Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Matěj Rak

  neděle 19.5 19:00 - Blatná, Kavárna Železářství U Šulců

  Koncert.

 • Seminář argentinského tanga

  neděle 19.5 18:00 - Strakonice, Čajovna Pod Stolem

Zobrazit všechny události
 

V Chyškách na Písecku mají poprvé v historii starostku

Volební komise právě oznámila, že starostkou byla zvolena Stanislava Hejnová. , Autor: L. Kolářová

Volební komise právě oznámila, že starostkou byla zvolena Stanislava Hejnová.     Autor: L. Kolářová

CHYŠKY - V Chyškách v píseckém okrese byl o volbu nového vedení obce velký zájem. Lidé v pátek 2. listopadu večer hojně zaplnili sál kulturního domu. Vědělo se, že kandidáti na starostu jsou dva. Sdružení nezávislých kandidátů, které nominovalo Stanislavu Hejnovou, má v zastupitelstvu převahu. Když se ale hlasuje tajně, nikdy není nic jisté a to budí zvědavost.

 

Na začátku se kolegové zastupitelé i občané rozloučili s Miroslavem Maksou, který byl starostou čtyři volební období. Zasedání zastupitelstva tedy řídil naposledy. Zastupitelstvo je v Chyškách patnáctičlenné, dle dosavadních zvyklostí se odhlasovalo, že starosta bude uvolněný a místostarosta neuvolněný. Radních je v Chyškách pět. 

Miroslav Maksa oznámil, že o funkci starosty projevili zájem Stanislava Hejnová (podnikatelka, dosavadní zastupitelka a kronikářka obce) ze Sdružení nezávislých kandidátů, které získalo v zastupitelstvu 9 mandátů, a také dosavadní místostarosta Václav Calta, který kandidoval za SNK - Společně pro svoji obec, jež získalo 6 mandátů. Tajnou volbou byla zvolena Stanislava Hejnová, dostala 10 hlasů. Tedy i jeden od druhého uskupení. Na místostarostu pak už kandidoval jediný uchazeč, a to Marek Hadrbolec ze stejného uskupení jako starostka. Byl zvolen a bude pracovat jako neuvolněný. 

Poté bylo třeba dovolit ještě zbývající tři radní. Předem byli nominováni Jan Málek a Stanislav Čapek od vítězů voleb a Jaroslav Kubec z druhého uskupení. Na poslední chvíli se ale o nominaci přihlásil ještě Miroslav Pešička. Zvoleni tak byli Jan Málek s 13, Miroslav Pešička s 11 a Stanislav Čapek s 9 hlasy a tím, že Jaroslav Kubec neprošel do rady obce, bylo SNK - Společně pro svoji obec de facto odsunuto do opozice. Na řízení obce se bezprostředně podílet nebude. 

Zda početně slabší uskupení dostane do rukou alespoň kontrolu nad novou vládou obce, to se ukáže až na prvním řádném zasedání, kdy se bude volit finanční a kontrolní výbor a také se stanoví odměny pro výkon neuvolněných funkcí. Termín prvního řádného zasedání zatím známý není. 

Chyšky mají poprvé v historii v čele starostku - ženu. Stanislava Hejnová ve svém prvním projevu ujistila občany, že chce být starostkou všech, lidí ve střediskové obci i v 19 přilehlých osadách. Požádala Miroslava Maksu v začátcích o pomoc a občany o shovívavost. Stanislava Hejnová přichází do nové role ze soukromého Kamnářství a Krbového studia, které s manželem vybudovali. 

V Milevských novinách nová starostka prozradí, proč se rozhodla pustit se do politiky, kdo ji nahradí ve firmě i co by chtěla dokázat. Miroslav Maksa pro změnu dostal otázku, jak nyní naloží se získaným volným časem. 

Diskuse k článku - 24 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • Smutný 

  Reagovat

   

  P.Trautenberku, říkáte, že do této doby nebyla na obci slušnost? Smutné. Chudák p. Maksa. Uvidíme, zda toto stačí k rozkvětu obce. Zda se bude "budovat" či jen "lepit". Starosta potřebuje především mít schopnost věci zařídit a k tomu je bohužel slušnost a kulturní cítění málo. Hodně štěstí Chyšky

  Vloženo 7.11.2018 21:16:10

 • Občan 

  Reagovat

   

  Trautenberku, proč jste se tedy nepodepsal, jste úplně stejný chudáček. A nebo rodinný příslušník?! Proč 90 % haní jen p. Kubece? Co když takto budou za 4 roky hanit p. Hejnovou...? Stejně jako p. Maxu, p. Pudila. Toto musí opravdu dělat člověk s hroší kůží a ne někdo, kdo je stále v třesu či slzách...To je politika...

  Vloženo 7.11.2018 20:50:19

  • ... 

   Reagovat

    

   Vážený pane občane/občanko.. možná než začnete vrhat Vaše cenné rozumy, bylo by vhodné si zjistit jak se jmenuje bývalý starosta obce. Tedy p. Maksa, ne Maxa..

   Vloženo 7.11.2018 21:09:26

 • Dříve narození 

  Reagovat

   

  No, jak tak čtu, tak bych chtěl reagovat na pana Trautenberka. A prosím vás, nezastávám se nikoho. V mém věku to již nemám zapotřebí. Byl jsem tehdy na volbě starosti. Po zvolení pana Maxi jsem si sedl k Bohoušovi a vzhledem k tomu, že jsme se znali, tak jsem s ním pohovořil. A on sám mi řekl, že se bylo třeba starosty Kubece zbavit, protože a nyní to řeknu vlastními slovy " má vlastní hlavu ". Přeberte si to pane Trautenberk jak chcete.....Paní starostce přeji mnoho úspěchů....

  Vloženo 7.11.2018 20:25:34

  • trautenberk 

   Reagovat

    

   To jste pane asi nepochopil mou ironii. Mě zaráží, že někdo má tu potřebu anonymně na internet napsat o někom, že je duševně nevyrovnaný. Přijde mi, že u klávesnice má každý sílu na to, co by nikdy nikomu do očí neřekl. Věřím, že paní starostka je dobrá volba. Aspoň se na obec vrátí trochu kultury a slušnosti. Rovněž přeji úspěch paní starostce a hlavně prosperitu celé obci.

   Vloženo 7.11.2018 20:42:20

 • bývalý obyvatel 

  Reagovat

   

  Tak to mám radost, sice jsem z Chyšek už pár let pryč, ale toto je dobrá zpráva. Tak už nebude vše pro obec stavět Pezestav? No skvěle! Myslím, že už se pan Kubec na obci vyřádil dost. Paní Hejnová je velice slušná paní a divím se jí, že kvůli obci nechává podníkání. Přeju celému zastupitelstvu úspěšné volební období, paní starostce pevné nervy a hlavně ať si dělá vše po svém. Teď se bude mít snahu k její práci vyjadřovat každý, kdo má do pr...e díru.

  Vloženo 7.11.2018 20:19:30

 • Jan Novák 

  Reagovat

   

  Dobrý den. Již nemohu přihlížet, jak někteří lidé píší takové blbosti. Zažil jsem starostu p. Pudila, p. Kubece ( vzhledem k tomu, jak mu tu někteří lidé přáli neúspěch ) byl to právě on, kdo stavěl byty, opravoval komunikace, nechal opravovat a stavět kapličky po osadách, postavil novou faru v Chyškách a udělal plno dalších věcí po celé obci. Byl to on, kdo se jako jediný dokázal postavit do té doby nedotknutelnosti p. Málka, pí. Korandové a dalším podobným. A díky tomu pan Málek a jeho, jak tu bylo hezky řečeno, " klan " přesvědčili p. Maxu, aby po volbách 2002 zradil vítěznou stranu a přeběhl k nim. To je politika. Tak se dostal minulý starosta k moci. To jenom pro osvětlení situace pro mladší ročníky. Nebuďte tak ovlivnitelní, navíc když nevíte, jak to vše bylo. Naší novou paní starostku znám jen okrajově. I já jí přeji, aby se jí ve funkci dařilo. Nic méně, jak všichni víme, aby se jí dobře dařilo a lidé na ní mohli pět chválu, je třeba aby pracovalo dobře celé zastupitelstvo. A zastupitelstvo by tam mělo být v první řadě pro lidi a ne pro to, aby se tam mezi sebou dohadovali. A na závěr, hodně štěstí celému vedení obce...

  Vloženo 7.11.2018 19:06:14

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace