pátek 19.7 19:30 - Třeboň, sál Aurora

• Veselská ozvěna 2019 - S písní napříč staletími

pátek 19.7 19:00 - Drahov, Kostel Nanebevzetí Panny Marie

V Dobrošově u Milevska pozvali rodáky a oslavili výročí hasičů

DOBROŠOV - V Dobrošově u Milevska dnes spojili setkání rodáků, které uspořádali v pětiletém cyklu letos potřetí, s originální hasičskou soutěží Dobrošovské zatloukání. Ta si letos do své historie připsala dvanáctý ročník. Už dvanáct let se tu hasiči baví tím, že běží dvoukolový závod, kdy se musí před rozběhnutím požárního útoku zatlouct hřebík do špalku až po hlavičku a ve druhém kole má navíc hasič s rozdělovačem za úkol podlézt dřevěnou kozu. V tomto roce navíc dobrošovští hasiči slaví 95 let od vzniku svého sboru a to si nenechaly ujít ani spřátelené sbory z okolí.

Sraz rodáků začal ráno mší v místní kapličce a pak společným posezením v hasičárně. Tam stejně jako odpoledne na louce v partystanu hasiči promítali na plátno různé vzpomínkové fotografie, rodáci obrželi krásné hrnečky s dobrošovským motivem a také pozvání na oběd.

Odpoledne se po slavnostním nástupu, na kterém byli vyznamenáni dlouholetí hasiči stužkami za věrnost, rozjelo Dobrošovské zatloukání.

Milevské noviny připomenou, jak se v Dobrošově žilo kdysi. Zavzpomíná nejstarší přítomná rodačka Marie Kortanová, která se v roce 1936 narodila v čísle popisném 10. Nejvzácnější stužku za věrnost obdržel u příležitosti výročí hasičů Antonín Vošahlík, který je hasičem už 60 let. I on připomene své začátky u hasičů.

Dobrošovští hasiči také ocenili svou vedoucí mládeže Hanu Vošahlíkovou, která s dětmi začínala před deseti lety a během uplynulého desetiletí se Dobrošovští propracovali mezi nejlepší mládežnické týmy okresu. Pro radost Haně Vošahlíkové pak nastoupilo do požárního útoku její někdejší družstvo z roku 2009 - vpřed se vrhlo hned třináct závodníků i se čtyřmi předběžci.

A jak dopadlo dnešní Zatloukání?

V mužích byli po sečtení obou útoků nejrychlejší hasiči z Březí (83,7 sekundy), druhé místo zůstalo doma - muži Dobrošova si připsali součet 91,34. Třetí skončil tým Vilasovy Lhoty (94,14) a pomyslná "bramborová" medaile putovala k hasičům Hrazánek. Hned za nimi skončil speciální rodinný tým Dvořáci také z Hrazánek. Šestý byl Klisinec, sedmí muži z Vepic a osmé Hrazany.

Soutěž ženských týmů vyhrály hasičky z Hrazánek (106,1) před ženami z Dobrošova (109,7) a dorostenkami Dobrošova (112,47). Čtvrtá příčka patřila ženám z Chyšek, pátá Vepicím. Dobrošov postavil i mix tým mužů a žen, který dal čas 132,84 vteřiny.

Dospělých týmů se sešlo na louce v Dobrošově 14 a dětských sedm. Závod přípravek vyhrál  tým Dobrošov B a soutěž dětí rovněž Dobrošov B.

Po skončené soutěži se lidé ještě zdaleka nerozcházeli a mnozí se těšili na taneční zábavu. Po celé odpoledne se Dobrošovu bouřky, kroupy i přívalový déšť vyhýbaly a řádily jinde.