpna kolem patnácté hodiny k tragédii. Na letištní plochu se při manévru zřítil pilot repliky historického letadla BETA 50 MINOR z první republiky. Následkům velmi vážných poranění podlehl a organizátoři akci ukončili.

Podle předsedy prachatického aeroklubu Bouhouše Chána se tragická a nešťastná událost stala kolem patnácté hodiny. „Došlo k tomu při předváděcím letu, byla to klasická letová ukázka bez akrobacie," řekl pro Jižní Čechy Teď. „Při jedné z otáček se něco stalo, nechci teď hodnotit co," dodal Chán. „Proletěl tam a zpět a dělal otočku. Točil se doprava a asi mu tam foukl vítr v nízké výšce," řekl divák Jiří Vejvoda z Prachatic, který byl svědkem události.

Na akci byla přítomna záchranná služba i policie a předváděly tu svou činnost. „Záchranná služba byla na místě do minuty," řekl Jiří Vejvoda. Bohužel zranění, která dvaasedmdesátiletý pilot při havárii utrpěl byla fatální a nepomohl ani téměř okamžitý zásah záchranářů. Pilot svým zraněním podlehl. „Byl to zkušený pilot, který měl nalétáno tisíce hodin a létal i s práškovacími letadly," řekl Bohouš Chán. „Je nám to moc líto a jsme z toho lidsky smutní a zdrcení," dodal. Havarované letadlo bylo replikou prvorepublikového stroje a v provozu bylo několik let.

Na akci bylo kolem dvou tisíc lidí a letoun se zřítil jen několik metrů od malých letadel vystavených na letištní ploše a parkujících aut a nezačal přitom hořet. Z diváků se nikomu naštěstí nic nestalo.

Diváci začali letiště opouštět postupně po ukončení programu. Organizátoři stihli zrealizovat hodinu z připravených tří hodin. Pilot Red Bull Air Race Petr Kopfstein svou ukázku odlétal ale Martin Šonka už ne. Ještě kolem půl páté ale byly na letišti stovky lidí a před pátou hodinou dovolila věž odlety a piloti letadel, kteří se leteckého dne účastnili, začali odlétat. Nehodu přijela vyšetřovat policie a čekalo se až se dostaví vyšetřovatelé Úřadu pro civilní letectví. 

 

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Letadlo, jež má rezdrvu výkonu pár desítek kg, to se dalo čekat, trochu vlevo, vpravo, nahoru a dolů a stroj stojí a propad o desítky metru ..... Tragedie hiti a

  Vloženo 11.8.2018 16:18:44

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace