V týdnu přibylo v kraji osm případů klíšťové encefalitidy

„U lymeské boreliózy v této sezóně máme již 174 potvrzených případů, o 92 více než vloni v tomto období, kdy jsme jich měli 82. Oproti dvacátému osmému týdnu loňského roku je tak výskyt více než dvojnásobný. V absolutních číslech je nejvyšší výskyt lymeské boreliózy na Českobudějovicku, kde bylo potvrzeno již 60 případů, vloni v tomto období 19. V relativním porovnání je vzhledem k počtu obyvatel nejvyšší výskyt na Českokrumlovsku, kde je 30 potvrzených případů lymeské boreliózy a sedm klíšťové encefalitidy,“ sdělila ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová. Jindřichohradecko má letos 39 potvrzených případů lymeské boreliózy a Táborsko 26. V západních okresech kraje je výskyt nižší: Prachaticko má osm případů, Strakonicko šest a Písecko pět potvrzených případů.
U klíšťové encefalitidy v týdnu přibylo osm nových potvrzených případů. Hygienici jich registrují v kraji celkem 35. „Vloni v tomto období jsme jich měli 17, výskyt je oproti loňsku dvojnásobný. Na Českobudějovicku máme aktuálně devět potvrzených případů, osm na Jindřichohradecku a sedm na Českokrumlovsku. Na Prachaticku je pět případů, okres Strakonice a Tábor mají po třech případech. Na Písecku zatím žádný případ potvrzen nebyl, Písecko je v souvislosti s klíšťaty přenášenými nemocemi dlouhodobě nejklidnějším okresem našeho kraje,“ doplnila ředitelka protiepidemického odboru KHS Jihočeského kraje Hana Bendíková.
Jak Hana Bendíková dodala, v předloňské sezóně, která byla ve výskytu klíšťové encefalitidy mimořádná, bylo v kraji v tomto období již 50 případů. „Tato sezóna pak patřila s více než sto deseti případy klíšťové encefalitidy k rekordním. U lymeské borreliózy to bylo ve 28. týdnu roku 2020 celkem 150 případů, tam byl výskyt nižší než letos,“ podotkla Bendíková.
Český hydrometeorologický ústav předpovídá na území Jihočeského kraje a prakticky celé České republiky vysokou aktivitu klíšťat. Na pětistupňové škále je až do neděle čtvrtý stupeň.
Diskuse k článku