Zájem o aktivní zálohy roste, profesionální vojna neláká

Početně nejsilnější jednotkou aktivních záloh v Táboře je 4. mechanizovaná rota aktivních záloh klokotského praporu. Ta vznikla v roce 2017 a dnes se naplnila již téměř na plné počty. „Samozřejmě nás zájem veřejnosti o službu v těchto jednotkách velice těší. V současné době se ovšem v rotě aktivních záloh blížíme obsazení všech tabulkových míst, takže přijímáme jen profese, které potřebujeme. Například řidiče, mechaniky, logistiky,“ říká tiskový mluvčí praporu Petr Raška. Celkový počet táborské roty aktivních záloh ale narozdíl od čísel celorepublikových místní vojáci nechtějí zveřejňovat.
Velení roty tvoří bývalí profesionálové, kteří vykonávali stejnou nebo vyšší pozici u praporu a absolvovali bojové zahraniční operace. Vědí tedy o čem velení a řízení v armádě je. Ptali jsme se samozřejmě také na „mužstvo“. „Kupodivu zájem o tuto dobrovolnou službu v Táboře není příliš velký. Ale je to dáno zřejmě tím, že jednotky aktivních záloh nejsou doplňovány teritoriálně podle místa bydliště, ale přes krajská vojenská velitelství z celé republiky. Takže i v Táboře cvičí a v případě potřeby by byli nasazeni dobrovolníci od Aše až po Ostravu,“ vysvětluje Tomáš Heděnec, který má tuto rotu aktivních záloh na starosti.
Při ohrožení státu, válečném stavu nebo v krizích jako jsou povodně či pandemie koronaviru by mohli být příslušníci aktivních záloh nasazeni. Stejně tak ke střežení objektů důležitých pro obranu státu a do operací na území nebo i mimo území ČR. Dále k posílení integrovaného záchranného systému a Policie ČR. Voják v aktivní záloze se pro tyto účely připravuje formou pravidelných vojenských cvičení.
Větší zájem o službu v aktivních zálohách i na jihu Čech potvrdil Petr Daňhel z Krajského vojenského velitelství České Budějovice. „V současné době máme v jednotkách aktivních záloh obsazeno asi padesát procent tabulkových míst. Při náporu na rekrutační místa věříme, že toto číslo brzy vzroste. Ovšem ne každý zájemce může být přijat, protože část z nich neprojde přes stanované podmínky,“ dodal.
V poněkud jiné situaci je ale 42. mechanizovaný prapor v táborských Klokotech. Zájem o službu mezi vojenskými profesionály je zatím nízký. V posledním čtvrtletí zde nastoupilo na 40 nových vojáků, ale potřebovali by jich několik stovek. Situace v náboru je každý kvartál jiná, někdy jde o čtyřicet nováčků, jindy sedmdesát. „Podle mne se hlásí poměrně dost zájemců, ale hodně z nich neprojde zdravotní prohlídkou nebo fyzickými testy a psychotesty. Také chápeme, že v poslední době mají prioritu doplňování jiné útvary, například Jince,“ přiznává velitel mechanizovaného praporu Daniel Cekul. „Přivítali bychom především řidiče, zdravotníky a další odborné profese. Nakolik jsme naplněni a kolik lidí bychom přesněji potřebovali, to ale rozkrýt z pochopitelných důvodů nemohu,“ dodává Cekul.
Diskuse k článku