U Špačků vznikne dětské hřiště z oceánského odpadu a recyklovaných plastů

Kolotoč, houpačky, věže s visutým mostkem i speciální herní panel. Na to všechno se mohou těšit děti v českobudějovické lokalitě U Špačků. „Aktuálně je vypsaná veřejná zakázka jednomu dodavateli. Jde o firmu, která je svého druhu v České republice jediná tím, že pro výrobu herních prvků používá oceánský a textilní odpad i recyklované plasty,“ vysvětluje náměstek primátora Ivo Moravec.
Dodává, že díky opětovnému použití těchto materiálů dochází k podpoře udržitelnosti prostřednictvím snižování uhlíkové stopy. „Výstavba tak bude mít i edukativní dopad na veřejnost, na hřišti totiž budou zveřejněny informace o možnostech využití recyklovaných plastů,“ vysvětluje Ivo Moravec.
Jak uvádí zástupci zmíněné pražské firmy Gartensta plus, jedná se o unikátní zelené řešení. „Naším cílem je obecně snižovat u naší produkce emise,“ vysvětluje ředitel Jakub Stašek a dodává. „Zastupujeme sice dánskou firmu, ale výrobní závod je v Brně, odkud se dováží do celého světa. Tudíž i ten odpad, který recyklujeme, pochází z českých domácností, z českých nemocnic. Jsou to plastové sáčky, pet lahve, různé zbytky plastového nemocničního odpadu a samozřejmě i textil“. Jak také řekl, oceánský odpad pak odebírají od firmy, která ho z oceánu vyloví a roztřídí.
„Pro výrobu sloupků se používají palety z recyklovaných plastů a textil. Pro panely, stříšky a podlážky se využívají například recyklované sítě. Třeba rybářské, které dostáváme právě z oceánského odpadu,“ popisuje Jakub Stašek. Dodává, že z recyklovaného odpadu jsou na hřišti veškeré herní prvky. A na kolik takové hřiště vyjde? „Záleží samozřejmě od prostoru a počtu herních prvků. Takový ten standard, klasické hřiště pro města, je okolo milionu – dvou milionů korun,“ prozradil ředitel.
Diskuse k článku