Záchranné složky zasahovaly u nehody auta s autobusem. Šlo však o cvičení























Hasiči nejprve zajistili vozy proti požáru, odpojili akumulátory a zastavili unikající provozní kapaliny. „Následně je pro bezpečné vyproštění zraněných lidí nezbytná stabilizace osobních aut. Pak teprve je možné přistoupit k vyproštění zraněných pomocí hydraulických vyprošťovacích nástrojů,“ zdůraznila jihočeská mluvčí hasičů Vendula Matějů. Všechny zraněné zdravotníci třídili metodou START (Snadná Terapie A Rychlé Třídění) a poskytli jim ošetření.
Cvičení se zúčastnili profesionální hasiči z Písku s cisternou a technickým automobilem a hasiči ze Strakonic s další cisternou. Z písecké stanice byli povoláni také členové posttraumatického týmu. Celkem byly v akci téměř dvě desítky profesionálů. Dále byla svolána jednotka SDH Písek, celkem šest dobrovolných hasičů. Zdravotnická záchranná služba cvičila s osádkami pěti vozů, tedy deseti záchranáři. Policie, která řešila uzavírku komunikace a řízení provozu, byla přítomna jedním vozem se dvěma policisty.
„Zásahy s velkým počtem zraněných či mimořádnou událostí jinak zasažených lidi jsou pro všechny složky extrémně náročné. Vyžadují obrovské nasazení, soustředění, znamenají jak fyzické, tak psychické vypětí. Velitelé musejí předvést svoji rozhodnost, zkušenost a především schopnost koordinace velkého množství povolané techniky a lidí. Všichni zasahující musí zvládnout případné fyzické nebo psychické vyčerpání, musí počítat například s panikou zachraňovaných,“ popsala Vendula Matějů.
„Hasiči se musí umět vypořádat se všemi komplikacemi, které se u zásahů objeví. Ať už jsou to ty, které dopředu předpokládají, nebo ty, které mohou přijít nahodile. Proto je nutné mít všechny taktické či technické postupy dokonale zvládnuté. Proto cvičíme,“ zhodnotil ředitel HZS Jihočeského kraje Lubomír Bureš.
Diskuse k článku