Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Robert Fulghum - opravář osudů, o jeho tvorbě i životě

    středa 23.10 17:00 - Strakonice, Šmidingerova knihovna

    Beseda.

  • Bachata pro začátečníky

    středa 23.10 17:00 - Strakonice, DDM

Zobrazit všechny události
 

V Prachaticích vyroste architektonicky zajímavé komunitní centrum

 Autor: Libor Fránek

    Autor: Libor Fránek

PRACHATICE – Prachatická nezisková organizace KreBul chce vybudovat ve svém sídle u Štěpánčina parku nové komunitní centrum. Už se jí podařilo získat zhruba pětimilionovou dotaci na první etapu a hledá dodavatele stavby. Zatím marně a nyní běží už třetí kolo výběru. KreBul přitom při přípravě projektu přibral i architekta Libora Fránka, který působí i ve světě a také ve filmovém a televizním průmyslu a ten centrum navrhl na půdě domu na prachatické poměry ojedinělým způsobem.

 

Oživení pudy domu číslo popisné 145 u Štěpánčina parku připravuje KreBul protože do stávajících prostor už se se svými aktivitami nevejde a nové prostory také mají nabídnout rozšíření jeho činnosti. Přestavba půdy má mít dvě etapy a v první se počítá s komunitním centrem. „Má to být prostor pro setkávání lidí. Má to být společenský prostor a sdílený prostor i pro různé neziskové organizace a akce. Bude mít větší kapacitu, než naše prostory dole. Mělo by v něm být pódium, technické zázemí a další věci," řekl ředitel KreBulu Zdeněk Krejsa.

KreBul se ale potýká s nedostatkem kapacit stavebních firem na českém stavebním trhu. Když se firem poptával, tři se neozvaly vůbec a tři uvedly, že na stavbu nyní nemají kapacity. Ve druhém výběrovém řízení se nepřihlásil nikdo a nyní KreBul hledá dodavatele této zajímavé stavby potřetí. Firmy se mohou hlásit do 11. prosince. Na druhou etapu, která má zahrnovat prostory pro ubytování, zatím KreBul shání peníze.

Architektu Liboru Fránkovi se podařilo svým návrhem domu vdechnout život a vyhnout se tak tradiční prachatické architektonické nenápaditosti. Jednou z hlavních věcí, které tu musel vyřešit, byl přístup na půdu výtahem, ale i přivedení světla. „Ty věci jsou realizovány s respektem k tomu, že jsme na hranici památkové rezervace," řekl Libor Fránek, který má za sebou řadu projektů mimo jiné i třeba na pražském letišti.

Kvůli přivedení světla do půdních prostor bude velká část střechy ve dvoře domu prosklená. Stejně tak zajímavé je řešení, při kterém na střeše vzniknou vikýře, které střechu zvlní. „Mně to evokuje oči otevřené do města. Tím ta střecha ožije," řekl architekt. A dalším zajímavým a oživujícím prvkem má být velín na přístavbě domu pocházející z 80. let. „Vzniká tam zajímavý prostor s průhledovým průnikem do zeleně. Myslím, že to bude zajímavé oběma směry. I ten park dostane tou stavbou novou definici, protože ten park je mrtvý prostor," dodal.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace