Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • David Jan Žák - Návrat Krále Šumavy

  Úterý 19.11 19:00 - Volyně, Městské muzeum

  O legendárním šumavském převaděči.

 • Kavárnička

  Úterý 19.11 14:00 - Volyně, Pošumavská tržnice

  Posezení pro seniory.

Zobrazit všechny události
 

Úsekovým měřením rychlosti se Milevsko zabývá jako jediné v kraji

Vpravo tajemnice milevského městského úřadu Vladimíra Štorková, vlevo vedoucí odboru právních služeb, přestupků a kontroly Petra Burdová. , Autor: L. Kolářová

Vpravo tajemnice milevského městského úřadu Vladimíra Štorková, vlevo vedoucí odboru právních služeb, přestupků a kontroly Petra Burdová.     Autor: L. Kolářová

MILEVSKO – Městský úřad v Milevsku je v Jihočeském kraji jediný, kde se zaměřili na postihování neukázněných řidičů, přistižených úsekovým měřením rychlosti. Tajemnice úřadu Vladimíra Štorková nijak neskrývá, že tato agenda zaměstnává víc než tři a půl člověka, pro lepší organizaci vznikl před časem dokonce samostatný odbor právních služeb, přestupků a kontroly, který řídí Petra Burdová. Čelit mnohdy vulgárním a agresivním reakcím řidičů, kteří dostanou výzvu k zaplacení pokuty, není zrovna příjemná práce. Obce se silně frekventovanými silničními tahy ale o tuto službu ze strany městského úřadu mají velký zájem, byť z toho samy nemají ani korunu. Jde jim o bezpečnost obyvatel.

 

Milevsko začalo v roce 2007 měřit radarem ve své místní části Velká, později instalovalo úsekové měření. Následovala žádost z Hrejkovic, kde se měření po nezbytných stavebních úpravách spustilo do ostrého provozu nyní od 1. července. Mezitím se podařilo systém na jaře zprovoznit i v Bernarticích. Sbírat zkušenosti už byli na milevské radnici úředníci z Vimperka a Českého Krumlova. Jižní Čechy jsou v tomto směru pole neorané, zatímco například Morava je podle tajemnice Štorkové radary dost prošpikovaná. Každý si může vybrat svůj postoj – jestli měření vidí jako šikanu řidičů nebo nástroj proti rostoucí neukázněnosti na silnicích. Pohled do každodenní bilance nehod napoví. Vladimíra Štorková a Petra Burdová se podělily o fakta, čísla i zkušenosti.

Ve Velké se měří už dlouho. Dá se vysledovat nějaký trend v počtu přestupků?

V místní části Velká začala městská policie v roce 2007 nejprve nárazově měřit stacionárním zařízením. Bylo to po stížnostech občanů, že vesnici rozděluje silnice a auta tudy jezdí vysokou rychlostí. V roce 2012 tu bylo instalováno úsekové měření rychlosti ve směru od Milevska do Zvíkovského Podhradí a o tři roky později pak i v opačném směru. Můžeme uvést čísla – v roce 2016 tu bylo zachyceno přes 10 000 záznamů s překročenou rychlostí, o rok později 5600, v roce 2018 byl počet 4467 a teď k 30. červnu je to už téměř 4000 záznamů. Je ale třeba si uvědomit, že číslo vždy ovlivňuje aktuální dopravní situace. V roce 2016 se tu určitě promítl uzavřený Žďákovský most a letos uzavřený most u Nerestců na tahu od Prahy na Písek, takže se tudy uzavírka objíždí. V zimě jsou čísla nižší, v dlouhodobém průměru je to necelých 200 záznamů za měsíc, zatímco teď v červnu počet dosáhl 650. Víc se rychlost ve Velké překračuje ve směru od Zvíkova na Milevsko.

Celý obsáhlý rozhovor, zaměřený i na výsledky měření v Bernarticích a první poznatky z Hrejkovic, také na výpočet toho, kolik městu tato agenda vynáší, zda se daří vymáhat od cizinců, jestli je nějaká tolerance při překročení povolené padesátky, nebo jestli se může řidič ještě pokutě vyhnout, když do měřeného úseku vjede příliš rychle, ale i odpověď na otázku, zda už dostal pokutu i někdo z úřadu a jestli lze něčí přestupek z evidence "zlikvidovat", to vše najdete v dnešních Milevských novinách. 

Diskuse k článku - 33 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Paja 

  Reagovat

   

  Mě by zase zajímalo, proč je nutné informovat řidiče o tom, že se na některých úsecích pozemních komunikací měří, zda nepřekračují povolenou rychlost. Někomu může připadat trestání překročení rychlosti o 4km/h jako úzkostlivé. Ale informace o nejvyšší povolené rychlosti jsou známé, tachometry aut spíše naddimenzované, takže v čem je problém? Když někdo jede rychleji než je povoleno, musí počítat s tím, že za to může následovat trest.

  Vloženo 10.7.2019 17:24:14

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   možná proto, že to zákon ukládá. asi proto. mělo by v první řadě jít o bezpečnost a ne o prachy. pokud je tam měření a cedule více řidičů spomalí. pokud tam cedule není a má tam být, pak jde spíš o prachy. a ve velké u milevska taková cedule není leta a pokuty se tam dávají také leta.

   Vloženo 10.7.2019 17:26:59

   • Paja 

    Reagovat

     

    Máte pravdu, že to zákon ukládá a že o bezpečnost by mělo jít především. Někdy je, pro "kompetentní" osoby, motiv naplnění pokladny silnější než bezpečnost. Bohužel ale podobně to funguje u spousty řidičů, strach z průvanu v peněžence je silnější než uvědomění si bezpečnostních rizik rychlé jízdy. Spíš mě na tom mrzí rozdíl mezi tím, jak se jezdí tam, kde radar (a cedule) je a tam kde není. Ale to už je pak zase na těch "kompetentních", aby rozhodli, kde je riziko vyšší...

    Vloženo 10.7.2019 17:45:22

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Časem se tohle prvenství Milevska rozkřikne a většina řidičů se Milevsku a okolí raději vyhne, než aby riskovali pokuty a úskostlivě hlídali aby nepřekročili rychlost o 4 km za hodinu. Někdy je to kontraproduktivní a nebezpečnější než normální průjezd. Ale jsou i řidiči, kteří jezdí opravdu rychle a tam je pokuta na místě.

  Vloženo 10.7.2019 17:05:39

 • Ivana 

  Reagovat

   

  Před časem jsem doslala pokutu za rychlí průjezd Velkou. V pondělí jsem tam opět vjela o něco rychleji, ale zastavila jsem. Jen mě zajímá proč úsekové měření ve Velké u Milevska není opatřeno informačními tabulemi, že se tam měří. Snad to je povinnost.

  Vloženo 10.7.2019 16:58:51

 • gratulace 

  Reagovat

   

  Doufám, že se s tímto krásným primátem pan milevský starosta nezapomene pyšně a sebevědomě pochlubit. Je to bezesporu velký úspěch.glf

  Vloženo 10.7.2019 16:31:37

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Opravdu bych rád věděl vy milevská telata, proč tady spíláte starostovi. Pokuty vybírá úřad. Tedy státní správa a ne samospráva. Ale to by chtělo se do problému více zasvětit a na to ty vaše slepičí mozky nestačí.

   Vloženo 10.7.2019 16:51:51

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    A kdo odsouhlsuje umístění těch radaru v obcích? Taky státní správa? Jak je to? Poucte nás.

    Vloženo 10.7.2019 17:14:22

    • ferrarri 

     Reagovat

      

     a kdo platí pronájem těch radarů, úředníky na vybírání pokut, provoz a poštovné? Také státní správa? možná se mýlím, ale mám za to, že plný provoz této agendy jde ze samosprávy, tedy z rozpočtu města. pokud se mýlím, tak mě prosím opravte a pokud jde ze samosprávy, tak o takovém vybírání by měla rozhodovat samospráva v čele se starostou, ale nevím určitě. P

     Vloženo 10.7.2019 17:24:53

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Alespoň v něčem je Milevsko první v Kraji.

  Vloženo 10.7.2019 12:27:30

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   smutný primát, gratuluji

   Vloženo 10.7.2019 16:26:37

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace