V bechyňském městském muzeu se sešli milovníci keramiky







Ovšem v nedaleké Soběslavi strávila Helena Johnová pouze své dětství, pak se rodina přestěhovala do Prahy.
„Jsem rád a děkuji bechyňskému muzeu, že se podařilo uspořádat tuto výstavu. Helena Johnová byla pozapomenutá umělkyně. Její poslední individuální výstava se konala před 35 lety na Pražském hradě. Letos uplynulo 60 let od úmrtí této naší významné keramičky a profesorky Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze,“ uvedl Jiří Hořava.
Na komentovanou prohlídku se dostavilo kolem 15 obdivovatelů keramiky. Vyslechli si poutavé vyprávění Jiřího Hořavy, který pak ochotně odpovídal na zvídavé otázky návštěvníků. U jednotlivých výstavních vitrín vždy popsal vystavené artefakty.
Zmínil, že bílá keramika nechá vyniknout zdařilé modelaci. „U glazury již modelace trochu splývá. Helena Johnová uměla skvěle pracovat s barevnou glazurou. Všechno jsou to originály. Johnová vyjadřovala city pohybem, její tvorba vykazuje dynamiku. Výrazově je blízká zakladateli českého moderního sochařství Janu Štursovi. Inspiraci nacházela v přírodě podle příkladu svého otce a dědy,“ přiblížil Jiří Hořava tvorbu keramičky Johnové.
Některé knihy od Jiřího Hořavy si zájemci mohou v muzeu zakoupit. Další komentovaná prohlídka keramické tvorby Heleny Johnové by se měla s Jiřím Hořavou v bechyňském muzeu uskutečnit v srpnu.
Diskuse k článku