Kdy a kam

 • Naše třída

  Úterý 22.1 19:00 - Tábor, Divadlo Oskara Nedbala

  Emocionální drama.

 • Maškarní ples

  Úterý 22.1 19:00 - Sezimovo Ústí, Spektrum

  Projekce opery.

Zobrazit všechny události
 

Tři otázky pro Jiřího Zimolu

JIŽNÍ ČECHY - Velkou pozornost připoutalo čtvrteční rozhodnutí státního zástupce Jaroslava Šarocha, který zrušil trestní stíhání místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a dalších tří manažerů firem Andreje Babiše. Trestní stíhání premiéra v demisi a jeho rodinných příslušníků však pokračuje. Jihočechy bude bezesporu zajímat názor prvního místopředsedy ČSSD Jiřího Zimoly, který je aktivním účastníkem vyjednávání o vládě - zejména za situace, kdy ČSSD se před vnitrostranickýcm referendem jeví v názoru na vládní angažmá s Andrejem Babišem rozpolcená a její preference v průzkumech veřejného mínění dál klesají.

Mění se něco na postoji ČSSD k vládnutí s ANO, když státní zástupce Šaroch odmítl stížnost Andreje Babiše a tím pokračuje jeho trestní stíhání?

Ne, náš postoj k účasti ve vládě se nemění. Formulovali jsme podmínky, které stále trvají. Ten problém si primárně musí řešit hnutí ANO a uvidíme, s jakými kompromisními návrhy přijdou. A pokud se domluvíme, že při prvoinstančním odsouzení pana Babiše by se to řešilo, můžeme pokračovat.

Sdílíte názor Andreje Babiše, že si lze v naší zemi trestní stíhání objednat?

Nevím, jestli je možné si objednat trestní stíhání, ale když si vybavím kauzy posledních let, kým byly vyvolány a jaký je dnes jejich výsledek, tak bych se přikláněl k tomu, že tlakem na to, aby se politici chovali v duchu presumpce viny, může docházet k odstraňování nepohodlných lidí. Budu mluvit o svém případu. Já jsem při pouhém podezření vyvodil pro sebe závěr a odstoupil jsem z funkce hejtmana. A když policie věc odložila a podezření se neprokázala, nebyl jsem už zvolen zpět. 

Máte důvěru ve státní zastupitelství a v policii?

Chci věřit, že státní zástupci jsou objektivní a nestranní. Věřím i tomu, že policisté v prvním stupni jsou vedeni snahou, aby neudělali chybu. Mohou ale i nevědomky sloužit různým politickým zájmům, je na ně vyvíjen mediální tlak. Je třeba, aby si uvědomovali i odpovědnost, že mohou některé lidi nevratně poškodit. Věřím, že většina z nich si ty důsledky uvědomuje a jsem vděčný, že mou kauzou se zabývaly orgány, které věc prošetřily a uzavřely. Do konce života si ale ponesu stigma a bude na mě špína, že jsem si pořídil chatu jako odměnu za vysoké příjmy pana Bláhy v Jihočeských nemocnicích, ačkoliv jsem o nich nerozhodoval. Vůbec nic proti paní Stráské, byl to ale její rezort.

 

Diskuse k článku - 15 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky |  1 2 Starší příspěvky »
 • Já myslím 

  Reagovat

   

  Že to stigma není vůbec žádné. Umí v tom znamenitě chodit Jirka, toť celé.

  Vloženo 7.5.2018 13:59:07

« Novější příspěvky |  1 2 Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace