Zemětřesení kolem referenda o bazénu! Možná na něj vůbec nedojde

Úřad ale došel k závěru, že pod peticí je méně než deset procent podpisů píseckých voličů. A deset procent byla podmínka schválená zastupitelstvem. „Na základě takto přijatého usnesení provedl Městský úřad Písek kontrolu osob uvedených na podpisových arších. Kontrola však nebyla prováděna postupem dle zákona č. 22/2004 Sb., jelikož z důvodu absence datumů narození by musela být konstatována neplatnost všech podpisů. I přes uvedené byla provedena kontrola v rozsahu jméno, příjmení, adresa trvalého pobytu,“ napsal za městský úřadu Michal Hanus v dopise pro zastupitele.
Na 188 arších měla petice 2515 podpisů. „Počet osvědčených podpisů je 2012, počet místních voličů k 26. 5. 2022 je 22 939. Podíl osvědčených podpisů k počtu oprávněných místních voličů 8,77 procenta. Z odevzdaných seznamů byly vyškrtnuty osoby z následujících důvodů: naprostá nečitelnost jména a příjmení, absence jména nebo příjmení, duplicita, absence úplného údaje o adrese trvalého pobytu v rozsahu ulice a číslo popisné, s trvalým pobytem mimo město Písek,“ dodává úřad.
V konečném součtu to může zaznamenat velké ohrožení referenda. Místostarosta Písku Ondřej Veselý (ČSSD), který podmínku desetiprocentního podílu voličů v petici navrhoval, naznačuje komplikace. „Usnesení o vyhlášení referenda bylo podmíněno právě tím, že petici podepsalo minimálně 10 procent píseckých voličů. S ohledem na to, že se tak nestalo, vyhlášení referenda padá,“ říká Veselý.
Místostarostka Petra Trambová (Pro Písek) dodává, že příznivci referenda mohou vyvolat nové hlasování na příštím jednání zastupitelstva města nebo zvolit možnost sběru podpisů správně podle zákona o referendu.
Paradoxní je, že pokud referendum vyhlašuje zastupitelstvo, žádné petiční podpisy nepotřebuje. Podmínka jejích kontroly ale jejich vyhlášení neumožňuje.
Další reakce a ohlasy připravujeme…
Diskuse k článku