V Jordánu zatím nejsou sinice. Kvalitu vody má v budoucnu zlepšit srážecí stanice fosforu

„Čirá voda se v dolní části nádrže pohybovala kolem čtyř metrů,“ sdělil Jan Potužák. Aktuální biomasa řas a planktonních sinic byla v nádrži nízká a lze jí hodnotit stupněm jedna na pětibodové stupnici. Stupeň jedna znamená, že se ve vodě nenachází žádný vodní květ sinic, naopak pět značí jeho masový výskyt. Kyslíkové poměry v nádrži jsou prozatím dobré. Teplota vody v hladinové vrstvě se pohybovala v průměru kolem 20 stupňů Celsia. Další odběry jsou naplánované na 9. a 21. června.
„Potravou“ pro sinice, které se v Jordánu v době teplého letního počasí množí, je fosfor. Ten se do vodní nádrže dostává především z nedostatečně čištěných komunálních odpadních vod, z přítoků Košínského potoka v povodí nad Jordánem, kde své vypouštěné vody zatím kvalitně čistí jen Borotín, a také ze zemědělského hospodaření v povodí.
Kvalitu vody v Jordánu zejména pro význam koupací sezony zlepší srážecí stanice fosforu, kterou město Tábor začne budovat na vtoku do Jordánu letos na podzim. Fungovat začne od jara 2023. Náklady na pořízení technologie budou činit téměř čtyři miliony korun. Srážecí stanice bude uvolňovat síran železitý, na který se fosfor váže. „Koupací sezona by měla být od příštího roku v Jordánu mnohem lepší. Věříme, že se kvalita vody od příštího roku změní,“ uvedl táborský místostarosta Václav Klecanda (Piráti).
Místostarosta Klecanda také informoval o tom, že rada města v dubnu schválila pořízení dalšího monitorovacího místa, aby byl dostatek dat. Kvalita vody se monitoruje na Košínském potoce, na Malém Jordánu, v samotném Jordánu u jeho ústí, u úpravny vody Rytíř a u výpustě. Mimoto je v plánu novinka – řízené odpouštění vody spodní výpustí, která se postavila současně s odbahňováním Jordánu v roce 2014. „Jde o to, aby se usazeniny ze dna upustily dřív, než tam mohou začít hnít, taková je strategie,“ řekl Klecanda. Město tím usiluje o kvalitu vody v nádrži právě do doby, než se příští rok postaví srážecí stanice na fosfor – čímž se sníží příliv živin pro sinice.
Diskuse k článku