Triatlonový svátek v Táboře startuje!


Mladí čeští sportovci budou mít opět šanci měřit se s evropskou špičkou, ale i s dalšími závodníky z celého světa. Nedělnímu programu bude předcházet oproti minulým ročníkům novinka, která zaobalí akci mezinárodního významu do nového kabátu. Už v sobotu 3. srpna se bude moci do Táborského triatlonového festivalu zapojit každý a podobně jako soutěžící triatlonisté pomoci dobré věci. V rámci festivalu se totiž poběží také charitativní noční běh na podporu hendikepovaných sportovců z neziskové organizace Centrum Kaňka. Po celý víkend zve všechny na bohaté občerstvení v centru závodu na náměstí TGM Sezona street-food a Putovní pražírna.
Závodit v běhu může každý
Každý má možnost zaběhnout si 5 kilometrů v rámci nočního běhu. Jde o první noční běh v Táboře. Každému dává možnost proběhnout si běžeckou část triatlonového závodu. „Chtěli jsme dát každému příležitost zažít si atmosféru krásného triatlonového podniku. Než se vydají na trať nejrychlejší triatlonisté Evropy, má ji možnost otestovat úplně každý,“ říká k sobotnímu charitativnímu běhu jeho vedoucí Karel Hotový mladší, podle něhož jde o to si závod hlavně užít. „Mají v něm místo běžci všech kategorií. Na startu se tak mohou společně potkat profesionální triatlet závodící i v neděli s maminkou s kočárkem,“ dodává Hotový. Podle slov organizátorů dostanou všichni startovní balíček se svítícími brýlemi a náramky na závod a zároveň na památku. Organizátoři dále závodníkům doporučují navléct svítivá trička a čelovky.
Pomoc dobré věci
Všechny závodníky však pojí jeden cíl. Tím je pomoc sportovcům s hendikepem z táborského Centra Kaňka. Ti budou moci jet v zimě díky výtěžku ze startovného na sportovně-rehabilitační pobyt do Krkonoš. Na týden si každý z nich vyzkouší pocit, který zažívají zdraví lyžaři. Díky speciální konstrukci monolyže dovedou s pomocí vyškolených asistentů sjet dolů ze svahu. „Upřímně je obdivuji. Nadšení a odhodlanost, s jakou se vrhají do vratké skořepiny monolyže, je nepopsatelná. To, co hendikepovaní díky vybraným penězům zažijí, je skutečně nezapomenutelný zážitek. Několikrát adrenalinovější, než je normální lyžování. Jde o velmi efektivní cestu jejich integrace ve společnosti,“ popisuje ředitel festivalu Šimon Kuncl. Šek s vybranou částkou bude předán zástupcům Kaňky ihned po vyhlášení vítězů.
Fanděte olympijským nadějím z celého světa
V neděli už festival nabídne tradiční program Velké ceny Tábora v triatlonu. Vše vypukne ve 12 hodin startem Evropského poháru juniorů. Při pohledu do výsledkových listin minulých let zjistíme, že junioři, kteří se umístili na předních příčkách v táborském závodě, se také následně prali o umístění na olympiádách. „Velmi silnou sestavu doveze Belgie, Francie, ale také Maďarsko nebo Izrael. Češi využívají domácího prostředí a na startu jich ze 105členného startovního pole bude hned jednadvacet. Zastoupení bude mít i domácí tým, a to v podobě vycházející hvězdy Jiřího Stuchlíka, se kterým si můžete přečíst rozhovor na vedlejší straně.
Jeden z nejstarších triatlonů v Evropě
Základem táborské Velké ceny vždy byl a bude závod MČR v triatlonu. V různých podobách se pořádá tento závod v Táboře už od roku 1983, čímž se řadí po bok nejstarších podniků v Evropě – například nizozemského Almere (1981) a je dokonce starší než známý Ironman v německém Rothu (1984). Stejnou historii má za sebou i táborský triatlonový klub. Odchoval totiž více než čtyři generace triatlonistů, což vydá i na pěknou řádku obyvatel města. Ti triatlonu rozumí a rádi na závod chodí. Publikum v Táboře patří k těm nejvíce obdivovaným napříč celým pohárem. Triatlon zkrátka patří do DNA města.
Letošní 36. ročník táborského triatlonu má už nyní velmi nabitou startovní listinu. Domácí tým vkládá naděje do Lukáše Červenky. „Táborská technická trať mi extrémně vyhovuje. Věřím, že se mi už konečně vyhnou všechny technické problémy,“ říká Červenka, který si určitě bude chtít spravit chuť po nevydařeném mistrovství Evropy v ruské Kazani. V neděli od 17 hodin na břehu Jordánu u dopravního hřiště budete moci sledovat i jeho boj o titul mistra republiky.
Atmosféra vrcholného sportovního podniku
Vydali jsme se za organizátory zjistit, jak pokračují přípravy v posledním týdnu. „Já se prostě těším na tu atmosféru! Závodníci, hudba, povzbuzující diváci. Je to pro mě vážně zážitek,“ popisuje jedna z dobrovolnic připravující závodní balíčky pro závodníky MČR. „Máme letos charitativní běh navíc. Je to novinka, závod tak vyžaduje větší pořadatelské zabezpečení. Zatím vše postupuje bez problémů i ve větším počtu,“ říká vedoucí registrace závodníků Bohumil Zajíček, který myslí i dopředu. „Už nyní sbíráme nápady a plány na závod v roce 2020. Právě na sportovní atmosféru, kterou se nám tu daří tvořit, jsme pyšní. Chceme ji zprostředkovat co největšímu počtu lidí. Máte se na co těšit,“ poznamenává Zajíček.
Uzavírky ve městě
Trasa závodu se samozřejmě dotkne dopravy ve městě. Trať, která vede z náměstí TGM na most přes nádraží ulicí Blanickou do Čekanic ke hřbitovu, bude podle pořadatelů uzavírána jen na nezbytně nutný čas. „Jedná se o časy 9.30 – 11.00, 12.30 – 13.40, 14.00 – 14.10 a poslední 17.00 – 18.30,“ popisuje Kuncl. Trať triatlonu je navržena tak, aby nezasahovala do objízdných tras rekonstrukce Budějovické ulice. „Diváky triatlonu prosíme o využití parkovišť u Tabačky, která mají ideální lokaci vzhledem k trase závodu. Lze kdykoliv zaparkovat i odjet, což se týká i časů, kdy probíhají závody,“ uzavírá Kuncl.
Na Velké ceně Tábora v triatlonu se v barvách Triathlon Teamu Tábor představí: Terezie Fučíková, Sára Nesnídalová, Adam Šiška, Vojtěch Uhlík (Žáci 8 – 9 let), Ondřej Hubáček, Anna Jenčíková, Jan Lemberka, Matyáš Ošmyk, Adéla Šimáková, Matěj Šiška, Václav Šoula (Žáci 10 – 11 let), Kateřina Dvořáková, Matěj Homola, Nikola Korousová, Ondřej Kozojed, Oliver Nesnídal, Adéla Neuschlová (Mladší žáci 12 – 13 let), David Korous, Martin Kozojed, Ondřej Lemberka, Kateřina Mičková, Natálie Stuchlíková, Jan Žirovnický (Starší žáci 14 – 15 let), Michal Macháček, Eliška Říhová (Dorost 16 – 17 let), Lukáš Červenka, Vojtěch Vacek (20 – 39 let), Martin Korous, Miroslav Richter, Jiří Stuchlík (40 – 49 let).
Diskuse k článku