Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Večer otevřených dveří

    pátek 22.11 18:00 - Milevsko, Klášter

    Program: 18.00 – individuální porhlídka klášterních prostor 19.00 – koncert Scholy Gregoriana Pragensis

  • Češi na Měsíci aneb nejen kosmonauti zkoumají měsíc

    pátek 22.11 18:00 - Muzeum Jindřichohradecka, Balbínovo nám. 19, Jindřichův Hradec

    Přednáška lektorky budějovické hvězdárny Jany Nevrklové.

Zobrazit všechny události
 

Zachování okolí Rudolfovského potoka a lomu veřejně podporují už i České Budějovice

VKP Rudolfovský lom

VKP Rudolfovský lom

ČESKOBUDĚJOVICKO – Téměř netknutou přírodu Rudolfovského potoka a lomu na Českobudějovicku již roky ohrožují snahy majitelů zdejších pozemků, kteří tu chtějí stavět. Jedním z původních záměrů bylo vybudovat zde i sportovně-rekreační centrum, což se místním z okolí moc nezamlouvalo. Nyní se odvolávají dva majitelé pozemků a obec Jivno, pod níž spadá inkriminované území, proti rozhodnutí Krajského úřadu, který potvrdil registraci významného krajinného prvku Rudolfovský lom. Právě tato registrace vlastníkům parcel znesnadňuje cokoliv na pozemcích stavět. Na podporu snah sdružení bojujících za ochranu přírody se v poslední době přidalo i město České Budějovice.

V ochraně údolí Rudolfovského potoka se dlouhodobě angažují nevládní organizace Náš domov, Calla a Jihočeské matky, které podporuje řada místních obyvatel z Rudolfova i dalších měst a obcí.

Ochranu lokality do dnešního dne podpořily na žádost občanského sdružení Náš domov přilehlé obce Hůry, Rudolfov, Libníč, Adamov, Dubičné, ale třeba také hejtman Jiří Zimola, Klub českých turistů pro oblast jižních Čech a jihočeská krajská organizace Strany zelených. V průběhu října se připojily České Budějovice, již dříve však podporu snahám spolku Náš domov vyjádřili někdejší budějovičtí radní Tomáš Bouzek a Ivo Moravec.

„Úsilí bylo podpořeno dvěma peticemi, pod které se podepsalo celkem 1581 občanů během krátké doby, kdy byl sběr podpisů ukončen. První z nich byla proti zástavbě zalesněných ploch v údolí Rudolfovského potoka a předána starostovi Rudolfova a její kopie pořizovateli územního plánu obce Jivno. Druhá petice navrhovala vyhlášení přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka o rozloze 64 ha, případně takového stupně ochrany, který umožní zachovat přírodní ráz a ekologickou hodnotu území,“ doplňuje předseda sdružení Náš Domov Jaroslav Valevský ml.

K vyhlášení přírodního parku sice nedošlo, ale podařilo se z Rudolfovského lomu učinit významný krajinný prvek, jak stvrdil i krajský úřad. Proti tomuto rozhodnutí se odvolávají u soudu majitelé zdejších pozemků a obec Jivno – žádný z těchto subjektů nemůže na území významného krajinného prvku realizovat stavební záměry. Biologické průzkumy na místě již několikrát prokázaly, že se jedná o jedinečnou lokalitu, kde žije mnoho chráněných druhů živočichů a rostlin. Autorem jednoho z průzkumů je bývalý ředitel Národního parku Šumava Alois Pavličko. V září například spolek Náš domov zažádal o vyjádření k výskytu ohrožených a chráněných rostlin a živočichů Agenturu ochrany přírody a krajiny České republiky.

Z dosavadních výsledků vychází, že ochrana okolí Rudolfovského potoka lomu není bezúčelná. „Advokát žalujících se dlouhodobě snaží přesvědčit soud, že Rudolfovský lom je z hlediska ochrany přírody bezvýznamné území. Letošní průzkum opět potvrzuje, že prostě nemá pravdu,“ říká Jaroslav Valevský ml. z Našeho domova. „Podle stanoviska Agentury ochrany přírody a krajiny eviduje nyní její databáze v údolí 28 chráněných druhů a dalších 8 zařazených do červeného seznamu ohrožených druhů.“

Jedním z nejvýznamnějších zde žijících druhů je například motýl přástevník kostivalový chráněný v celé Evropské unii soustavou Natura 2000. Spatřen a vyfotografován místními občany v údolí byl také mlok skvrnitý, jenž se vyskytuje nejblíže sto kilometrů od této lokality. „Veškeré podklady posíláme Krajskému soudu. Nyní mu chceme poslat výsledky biologického průzkumu od pana Pavlíčka a znalecký posudek ohledně lokality VKP Rudolfovský lom,“ nevzdává se v boji Jaroslav Valevský ml.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace