Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Bedřich Smetana - Prodaná nevěsta

    pátek 6.12 19:00 - DK Metropol, České Budějovice

    Komická opera.

  • Bertolt Brecht Zadržitelný vzestup Artura Uie

    pátek 6.12 19:00 - Bouda, České Budějovice

    Politická komedie.

Zobrazit všechny události
 

Výročí sametové revoluce oslavili v Janově koncertem

 Autor: Eva Výborná

    Autor: Eva Výborná

JANOV – Koncert v kostele sv. Jana Nepomuckého v Janově se uskutečnil v neděli 17. listopadu v pozdním odpoledni. Janov patří pod Roudnou, a proto také mohli zpěváci využít komunitní centrum ke zkoušce, aby nebyli dlouho v zimě. Na koncertu zazpívaly zpěvačky Eliška Hrochová a Hana Žvachtová a soběslavský chrámový sbor pod vedením varhanice Martiny Pechové. Ta a oba varhanáři Petr Strakoš a Josef Hroch, kteří se podíleli na opravě nástroje, nástroj rozezněli. Ovšem na zahájení všichni lidé, a kostel byl zcela zaplněný, zazpívali českou hymnu.

 

Své verše na oslavu varhan přednesla Věra Hanzalová. „S opravou jsme začali, když jedna dárkyně poskytla docela velkou sumu. Jinak bychom se do opravy asi nepustili. Naše žádost o dotaci na Jihočeském kraji totiž neuspěla. Takže díky dárcům, příznivým cenám, a brigádnické činnosti několika lidí, jsme opravu královského nástroje mohli dotáhnout do zdárného konce. A jsme rádi, že na výročí nabytí svobody zde můžeme uspořádat děkovný koncert," uvedl na začátku duchovní správce farnosti Jan Hamberger.

Kněz shrnul, jak šel čas: „Varhany vytvořil táborský varhaník v roce 1868, ovšem kostel za pár let shořel. Několik věcí a část varhan se naštěstí podařilo zachránit. Už v roce 1896 byl kostel opravený. Stav varhan před současnou opravou byl opravdu žalostný. Především na nich nechal svou zhoubnou stopu červotoč. Také chyběly některé píšťaly, pedály byly zlámané a motor málo výkonný. Nyní se podařilo vše dát do pořádku." Jan Hamberger také poděkoval všem, kteří se o opravu varhan zasloužili.

Koncert si lidé opravdu užili. V 17 hodin a 11 minut se pak rozezněly zvony.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace