Kdy a kam

  • Penziopolis Dva dopisy o Písku

    středa 19.12 17:30 - Písek, Městská knihovna Písek

    Uvedení nové knihy autorů Jiřího Vogla a Petra Mano.

  • Koncert pro seniory se souborem Lego

    středa 19.12 14:00 - Milevsko

    Pořádá ZUŠ Milevsko – Klub důchodců, ul. Gen. Svobody.

Zobrazit všechny události
 

Zlatý čepec poprvé na krajkářských slavnostech

SEDLICE - V sobotu 11. srpna se budou v Sedlici konat Krajkářské slavnosti. Město je krajkářskou tradicí vyhlášené, krajka tu má dlouholetou tradici. Slavnosti začínají v 10 hodin a hosté mohou navštívit hned několik míst, kde se program bude odehrávat. Krajky budou vystavené na radnici, tady bude umístěná soutěžní přehlídka krajkářského umění. Na faře vystaví krajky přátelé z Bavorska a v kostele budou k vidění prostorové krajky českých a německých krajkářek. Akce potrvá do 17 hodin.

V programu během dne vystoupí Prácheňský soubor písní a tanců, Pošumavská dudácká muzika, Řepické babči, Josef Zíma s Yvettou Simonovou a mnoho dalších. Součástí bude i řemeslný jarmark a divadlo pro děti.
Zajímavostí je, že se právě v Sedlici vyráběly čepce ze zlatých nití, pro které si přijížděli faktoři, tedy kupci, až z Bavor, což je informace méně známá. Sedlické krajkářky se proto rozhodly tuto část krajkářské historie oživit a vyrobit kopii zlatého paličkované čepce. Ten je v současné době uložen v depozitu Městského muzea v Horažďovicích. „Cílem bylo ukázat zručnost místních krajkářek a představit široké veřejnosti místní tradici, která by neměla být zapomenuta a jejíž odkaz by měl být zachován i příštím generacím. Čepec, který byl vyroben podle dochovaného originálu, pochází zhruba z druhé poloviny 19. století z dílny tehdejších sedlických krajkářek. Tyto zlaté čepce se zde hojně vyráběly v malých obměnách a kupci je vyváželi jak do Prahy, Vídně, tak do ostatních částí Evropy. Originály se převážně paličkovaly ze zlatých nití a plíšků a byly dozdobeny sekanými granáty," popisuje ředitelka organizace Sedlická krajka Martina Srbová.
Repliku čepce vyrobila obecně prospěšná společnost Sedlická krajka a je věrnou kopií originálu. Na výrobu byly použity imitace zlatých nití, bulionu, což jsou pružinky, flitry a je dozdobený pravými českými granáty z Turnova.
Pokud budete chtít vidět tuto zlatou nádheru na vlastní oči, zavítejte v sobotu 11. srpna do Sedlice na Krajkářské slavnosti, kde bude tento čepec poprvé slavnostně představen.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace