Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Začarovaný les

  pondělí 22.7 10:00 - Protivín, KD

  Loutková pohádka.

 • Kašpárek a prasátko

  pondělí 22.7 15:00 - Protivín KD

  Loutková pohádka.

Zobrazit všechny události
 

V táborském parku U Popraviště přibyla lípa, strom Slovanů

TÁBOR - Několik desítek lidí si dnes v poledne nenechalo ujít malý slavnostní akt u čerstvě vysazené lípy v táborském parku U Popraviště. Místostarostka města Kateřina Bláhová připomněla, že lípa je národním stromem od všeslovanského sjezdu v roce 1848 a její symbol najdeme na standardě prezidenta i na českých bankovkách. Je symbolem národní hrdosti i svobody a jelikož se může dožít až tisícovky let, vyslovila místostarostka přání, aby k ní se stejnými pocity vzhlížely i budoucí generace.

 

Přítomní občané, mezi nimiž byli v četné míře členové Klubu vojenských důchodců, se chopili lopatky, aby symbolicky přihodili k památeční lípě svoji trošku země. Jako první předseda Klubu českého pohraničí Zdeněk Trippé. Těmto pamětníkům ale neunikla dvě faux paux pořadatelů - jednak obráceně navinutá trikolóra kolem vysazené lipky, kdy nahoře má být bílá (tak jak to správně bylo na pamětním kameni), a také společenský otazník, kdy přítomný senátor Jaroslav Větrovský byl představen hned po místním faráři Michalu Pulcovi. Všechny ale potěšily lidové písničky v podání Soběslavské chasy mladé, z jejíchž členů v krojích snad bylo trochu teplo jen párům, které se daly do tance.

"Škoda, že lidé nepodpoří svou přítomností dobré věci," zalitovala Věra Runtová ze sousedního sídliště. A stejně kriticky se k zájmu občanů o věci veřejné vyslovil i Karel Schneider. Podle nich si taková událost zaslouží mnohem větší pozornost.

Vedoucí odboru kultury Martina Suchá pak všechny pozvala do tepla - oslavy jubilea pokračují od 13 hodin ve spolkovém domě Střelnice Dnem republiky. Program je bohatý, potrvá do 18 hodin a vstup je zdarma.

 

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • občan 

  Reagovat

   

  Tato sestava zastupitelů města? Ta má nějaké státní symboly na háku. Hlavní jsou pro ně funkce.
  Nechápu, co tam dělá ten lampasák v uniformě z doby totality. To je teda úroveň. Pokud tam chce být přítomný, tak ať jde v civilu
  a nedegraduje tím tuto slavnost. Divím se, že ho tam takto vůbec pustili. T.G.M. a Havel se musejí obracet v hrobě.
  Totalitní mundúr, na čepici znak lva s rudou hvězdou na hlavě a oslava založení demokratického státu - pro zdejší zastupitele asi nic neobvyklého. Redakci se divím, že tuto fotku vůbec zveřejní! Ostuda.

  Vloženo 29.10.2018 07:05:28

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Tak už nám to v Táboře začalo. Kulturní fronta neví jak má být trkolora.

  Vloženo 28.10.2018 13:42:17

  • .... 

   Reagovat

    

   smutné,hodně smutné... taková neznalost,nebo lhostejnost,snad to mohl někdo převázat,třeba zrovna Bláhová a ne celý ten obřad to nechat špatně !!!

   Vloženo 28.10.2018 23:07:05

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace