banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Mosty

    sobota 17.8 18:00 - Planá nad Lužnicí, Ostrov

    Art festival.

  • Tata boys

    sobota 17.8 20:00 - Veselí nad Lužnicí, Hlavní parkoviště veselských pískoven

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Vimperští odchovanci bojovali za národní týmy. Reprezentace je splněný sen, notují si Janda a Böhm

Martin Böhm.

Martin Böhm.

VIMPERK – Trenéři vimperské hokejové mládeže mají být na co pyšní. Dva odchovanci místního klubu a bývalí hráči úspěšného žákovského týmu, který se probojoval v roce 2016 až na závěrečný turnaj mistrovství republiky, se v průběhu listopadu zúčastnili reprezentačních srazů mládežnických národních týmů a hájili vimperské barvy na mezinárodním poli. Martin Böhm, momentálně hráč Bílých Tygrů Liberec, si odbyl svou reprezentační premiéru v trojutkání národního týmu do 16 let proti Švýcarsku. Česká reprezentace nejprve vyhrála 4:2 a dva následující zápasy v koncovce dvakrát prohrála 2:3 v prodloužení a 3:4 na samostatné nájezdy. Do reprezentačního týmu U17 byl nominován na prestižní turnaj v kanadském St. Johnsonu Martin Janda, dnes junior hradeckého Mountfieldu. Národní tým v kolébce hokeje neobhájil medaili z minulého roku a skončil sedmý. Duo chlapců z Vimperku doplňuje ještě Lucie Eignerová, která byla nominována do dívčí reprezentace U16 k zápasům proti Německu.


Martin Janda: Reprezentace? Projel mi mráz celým tělem

Martin Janda (2002) byl v reprezentační sedmnáctce na turnaji v Kanadě benjamínkem národního týmu a nastupoval ve čtvrté formaci. „Snažil jsem se hrát svůj hokej, kterým jsem se do reprezentace dostal, abych udělal co nejvíce pro týmový úspěch. Chtěl bych dostat na ledě ještě více prostoru, ale vím, že na sobě musím hodně pracovat, abych mohl být tím lídrem, na kterém se bude stavět," uvědomuje si. Jak si užíval nastupovat na led v dresu národního týmu? „Byl to neuvěřitelný pocit. Nejdříve jsem byl hodně nervózní, pak mi projel mráz celým tělem. Ale moc jsem si to užíval. Byl jsem hrozně šťastný, že jsem dostal příležitost být u toho. Hrát za reprezentaci byl už od mala můj sen," říká Janda, jinak ale nepříliš spokojený s výsledky národního týmu. Sedmnáctka v Kanadě obhajovala medaile z minulého roku a skončila až sedmá. „Ambice jsme měli nejvyšší, určitě jsme chtěli medaili, jelikož tento tým už udělal úspěchy a měl dobré výsledky. Tento turnaj nám ale moc nesedl," lituje s odstupem pár dní.

„Každý tým má svůj styl hokeje, někdo je na tom lépe v bruslení, někdo je zase lepší s pukem na hokejce, my máme vždycky šanci uspět, jen když budeme plnit taktiku a budeme hrát jako tým. V Kanadě tomu tak občas nebylo. Většinou jsme měli v každém zápase pět až deset minut výpadek, kdy nám soupeři dali dva, tři góly a zápas rozhodli, protože na takové úrovni už se to dohání těžko," zdůraznil Janda, který loni vyhrál extraligu mladšího dorostu s hradeckým Mountfieldem a nyní získává ostruhy v národním týmu. „Reprezentace je taková odměna za tvrdou práci, je to čest, ale titulu s mladším dorostem si také ohromně vážím, protože jsem velkou část sezony kvůli zranění nehrál a pak se do rozjetého ročníku vstupuje těžko. Všichni mi ale pomáhali, takže se mi to zvládalo snadněji," dodal.

Martin Böhm: Kvůli takovému zážitku stojí za to makat!

O rok mladší Martin Böhm (2003) chyběl na prvním turnaji U16 v Salzburgu, o to větší překvapení prožil po přečtení nominace na trojzápas se Švýcary. „Nemyslel jsem si, že se v nominaci objevím tak brzy, ale trochu jsem věřil, že se během sezony do reprezentace podívám. Byl jsem v červnu na tréninkovém kempu v Třemošné, kde byl širší kádr, a tam nám trenér Haken řekl, že se hráči během roku v šestnáctce dost protočí. Že nás chce vidět co nejvíce," zmínil se. Proti Švýcarům si Böhm prožil své premiérové zápasy s lvíčkem na prsou. „Byl to samozřejmě super pocit. Je to sen spousty malých hokejistů a já jsem rád, že jsem si ho splnil. Určitě stojí za to kvůli takovému zážitku makat! Jen mě mrzí, jak jsme zápasy odehráli. První utkání se nám docela povedlo a vyhráli jsme 4:2. Ve druhém už jsme vedli 2:0, ale po zbytečných taktických chybách jsme si nechali náskok vzít a nakonec prohráli. Byli jsme s nimi hodně vyrovnaní, Švýcaři hrají dobrý a takový nevyzpytatelný hokej, ale koncovky jsme mohli zvládnout lépe," lituje.

Mezi opory reprezentační šestnáctky momentálně podle Böhma patří útočníci Dominik Soukup z Plzně a Jakub Brabenec z Brna nebo obránce Stanislav Svozil taktéž z Brna. On sám by se chtěl v reprezentaci zatím hlavně udržet. „Každý musí přijmout svou roli, protože máme individuálně dobré hráče, ale hlavní je to skloubit a vytvořit dobrý tým. Sám jsem hrál ve třetí obraně a chtěl jsem hrát hlavně dobře dozadu, to je základ, se kterým by měl jít na led každý, protože šance dopředu vždycky přijde. Myslím, že jsem hrál dobře, ale možná jsem hrál defenzivně až moc, v klubu podporuji útok častěji. Přesto doufám, že jsem si řekl o další nominace," uvedl s tím, že další tři reprezentační zápasy čekají šestnáctku těsně před Vánoci proti Rusku. „To bude něco úplně jiného, musíme hrát lépe než proti Švýcarům," nabádá další z členů úspěšného vimperského ročníku, který byl v roce 2016 i na finálovém turnaji mistrovství republiky. „Ročníky narození 2002 a 2003 hrály hodně dlouho spolu a pod trenérem Kašparem se nám dařilo. Bylo to super, že jsme za tak malé město poráželi Plzeň, Motor České Budějovice a další takové kluby. Spousta z nás teď hraje extraligu dorostu nebo juniorů a někteří už jsme se podívali i do reprezentací, což je super. Naposledy jsme se pohromadě sešli zase po delší době minulé Vánoce ve Strakonicích. Jinak už je to těžší, protože hrajeme po celé republice, ale třeba s Martinem Jandou se potkáváme a rádi prohodíme pár slov, když hraje s juniorkou tady v Liberci nebo my jedeme do Hradce," dodává na závěr.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace