Třikrát a dost? Problémoví nájemníci si stěžovali u ombudsmana

Také s nimi bývá uzavřena nájemní smlouva na jeden rok či půl roku. U těch problémových se ovšem uzavírá pouze na tři měsíce a v nejhorších případech pouze na měsíc. Přesto si s tím někteří, byť nad nimi visí Damoklův meč, hlavu nedělají.
Právě kvůli tomuto časovému rozčlenění mají úředníci spravující bytovou agendu měsíc co měsíc spoustu vyřizování a papírování. Radní letos na jaře rozhodli, že pravidla kolem městských bytů zpřísní. Zavedli systém třikrát a dost platný od května. Třikrát po sobě nájemník nezaplatí a technické služby dostanou pokyn k jeho vystěhování. Bič na věčné dlužníky se v praxi velmi osvědčil. Ale…
Radním se v červenci dostal na stůl dopis od ombudsmana, v němž městu doporučuje systém třikrát a dost změnit nebo zmírnit. Ti ombudsmanovo doporučení vzali na vědomí. Problémoví nájemníci si vzali ombudsmana jako štít na svou ochranu.
„Ano, doporučení ombudsmana jsme vzali na vědomí, ale v žádném případě náš systém třikrát a dost měnit nebudeme,“ konstatoval starosta Břetislav Hrdlička a pokračoval: „My jsme nezavedli jen třikrát nezaplatíš a dost, ale nastavili jsme pravidla tak, aby byty dostávali slušní a pracovití lidé. Ne ti, co jsou nepřizpůsobiví a závislí na sociálních dávkách. Peníze na bydlení dostávají, nechápeme, proč nájem nezaplatí. U ombudsmana a senátorů si stěžoval jeden romský občan, který nedostal přidělen byt už třikrát. Stěžuje si na rasismus. My rozhodně naše pravidla na bydlení nezměníme. Takto se to osvědčilo.“
Kontrolu městských bytů a případné vystěhování problémových nájemníků mají v sekci technické služby. Jejich ředitel Ludvík Němejc říká: „Nájemníci, kterých se opatření dotýká, mají obecně problém s platební morálkou. Takto jsou jasně motivováni a většina pochopí. Zavedení systému třikrát a dost se podle našich zkušeností osvědčilo – podle vyjádření vedoucí správy bytů sice došlo k nárůstu administrativní práce, ale to vyvažuje fakt, že dluhy u nájemců, kteří mají smlouvy na dobu určitou, prakticky nejsou. Systém podle našeho názoru funguje.“
Strakonice momentálně disponují 535 městskými byty. Výše nájemného v bytech o velikosti do 39 metrů čtverečních je 53,49 korun za metr čtvereční a v bytech o velikosti nad 39 metrů čtverečních činí nájemné 60 korun za metr čtvereční. Mluvčí radnice Markéta Bučoková dodala: „Problematických nájemníků, se kterými se uzavírají smlouvy každý měsíc, je 16. Myslíme tím nájemce, se kterými byla smlouva obnovena dle nového režimu již dvakrát. Těch, co mají obnovenu smlouvu jednou, je samozřejmě více.“
Diskuse k článku