V Putimi se utkali o nejlepší hráče prší

















Karetní hra prší vznikla pro někoho možná překvapivě po druhé světové válce. Hrála se nejdříve pod názvem mau-maum, kdy byl název odvozen od jména ozbrojeného křídla národně osvobozeného hnutí v Keni. Ve střední Evropě se prosadila pod názvem prší.
Cílem je co nejdříve se zbavit všech karet z ruky. I v České republice je tato hra stále v kurzu. Nejen, že ji hrají dospělí v hospodách. I u dětí na dětských táborech bývá velice oblíbená. Do Putimi se přijelo soutěže zúčastnit hned šestnáct hráčů, což slibovalo napínavou podívanou.
Šestnáct hráčů nebyla podle organizátorů turnaje, tedy Herního klubu Putim, vůbec špatná účast. Pravidla turnajového prší v Putimi jsou přeci-jenom trochu odlišná od klasické hry. Při turnaji se například nepřebíjí esa a sedmičky. Podle pořadí v jakém hráči zakončí danou hru, obdrží vždy bodové ohodnocení. Znamená to, že hráč, který zakončil hru jako první, obdržel tři body, hráč, který zakončil hru jako druhý získal dva body, třetí pak jeden bod a poslední u stolu, tedy čtvrtý, nezískal žádný bod.
„Na tréninky v prší se scházíme každou neděli tady na Penzionu. Máme tu příjemné prostředí a moc se nám tu líbí. Dřív jsme hráli U Cimbury. Já jsem dnes bohužel nepostoupil ze skupiny, ale to mi náladu rozhodně nezkazí,“ poznamenal člen organizátorského týmu Miloslav Uhlík. Letos se jedná už o čtvrtý ročník oblíbené soutěže. Ani covid pořádání nepřerušil.
Na finálový stůl letos nakonec postoupili Petr Šamal, Tomáš Vlach, Jan Dvořák a Josef Kroniha. Nakonec se z poměrně jasného vítězství radoval Jan Dvořák. Ten v devíti finálových kolech získal 16 bodů. Druhé místo bylo mezi Petrem Šamalem a Josefem Kronihou dělené, a tak musel rozhodnout rychlý rozstřel na tři kola. A v něm byl úspěšnější Petr Šamal. Předtím oba měli ve finále 13 bodů. Čtvrté místo připadlo Tomáši Vlachovi za 12 bodů.
Další zajímavosti už přinesou Písecké postřehy.
Diskuse k článku