Vyšebrodský klášter opět ukáže Závišův kříž. Co má společného s Ježíšem?


„Kříž bude zpřístupněný od 1. července do 30. září. S tím, že od 1. července bude vystaven až od druhé hodiny,“ uvedla za klášter Radka Blahušová a dodala. „Trasa zabere tak půl hodinky. Jedná se o zčásti nekomentovanou prohlídku s tím, že veškeré informace si v první části o Závišově kříži mohou návštěvníci pročíst v gotických sklepech. A až potom se jde o do Rožmberské oratoře, kde je k vidění Závišův kříž.“ Oratoř je malý prostor a proto mohou být skupinky maximálně do patnácti lidí.
Závišův kříž srovnávají mnozí historici s českými korunovačními klenoty. Sedmdesát centimetrů vysoký relikviář daroval klášteru na konci 13. století Záviš z Falkenštejna. Dlouhá léta pak byl součástí chrámového pokladu katedrály svatého Víta. V roce 1994 se vrátil do Vyššího Brodu, kde byl ukrytý v trezoru. V roce 2013 byl pak poprvé po dlouhé době vystaven u příležitosti Zemské výstavy. Stal se lákadlem pro tisíce turistů z Čech i ze zahraničí.
„Kříž vznikl zřejmě ve 20. nebo 30. letech 13. století v Uherském království jako korunovační kříž krále Bély IV. Ten nechal do středu vsadit relikvii pravého kříže, na kterém zemřel Ježíš Kristus,“ prozradil tehdy u příležitosti vystavení kříže Jiří Franc, který byl kurátorem vyšebrodské části Zemské výstavy. Dodal také, že podle průzkumů je tento kus dřeva starý dva tisíce let. V Závišově kříži je více než 25 svátostí a ostatků. Na přední části kříže, který je ze zlata, je 51 drahokamů. Na zadní straně je pak devět byzantských portrétů z 10. století.
Kromě Závišova kříže si mohou návštěvníci prohlédnout i další trasy. Podívat se mohou například i do obchůdku, kde nabízí například letošní med od mnichů. Nechybí ani klášterní mošt. „Novinkou pro letošní rok je propolisová mastička,“ prozradila Radka Blahušová.
Diskuse k článku