Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Transsibiřská a Transmongolská magistrála

    Úterý 20.8 20:30 - Stánek - Žižkovo náměstí, Tábor

    Cestopis.

  • Loutka - Dvorní divadlo

    Úterý 20.8 18:30 - Jezírko v parku za Kulturním domem Veselí nad Lužnicí

    Divadelní komedie pod širým nebem.

Zobrazit všechny události
 

Zámky lákají i v zimě. Někde spíš zahraniční turisty

JIŽNÍ ČECHY – Ačkoliv sezona na většině hradů a zámků skončila začátkem října, někde se brány kulturních památek otvírají i v zimě. Právě adventní a vánoční čas si u návštěvníků získává stále větší oblibu. Někde prohlídky fungují už několik let, jinde s nimi letos začínají. Jsou ekonomicky náročnější, zájem je menší než v letním období. V nabídce jsou většinou omezené trasy. Přesto si své příznivce najdou, ovšem někde klientelu tvoří především zahraniční turisté. Jako třeba na Hluboké.

 

Až do 21. prosince nabízí vánoční prohlídky zámek v Blatné. Pro jeho otevření v období adventu se rozhodli letos poprvé. Souvisí to i s množstvím kulturních akcí nejen na zámku, ale i v okolí. Návštěvníci uvidí slavnostně vyzdobené interiéry a oproti klasickým sezonním prohlídkám zamíří i do zámecké kaple. „Zámek se otevírá pouze o adventních nedělích, vždy od 11 do 15 hodin, poslední prohlídka začíná ve 14 hodin. V průměru zatím na ně dorazí kolem patnácti lidí,“ uvedla průvodkyně Eva Vachtlová s tím, že si od prohlídek slibují i to, že nalákají návštěvníky, kteří přijdou znovu v klasické sezoně.

Oproti tomu na Rožmberku mají se zimními prohlídkami několikaleté zkušenosti. Začali s nimi v únoru 2010. „Zimní období není tak ekonomicky zajímavé jako letní sezona, ale vycházíme vstříc zájemcům. Prohlídky jsme zavedli kvůli zvyšující se poptávce. Nabízíme alternativu i návštěvníkům lyžařských středisek, kteří nás často navštěvují. V průběhu let zaznamenáváme nárůst zájmu,“ sdělila kastelánka hradu Andrea Čekanová. V říjnu dorazilo na hrad 2064 návštěvníků, v listopadu 651, prosinec ještě uzavřený není. Oproti letním měsícům jde skutečně o razantní pokles. V červenci a v srpnu přišlo na prohlídky v průměru dvacet tisíc lidí každý měsíc. „Máme omezené prohlídkové trasy, funguje jen jedna. A to soukromé pokoje Jiřího Jana Jindřicha Bukvoye. Je temperovaná, takže jsme tu schopni udržet přijatelné klimatické podmínky. I z tohoto důvodu je zima náročnější.“ O Vánocích ale zůstanou brány Rožmberka zavřené. „Poslední prohlídka je v neděli 14. prosince, pak až příští rok,“ dodala Andrea Čekanová.

O vánočních svátcích zůstanou zavřené i zámky v Hluboké nad Vltavou a v Českém Krumlově, které patří mezi nejvyhledávanější památky regionu. Jinak si je lze prohlédnout celoročně. Na zámku v Českém Krumlově vedou zimní prohlídky už třetím rokem. Půl na půl je navštěvuje česká i zahraniční klientela. Podle kastelána Pavla Slavka mají i v tomto období co nabídnout. Třeba úžasné hradní muzeum, věž nebo Václavské sklepy. „Když není nějaká výrazná kalamita, máme otevřeno. Letní sezona je natolik výdělečná, že si můžeme dovolit mít otevřeno i v zimním období, kdy tolik návštěvníků nechodí. Celoročně k nám zavítalo 45 tisíc návštěvníků, když vezmete v úvahu, že v hlavní sezoně je to zhruba sedmdesát procent a zbytek mimo ní, tak to vychází přibližně na sto lidí denně i v zimě, což je dobré.“  Zimní prohlídky si pochvaluje i kastelán zámku Hluboká nad Vltavou Miroslav Pavlíček. Fungují od roku 2008: „Loňský podzim a letošní zima byly co do návštěvnosti nejúspěšnější. Přišlo 32 tisíc návštěvníků, letošní sezonu očekáváme srovnatelnou.“ Paradoxně během zimního období na Hlubokou přijede více zahraničních klientů než domácích. „Až devadesát procent tvoří Rusové a Ukrajinci. Zbytek jsou Češi a Němci, kteří začínají ve větší míře jezdit až ve druhé polovině března. Po našich vánočních svátcích, v období ruské jolky, přijede tak 800 až tisíc návštěvníků denně,“ upřesnil Miroslav Pavlíček. Na Hluboké je otevřená zimní trasa, která zahrnuje deset temperovaných místností. Vytopeno je přibližně na 12 až 13 stupňů. Podle hlubockého kastelána se v návštěvnosti odráží i politická krize na Ukrajině. „Samozřejmě je to znát. Podle znalců tamních poměrů se situace může vrátit do normálu tak za rok, za dva, pokud ovšem všechno dobře dopadne,“ dodal.  I v zimě je možné zavítat do Nových Hradů. Vánoční atmosféru pomůžou navodit adventní prohlídky, které se konají o víkendu. V jiné dny je možné domluvit se individuálně, nabídka platí pro skupiny návštěvníků. O vánočních svátcích ale zůstanou hradní brány uzavřené, letos sezona končí 21. prosince.  První prohlídka v příštím roce se plánuje na 14. leden. Adventní  nebo vánoční program přichystaly i další jihočeské hrady a zámky, mimo jiné například Jindřichův Hradec, Třeboň nebo zřícenina hradu Helfenburk. Před návštěvou je dobré vyhledat webové stránky příslušných památek a informovat se o aktualitách.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace