Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vánoční pásmo 4

  neděle 8.12 15:00 - Kino Střelnice, Masarykovo nám. 107, Jindřichův Hradec

  Vánoční pásmo pohádek.

 • Jindřichohradecký symfonický orchestr

  neděle 8.12 19:30 - Kaple sv. Maří Magdaleny, Kostelní I / 20, Jindřichův Hradec

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

V Milevsku byl dnes zasazen Strom svobody. Pátrá se po stromech z roku 1918

Filipka Mítísková a Anička Jelínková porostou s touto lípou, vysazenou v roce 2018. , Autor: Ivo Bukač

Filipka Mítísková a Anička Jelínková porostou s touto lípou, vysazenou v roce 2018.     Autor: Ivo Bukač

MILEVSKO - Milevsko se dnes připojilo k mohutné kampani Nadace partnerství, která vyhledává a mapuje stromy, vysazené na počest vzniku Československa v roce 1918 a zároveň eviduje stromy, zasazené letos ke stému výročí republiky. Zatím bylo zaevidováno 3119 památečních stromů z roku 1918 a nově letos vysazeno 1594.

"U nás v Milevsku zatím nevíme o žádném stromě, který by byl vysazen v roce 1918 ke vzniku samostatného státu. Přispíváme tedy alespoň do letošní kampaně. Nadace partnerství měla původně přání, aby se podařilo zasadit 2018 nových stromů, což by symblizovalo letošní letopočet. Možná se jich tolik i v republice zasadí, ale mnohé obce o tom nedávají vědět, takže oficiálně zaevidovaný počet je k dnešnímu dni 1594. Zasazené stromy mohou obce určitě dohlásit i dodatečně," prozradila dnes dopoledne Hana Hadrbolcová z odboru životního prostředí milevské radnice na místě, kde se dnes jeden z těchto stromů zasadil. Místo se nachází v sousedství památníku pozemkové reformy poblíž kruhového objezdu u vstupu do města. 

Jedná se o zhruba desetiletý stromek lípy srdčité, kterou zajistila firma Park+. Václav Šmejkal z firmy Park+ sdělil, že strom se v dobrých podmínkách může dožít sto až sto padesáti let. Přežije tedy všechny, kteří dnes u jeho sázení byli. Nejdelší šanci na sledování růstu této lípy mají 11 měsíční Anna Jelínková a téměř dvouletá Filipa Mítísková, které jejich maminky na tuto malou slavnost přivezly v kočárku. 

Na úvod setkání promluvili starosta města Ivan Radosta a místostarosta Martin Třeštík a ti pak také jako první přihodili lopatu hlíny ke kořenům mladé lipky. Následovali dlouholetá členka komise životního prostředí Vlasta Machartová, zastupitel Ondřej Šimánek a pak už se lopaty postupně ujímali občané, kteří chtěli u této události osobně být - úplně první byl Miroslav Slivenecký, po něm řada dalších. 

V Milevských novinách Miroslav Slivenecký prozradí, proč přišel, vedoucí odboru životního prostředí Andrea Rucká zmíní, jaká péče se pro stromek plánuje, aby se mu dobře dařilo. Kolektiv odboru životního prostředí by také velmi potěšilo, kdyby se našli pamětníci nějakého památečního stromu, zasazeného v Milevsku ke vzniku Československa v roce 1918. "Jestli se v Milevsku tehdy ke vzniku republiky sázelo, tak se o tom dnes neví. My jsme se zatím žádné takové informace nedopátraly," zdůraznila znovu Hana Hadrbolcová, že informace by byly vítány.  

 

Diskuse k článku - 4 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  kdejaká vesnička v okolí se podobné akce ujala s větší důstojností a úctou, tohle fiasko s úředníky se může udát pouze v Milevsku, akce tohoto typu - v pátek dopoledne-jděte do háje!

  Vloženo 29.10.2018 10:34:04

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Že jste nedorazil v neděli, když se kladly na náměstí věnce. To jste měl určitě volno.

   Vloženo 29.10.2018 11:06:39

 • Libuše Kolářová, Jihočeské týdeníky a JcTed 

  Reagovat

   

  Bohužel, kronika z této doby v oblastním archivu v Třeboni chybí.

  Vloženo 26.10.2018 20:18:49

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Ono už těch lidí, co by si to pamatovali, v Milevsku moc asi nebude... . A v kronice nic není? Tehdy se dělaly zápisy z obdobných akci docela svědomitě.

  Vloženo 26.10.2018 16:44:27

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace