banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Bomberos

  Úterý 16.7 16:00 - Tábor, Rajský dvůr

  Hasičská groteska.

 • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

  pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

  Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

Videozáznam z jednání píseckých zastupitelů? Prověří se možnosti

Nové písecké zastupitelstvo na svém ustavujícím jednání. , Autor: Petr Eliáš - Jižní Čechy Teď

Nové písecké zastupitelstvo na svém ustavujícím jednání.     Autor: Petr Eliáš - Jižní Čechy Teď

PÍSEK – Když se schvaloval jednací řád nového píseckého zastupitelstva, přišla na pořad dne otázka, jestli by nebylo možné průběh schůze zachytit na videozáznam, případně ji přenášet živě. S návrhem se přihlásil Josef Soumar (Piráti), který chtěl, aby byla pasáž o videozáznamu vepsána do jednacího řádu. V současnosti už město pořizuje zvukový záznam, který hned druhý den po schůzi umístí na své webové stránky.

 

„Do budoucna o videozáznamu uvažujeme," nechal se slyšet místostarosta za KDU-ČLS Petr Hladík. Další místostarosta Ondřej Veselý (ČSSD) podotkl, že město nemá na pořízení videa své vybavení a muselo by nejdřív schválit navýšení rozpočtu a nákup. „Pak to můžeme teprve dát do jednacího řádu," doplnil Veselý.
Jiří Hořánek z ANO pak navrhoval, aby městský úřad předložil organizační, technické a finanční možnosti pořizování videozáznamů z jednání zastupitelstva města.

„Online přenos jsme projednávali na poradě vedení, máme udělaný průzkum. Jedno město pořizuje videozáznam prostřednictvím cizího subjektu, který si účtuje cenu osm tisíc korun. Druhé město pořizuje online záznam. Dělají to dva lidí za cenu dvanáct tisíc korun za jedno zasedání. Budeme zvažovat, jakou verzi zvolíme," řekla místostarostka Petra Trambová (Pro Písek). Josef Soumar k tomu připomněl, že v Písku by se nabízela možnost spolupráce s filmovou školou a snad i levnější natáčení schůzí.

Vedoucí odboru vnitřních věcí Jiří Votýpka zastupitelům vysvětlil, že podle zákona je možné přenášet online přenos, ale záznamy se prý zveřejňovat nesmí. Josef Soumar si myslí opak – citoval stanovisko právní kanceláře, podle kterého zveřejnění záznamů zakázáno není. Zastupitelstvo města jednací řád schválilo. Na návrh starostky města Evy Vanžurové byla upravena pasáž o zhotovení zápisu – lhůta byla posunuta ze sedmi dnů na deset. Usnesení uložilo městskému úřadu zjistit možnosti pořizování videozáznamů. Schváleno to zatím nebylo.

Diskuse k článku - 8 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • jan 

  Reagovat

   

  Jiří Votýpka má pravdu, online přenos je možný, ale nelze nahrávku dále rozšiřovat. Zatímco u zastupitelů lze předpokládat, že převažuje veřejný zájem nad osobnostními právy, tak běžný občan, který na jednání přijde nemůže být bez jeho souhlasu nahráván za účelem dalšího šíření. Tady platí ochrana osobních údajů jako kdekoli jinde.

  Vloženo 9.1.2019 17:53:40

  • Michal 

   Reagovat

    

   Je to veřejné místo a pouhý záběr podle mě není "osobním údajem". Ale nejsem kovaný GDPR právník.

   Vloženo 9.1.2019 18:25:31

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Normálně se jinde vyvěsí papír, že se tam nahrává a tím je to vyřešený.

    Vloženo 9.1.2019 20:45:03

   • jan 

    Reagovat

     

    Nejedná se o pouhý záběr, občané zde mohou vyjadřovat své názory, dotazovat se zastupitelů, jsou zde předčítány smlouvy a další dokumenty plné osobních údajů. Mimochodem, i záběr nebo snímek obličeje je osobním údajem. Možná se to někomu zdá přísné, ale takový je zákon, a zastupitelé by jej měli ctít především.

    Vloženo 10.1.2019 19:54:49

 • Lenka 

  Reagovat

   

  FIlmovka by to udělala za zlomek ceny, rádi by si přivydělali a zároveň by to mohli mít jako praxi.JInak souhlas s videem, když člověk musí být v práci, nemůže na zastupitelstvo.

  Vloženo 9.1.2019 15:49:41

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Trochu drahý přenos.... Souhlasím, že online video by mělo být samozřejmostí, nejen v Písku, ať voliči mohou sledovat jednotlivá jednání.

  Vloženo 9.1.2019 11:34:39

 • Vladislav Tanáč 

  Reagovat

   

  Video přenos a záznam by mělo být zamozřejmostí. Není to zase tak velká částka. Voliči by měli přehled o dění a názorech jednotlivých zastupitelů.

  Vloženo 9.1.2019 11:28:26

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   To snad má i z audiozáznamu

   Vloženo 9.1.2019 18:08:34

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace