Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • XV. Prácheňský ošetřovatelský den

    Čtvrtek 23.5 8:20 - Strakonice, KD

    Odborná přednáška.

  • Čtenářský klub

    Čtvrtek 23.5 17:00 - Písek, Městská knihovna

    Jiří Hájíček Rybí krev. Román současného jihočeského literáta o zániku vesnic, které musely ustoupit stavbě jaderné elektrárny Temelín. Vesnice v románu kronikářského ražení překvapivě nemají jména - dnes už totiž neexistují, až na Purkarec, který byl zatopen po osudovou kvótu 370,5 metru a z něhož pochází i Jiří Hájíček. Moderuje Hana Manková.

Zobrazit všechny události
 

Třeboňský Anifilm hlásí návštěvnický rekord, hlavní cenu si odnesl Vlčí dům

 Autor: Gabriela Zajícová, tisková mluvčí festivalu Anifilm

    Autor: Gabriela Zajícová, tisková mluvčí festivalu Anifilm

TŘEBOŇ - V Třeboni skončil v neděli mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm. Během šesti dní přilákal letos přes 9 000 diváků, kteří na promítáních obsadili 34 000 míst. Podle organizátorů dorazilo na projekce o několik stovek návštěvníků více než loni. Letošní ročník nabídl divákům bohatý doprovodný filmový program ve znamení žánru anidok, který propojuje filmový jazyk animovaného a dokumentárního filmu.

 

Hlavní cenu za celovečerní film pro dospělé získal chilský hororový Vlčí dům volně inspirovaný pohádkou O třech prasátkách. Experimentální film nutí diváka podle poroty čelit potlačovanému strachu. Líčí příběh Marie, která uprchne ze sektářské kolonie a skryje se v domě, kde žijí dvě prasátka. „Film odhaluje temnou stránku lidského podvědomí, nutí diváka čelit vlastnímu potlačovanému strachu a vyznačuje se jedinečným, troufalým a vynikajícím animačním stylem," uvedla k hodnocení snímku mluvčí Anifilmu Gabriela Zajícová. V hororu se objevují animace velkoplošných nástěnných maleb i loutek.

Nejlepší celovečerním filmem pro děti je pak japonský titul Mirai, dívka z budoucnosti. Snímek v současné době promítají i česká kina. Vypráví o vztahu chlapce Kuna k jeho nově narozené sestře. Film byl nominován i na Oscara.

Anifilm nabídl přes 500 snímků, z toho 128 soutěžních. Promítalo se celkem na 14 místech, kromě Třeboně například i na zámku v Jindřichově Hradci. Pořadatelé chtějí festival zachovat v Třeboni i přesto, že město nedávno zamítlo možný vznik Domu animace.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace