Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Myslivecký ples

    sobota 18.1 20:00 - Radomyšl, KD

    K tanci a poslechu zahraje skupina Scéna.

  • Retro disco s Milošem Zemanem

    sobota 18.1 20:00 - Katovice, Sál KD

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Vrchní soud dnes osvobodil od trestu bývalého primátora Budějovic Juraje Thomu

Juraj Thoma v době, kdy stál v čele Českých Budějovic.

Juraj Thoma v době, kdy stál v čele Českých Budějovic.

PRAHA/ČESKÉ BUDĚJOVICE - Vrchní soud v Praze dnes dopoledne vynesl osvobozující verdikt pro primátora Českých Budějovic Juraje Thomu v kauze zneužití pravomoci veřejné osoby. Rozhodl tak stejně, jako v prosinci 2016, kdy změnil rozsudek krajského soudu, který vynesl pro bývalého primátora pětiletý trest vězení. Thoma byl primátorem v letech 2006 až 2014 a před soudem se ocitl za to, že v roce 2010 podepsal sám bez projednání v radě města dodatek s firmou Bitservis na IT služby pro budějovický magistrát.

 

Vyšetřovatelé pak vyčíslili, že kdyby se v roce 2010 zakázka přesoutěžila, mohla být podle znalců o 12,5 milionu korun levnější a to označili za škodu. Thoma se hájil, že postupoval podle doporučení odborných pracovníků magistrátu. 

Budějovická radnice také dostala za tento chybný postup pokutu 1,3 milionu korun od antimonopolního úřadu. Město České Budějovice pak v roce 2015 bývalé radní zažalovalo a žádalo od nich úhradu škody ve výši přes půl milionu korun. Soud však tuto žalobu opakovaně zamítl. Další částku přes 400 tisíc město žádalo od primátora a jeho bývalé náměstkyně Ivany Popelové, ale ani s touto žalobou neuspělo. 

Vrchní soud dnes rozhodl stejně, jako už jednou, v prosinci 2016. Tehdejší rozhodnutí ale následně na základě dovolání státního zástupce zrušil Nejvyšší soud. Podle dnešního rozsudku Vrchního soudu, který je pravomocný, se Juraj Thoma nedopustil ani zneužití pravomoci veřejné osoby. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace