Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Letní koncert pěveckého souboru Regina Vodňany

    středa 26.6 18:00 - Vodňany, Husův sbor

  • Zámecký park v Červeném dvoře

    Čtvrtek 16.5 až neděle 29.9 - Regionální muzeum, Český Krumlov

    Dokumentační výstava, mapující historický vývoj a proměny zámeckého parku v Červeném Dvoře.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

V písecké obchodní akademii se rodí muzeum administrativy

Ilustrační foto.  , Autor: Jarka Krejčová - Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Jarka Krejčová - Jižní Čechy Teď

PÍSEK - Výzva, aby lidé poskytli písecké obchodní akademii staré psací stroje, počítačky, sešívačky, razítka a další exempláře do budovaného muzea administrativy, měla velmi příznivou odezvu. „Měli jsme ve škole kolem dvaceti starých psacích strojů a počítaček a napadlo nás udělat na školních chodbách takové malé muzeum. Lidé se nám na zveřejněný inzerát opravdu ozývají, takovou odezvu jsem nečekal," říká ředitel školy Pavel Sekyrka.

 

Škole se podařilo získat například psací stroj Remington, který byl vyroben kolem roku 1920 ve Spojených státech. „Kontaktovali nás devadesátiletí manželé, kteří se rozloučili se svým psacím strojem, nebo bývalý účetní a věnoval nám svou počítačku, kterou používal 55 let. Někdo nám tyto věci daruje, někdo by za ně rád nějaký obnos. Symbolické částky, zpravidla tak kolem pěti set korun, jsme schopni uhradit," dodal ředitel.

Nejpočetnější jsou ve sbírce psacích strojů Consuly, ale najdou se tu i Olympie a další značky. Zatím má škola kolem 45 exponátů, rádi by se dostali na stovku. V prosinci na písecké obchodní akademii proběhlo celostátní kolo ekonomické soutěže Junior a jako raritu škola zařadila dvouminutový opis textu právě na těchto historických psacích strojích.

„Soutěž byla vypsána i pro učitele zúčastněných škol a ti byli ve svém živlu, protože ještě tyto stroje znali," přidal perličku Pavel Sekyrka a pochlubil se, že soutěž učitelů vyhrála jeho zástupkyně Hana Karolyiová. S exponáty muzea administrativy se škola pochlubí také 26. ledna při dnu otevřených dveří. „Nabídneme, aby si pamětníci staré stroje vyzkoušeli," přislíbil ředitel.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace