Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Kůrovci

    neděle 21.4 19:00 - Vacovice, místní hospoda

    Koncert.

  • Velikonoční mazec

    neděle 21.4 20:00 - Hrazánky, KD

    Host Fusky Dus. Půlnoční překvapení.

Zobrazit všechny události
 

Výprava táborských Sobotníků tentokrát vedla po místech archeologických nálezů

 Autor: Simona Jedličková

    Autor: Simona Jedličková

TÁBOR - Vždy třetí sobotu v říjnu se slaví mezinárodní den archeologie. Tento den chtěli oslavit i v Husitském muzeu v Táboře, a proto připravili další sobotní výpravu Sobotníků s archeologickou tématikou. Zájemci o tuto akci se společně s archeologem Husitského muzea Františkem Jandou a historičkami Husitského muzea sestrami Lenkou a Jitkou Vandrovcovými vydali po stopách významných táborských archeologických nalezišť. Na své si přišli i malí návštěvníci, které si od rodičů převzal další archeolog Husitského muzea Jiří Bumerl. Ten pro děti přichystal hry související s archeologií.

Postupně si prohlédli dům č.p. 44 na náměstí Mikuláše z Husi, který býval klášterem řádu bosých augustiniánů. Dnes zde sídlí Husitské muzeum, právě tu probíhá rekonstrukce a v Rajské zahradě se našly nálezy z pravěku, třináctého století a z prvopočátku města tedy z roku 1420. Dále se všichni přesunuli k domu č. p. 46, kde byla nalezena odpadní jímka a v ní raně barokních kachle.

K názorné ukázce práce archeologů posloužil právě probíhající archeologický průzkum mezi dvorem Husitského muzea a budovou okresního soudu. Zde jsou k vidění zbytky sklepa a původní zdi měšťanského domu. Směrem k budově veterinární ordinace Chocholových zase archeologové objevili původní hradební zeď. Archeologové plánují také postupné odkrývání části husitského provizoria tzv. zemnice, která sloužila pro přežití rodiny.

Další zastávka přišla v Převrátilské ulici u domu č.p. 317, kde byla na zahradě před sedmi lety objevena původní hradební zeď z třináctého století a husitská hradba. V domě 315 zas archeologové učinili objev keramického souboru z patnáctého století, cisterny a sudu. Dům vydal i zbytky pravěké laténské keramiky datované okolo prvního století před Kristem. Na menším dvorku tohoto domu zase archeologové našli velkou pec ze začátku dvacátého století a torzo husitského provizoria.

Skupina účastníků se také zastavila v místě bývalé synagogy. V její blízkosti stojí dům, který majitel právě opravuje. Na jeho dvorku byly učiněny nálezy z třináctého století. Konkrétně se jednalo o původní štětovanou plochu, v níž se nacházel zahloubený objekt rovněž z třináctého století.

Putování skončilo u Bechyňské brány. V nedaleké Příběnické ulici byly náhodně objeveny kosterní pozůstatky, které se datují zhruba do roku 1620. "Pán si chtěl vykopat základy na bazén a při budování narazil na lidskou lebku. Zavolal nejdříve policii a pak nás. My jsme tedy provedli záchranný výzkum. Povedlo se nám najít tři jedince ve dvou hrobech. V prvním hrobu byli uloženi a do sebe zaklíněni muž a žena ve věku osmnácti až devatenácti let. Měli u sebe malý černý peníz. Třetímu muži bylo okolo 22 až 24 let. Podařilo se nám u něj zachránit také dva knoflíky a kulku. Rádi bychom tyto tři skelety vystavili v domě č. p. 1. Jediný skelet, který se dochoval celý, je dívčin. Poprosili jsme brazilského odborníka na 3D grafiku Cicera Moraese, aby zrekonstruoval její podobu. Tu pak chceme vystavit příští rok v Bechyňské bráně," prozradil detaily o posledním nálezu František Janda."

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace