Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Hvězda Betlémská!?

  pondělí 9.12 19:00 - Muzeum Jindřichohradecka, budova ve Štítného ulici, Jindřichův Hradec

  Přednáška Ing. Jany Tiché z Hvězdárny a planetária v Č. Budějovicích s pobočkou na Kleti.

 • Pletky s Vlastou

  pondělí 9.12 9:00 - Písek, Senior Point

  Tvořivé setkání.

Zobrazit všechny události
 

V Prachaticích budou měřit rychlost dva radary

PRACHATICE - Rozpočet města Prachatic počítá příští rok s nákupem dvou radarů pro úsekové měření rychlosti za 6,8 milionu korun. K tomu budou navíc patřit provozní náklady na jednoho strážníka a tři přestupkové pracovníky na radnici, úhrnem ročně za přibližně 1,7 milionu korun ročně. Měřit by se mělo v úseku u semaforu poblíž lázní svaté Markéty a u školy ve Vodňanské ulici. Přestože si radary v jiných městech obvykle na sebe pokutami bohatě vydělají, vzbudil tento plánovaný výdaj velkou nelibost opozice na včerejším zasedání zastupitelstva.

 

I starosta Martin Malý (Nezávislí) je si vědom, že jde o značný výdaj v rozpočtu, který byl vzápětí schválen jako vyrovnaný a počítá s příjmy i výdaji 285,6 milionu korun. Starosta argumentoval, že město tím hledá cestu k řešení stížností na rychlou a nebezpečnou jízdu v těchto lokalitách. Na město se lidé obrátili peticí s 380 podpisy. Starosta sdělil, že do rozpočtu se peníze zařazují, ale radnice bude ještě zvažovat, zda si napřed radary pouze nepronajme na zkoušku. S úsekovým měřením však počítá, protože podle zkušeností z jiných měst toto opatření má až 90 procentní účinnost ve zvýšení bezpečnosti chodců a hlavně dětí.

Zastupitel Jan Bauer (ODS) ale nákup radarů kritizoval a nelíbí se mu ani výše předpokládaných personálních nákladů. "Ano, podle zkušenosti z jiných měst se ta vstupní investice do dvou let z pokut zaplatí. Zaplatí to řidiči. Ale ty personální náklady jsou šílené," řekl. Za nadhodnocené označila personální náklady i Růžena Štemberková (KDU-ČSL) a zajímala se, zda by nešlo situaci řešit spíš zvýšenou aktivitou městské a státní policie v těchto místech.

Jan Bauer pak podal k rozpočtu celou řadu pozměňovacích návrhů. Koalice ale se svou velmi těsnou většinou jedenácti hlasů v 21 členném zastupitelstvu držela pohromadě jako jeden muž. Schválila rozpočet v původním znění a nepodpořila ani jeden pozměňovací návrh. Když Jan Bauer viděl, že neprošel jeho návrh, aby se 6,8 mlionu místo úsekového měření dalo na urychlení oprav v Základní škole na Národní, zkusil ještě druhou variantu, aby se nákup radarů pouze vyřadil. Ale i tento jeho návrh dostal jen sedm hlasů.

K debatám o rozpočtu se ještě vrátíme.

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Starosta Těšovice 

  Reagovat

   

  Super zpráva, uvažuji toto zřídit v naší obci. Rád se podělím o náklady na administarci. Máme prakticky preventivně neřešitelný úsek. Rád vyvolám s městem jednání. Velký palec nahoru. !!!!! Více takových úseků na řidiče, kteří neví, jak se chovat na silnici. Jezdím do Norska, pokuta tam začítá na 35 tisících. Máme se co učit. ;-)

  Vloženo 4.12.2019 00:00:28

 • Roman Böhm 

  Reagovat

   

  Rád bych se zeptal, jestli v inkriminovaných úsecích byal v posledních 10 letech nějaká nehoda s chodcem, způsobena vyšší rychlosti vozidla..

  Vloženo 3.12.2019 11:47:29

  • Mk 

   Reagovat

    

   Není třeba nehoda, prošustrovali peníze a teď je potřebují zpět, to je celé. Však už si koalice nechala zvýšit platy tak ať na to mají

   Vloženo 4.12.2019 10:54:46

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace