banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Vojenský den 2019 v Libořezích

    sobota 20.7 9:30 - po celé obci Libořezy

    Účastnit se budou kluby vojenské historie s dobovou technikou, uniformami a vybavením převážně z druhé světové války.

  • Malý princ - pohádka Víti Marčíka pro celou rodinu

    sobota 20.7 15:00 - Suchdol nad Lužnicí, Na farní zahradě

    Pohádka.

Zobrazit všechny události
 

V Nemějicích byly v akci historické stříkačky

NEMĚJICE - Hasiči z Nemějic na Písecku uspořádali v sobotu 19. srpna už potřetí soutěž historických hasičských stříkaček. Sami vlastní koňskou stříkačku od firmy R. A. Smékal z roku 1898, kterou opečovává už pátá generace. Stejně starou stříkačku od stejného výrobce mají i hasiči ze sousední Písecké Smolče. A tak nebylo daleko k nápadu uvést starou techniku do chodu před zraky diváků.

 

S koňskou stříkačkou dorazili už podruhé i hosté ze Zárybničné Lhoty na Táborsku, jejichž koňská stříkačka je z roku 1901. Další kategorií byly stříkačky motorové, ovšem stroje ze 30. nebo 40. let. Na závěr přišla ke slovu i džberovka a aby mohla spustit, bylo třeba nanosit vodu do kádě v tom, co zrovna bylo po ruce - kyblíky, kelímky nebo třeba igelitové tašky. 

Duchovní otcové celé akce, kde jde hlavně o legraci a sousedské posezení, které končí muzikou, jsou hned tři - bratři Jiří, Jan a Zdeněk Liškovi. Jiří Liška nápad, zrozený v nemějické hasičárně, dotáhl v roce 2014 do konečné podoby, Zdeněk Liška závod moderoval a měl pro diváky připravenu i spoustu zajímavostí o jednotlivých strojích a Jan Liška se chopil role startéra. Jednotlivé akce odstartovával gongem na někdejší signalizační trubku, do níž se bušilo na poplach. 

V kategorii koňských stříkaček zvítězil tým Písecké Smolče, povzbuzovaný do rytmu trubkou Miroslava Šocha. "Asi to tak historicky nevypadalo, ale nás je prostě hodně, tak jsme každému museli vymyslet nějakou funkci," poznamenal trumpetista. Druhý nejlepší čas daly děti z Písecké Smolče, které měly o něco zkrácenou trasu a úkol sestříkat gumové hračky z lavičky. S koňskou stříkačkou se předvedlo celkem šest týmů. Nastoupily také čtyři historické motorové stříkačky, nejrychlejší byl čas Jestřebic. A pak přišla na řadu ruční džberovka, kde zvítězili hasiči ze Svatkovic. Kompletní výsledky přinesou středeční Milevské noviny. 

Hasiči si tak připomněli časy, kdy voda se nabírala přímo z rybníka a do hadic se musela dostat lidskou silou. A lidé si pomáhali, jak předvedly dvě proudařky Lucky ze svatkovického týmu. Když nemohla jedna sestříknout, prostě na její terč namířila druhá a bylo to. Stejně pobavily Dojičky z jihu, které dorazily taky z Písecké Smolče a místní družstvo je údajně hned chtělo angažovat. Zemědělskému družstvu Nemějice ostatně pořádající hasiči adresovali poděkování za zapůjčení louky, kde se celá akce konala. Přispěli i další partneři a sponzoři, všechny týmy si odnesly koláčky z bernartického Pekařství Malý. 

Za rok budou slavit tři sousední sbory z Nemějic, Slabčic a Písecké Smolče shodně 120 let od založení svých hasičských sborů. Soutěž historických stříkaček určitě bude ozdobou této slávy. A další sbory se svými historickými poklady budou vítány!

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace