Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vokální soubor X-TET

  sobota 7.12 18:00 - Kaple Nanebevzetí Panny Marie, Štítného ulice, Jindřichův Hradec

  Koncert.

 • Tim Rice, Andrew Lloyd Webber Evita

  sobota 7.12 19:00 - DK Metropol, České Budějovice

  Muzikál podle životního příběhu Evy Perónové.

Zobrazit všechny události
 

V Písku mají žákovské zastupitelstvo. Jaké priority vidí ve městě mladí lidé?

Žákovské zastupitelstvo usedlo na místa svých starších kolegů, které si loni na podzim zvolili občané. , Autor: Město Písek

Žákovské zastupitelstvo usedlo na místa svých starších kolegů, které si loni na podzim zvolili občané.     Autor: Město Písek

PÍSEK – Vybudování lanového parku, zpřístupnění školních hřišť dětem nebo instalace bezpečnostních prvků podél Otavy. To jsou podle mluvčí města Písku Ireny Malotové tři z dvanácti bodů projednávaných na zasedání žákovského zastupitelstva. Konalo se v červnu kulturním domě v Písku. Vedle starostky, dvou místostarostů a devíti zastupitelů k jednání zasedlo 13 zástupců školních parlamentů z píseckých základních škol.

 

„Šlo o historicky druhé zasedání žákovského zastupitelstva. První se konalo před rokem. V úvodní prezentaci mladé zastupitele seznámila Marie Cibulková, vedoucí odboru školství a kultury, který akci organizoval, s fungováním veřejné správy a s jednacím řádem. Starostka Eva Vanžurová zrekapitulovala výsledky loňského žákovského zastupitelstva včetně aktuálního stavu schválených návrhů. Pak už došlo na připravené body k jednání," popisuje Malotová.

„Smyslem akce je dát starším žákům prostor pro vyjádření jejich požadavků směrem k vedení města. Většina nápadů byla velmi zajímavá, některé bude možné realizovat už v příštím roce, jiné si vyžádají ještě projednání v zastupitelstvu města. Přítomnost řádných zastupitelů, letos nás tu bylo dvanáct, přidává celé akci na vážnosti a děti mohou mít jistotu, že to není jenom hra," říká starostka Eva Vanžurová.

Mladí zastupitelé měli možnost poznat na vlastní kůži, že řízení města, rozhodování a s tím spojená zodpovědnost, nejsou nic jednoduchého. „Vyzkoušeli si, jak přednést důvodovou zprávu a argumentačně ji podpořit, jak předkládat návrhy usnesení i protinávrhy. Díky tomu se také učí kultivovat svůj projev při vystupování na veřejnosti," doplňuje Marie Cibulková. Potěšilo ji, že žáci byli ze svých škol na akci velmi dobře připraveni.

Také podle místostarosty Ondřeje Veselého byla většina projednávaných bodů dobře připravená a realizovatelná. „Za naprosto úžasný považuji nápad na Maraton přání a Maraton pro město předložený zastupitelkou ze základní školu Edvarda Beneše. Co víc si přát, než aby se děti a mládež začali více zajímat o věci veřejné," dodává místostarosta.

„Maraton přání a Maraton pro město, jejichž pořádání žákovské zastupitelstvo podpořilo, jsou akce, které mají motivovat žáky a studenty ke spoluvytváření hezkého prostředí ve městě a poskytnout jim možnost, jak vyjádřit názor, co by se v Písku mělo změnit. Mladí lidé by si na oplátku za splněná přání vzali na starosti okolí školy a aktivně by zde dohlíželi na pořádek," vysvětluje mluvčí města. „Nápad jsme si přivezli z Masarykovy školy v Blatné, se kterou dlouhodobě spolupracujeme," vysvětlila Karolína Kozáková, žákyně deváté třídy základní školy E. Beneše v Písku.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace